Tartuffe albo Szalbierz - zdjęcie Tartuffe albo Szalbierz - zdjęcie Tartuffe albo Szalbierz - zdjęcie Tartuffe albo Szalbierz - zdjęcie

Tartuffe albo Szalbierz

To arcydzieło francuskiej literatury dramatycznej i szczytowe osiągniecie komediowego geniuszu Moliera. Przedmiot godny dramatu pisarz zamknął w ramach komedii, która przez wieki nie straciła nic z aktualności. Taruffe, mistrz manipulacji, bigot-artysta w bogatym i zadufanym w sobie Orgonie znalazł wdzięczny obiekt swoich zabiegów. Kiedyś musiał żebrać, teraz dzięki swoim talentom jest rezydentem w zamożnym domu swego dobrodzieja z nadziejami na dalsze profity. Wszak na wydaniu jest posażna córka Orgona, a i zaniedbywana żona gospodarza przyciąga jego uwagę… Sam zaś Orgon zaślepiony bezkrytycznym uwielbieniem dla nowego przyjaciela ufa mu i wierzy bezgranicznie we wszystkim, obdarzając, na złość rodzinie, coraz to nowymi dowodami przywiązania.

Scena zdemaskowania hipokryzji Tartuffe’a to jedna z najświetniejszych scen w historii teatru – wyzwanie dla artystów i rozkosz dla widzów.

W jak niekonwencjonalny sposób zmierzył się z geniuszem Moliera czeski reżyser Tomas Svoboda (który na naszych scenach wyreżyserował już kilka znakomitych, także swojego autorstwa, komedii) przekonajcie się Państwo sami. Śmiech przez łzy? Tak! Ale żywiołowy i niepowstrzymany.

Na scenie występują między innymi Andrzej Franczyk jako Pani Pernelle, Marcin Stec jako Tartuffe, Patrycja Durska jako Elmira, Piotr Franasowicz jako Damis, Tadeusz Łomnicki jako Kleant, Jacek Strama jako Orgon (Gościnnie).

Czas trwania: 110 minut
Źródło zdjęcia:

Obsada

Andrzej Franczyk - zdjęcie

Andrzej Franczyk
Pani Pernelle

Marcin Stec - zdjęcie

Marcin Stec
Tartuffe

Jacek Strama - zdjęcie

Jacek Strama
Orgon (Gościnnie)

Wiktoria Węgrzyn - zdjęcie

Wiktoria Węgrzyn
Marianna (Gościnnie)

Roksana Lewak - zdjęcie

Roksana Lewak
Marianna (Gościnnie)

Paweł Kumięga - zdjęcie

Paweł Kumięga
Oficer Gwardii Królewskiej

Gabriela Oberbek - zdjęcie

Gabriela Oberbek
Narzeczona Damisa Grająca Na Fortepianie

Realizacja

Tłumaczenie: Jerzy Radziwiłowicz

Reżyseria / Opracowanie tekstu: Tomáš Svoboda

Scenografia i kostiumy: Nikola Tempir

Muzyka: Jiří Hájek

Asystent Scenografa: Kinga Stanowska

Inspicjent: Anita Wilczak - Leszczyńska

Sufler: Martyna Rezner

Teatr Ludowy - Adres i dojazd

ul. Osiedle Teatralne 34, Kraków

http://www.ludowy.pl/

Kup bilet