Salto w tył - zdjęcie Salto w tył - zdjęcie Salto w tył - zdjęcie Salto w tył - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

5,0 / 10

Salto w tył

A przecież powszechnie wiadomo, że nawet ci najbardziej głusi na pieśni stadionów, nierzadko dają się zauroczyć relacjom zdawanym przez komentatorów sportowych – „królów" odkrywczej metafory, zaskakującej dygresji i niebanalnej puenty. Niejeden poeta może tylko pomarzyć o takiej nieśmiertelności swoich sentencji, jaką zagwarantowały sobie wyrzucane pod wpływem niezrównanych emocji zdania mające się nijak do ogólnie panujących zasad gramatycznych i niecechujące się przesadną elegancją stylu. Sport jest w stanie zachwycać, a tych których nie zachwyca, wybitny komentator sportowy swoją soczystą narracją jest w stanie przekonać, że jednak zachwyca.

Opisy zmagań sportowych, historie o zwycięstwach i biciu rekordów to coś więcej niż tylko czysto techniczne rozważania o możliwościach sprawnie funkcjonującej maszynerii ludzkiego ciała. Pogrążający się w ciemnościach choroby psychicznej pisarz stworzył szereg opowieści o czeskich sportowcach, którzy potrafili zanegować nieznośną rzeczywistość komunistycznej Czechosłowacji i stworzyć sobie alternatywny świat, określony ich pragnieniami i pasją. Czy można reportaże sportowe Oty Pavla czytać jak opowieść o arcyludzkiej potrzebie dania z siebie wszystkiego w walce o własną wolność? Jako opowieść, która nigdy nie przestaje być aktualna? Opowieść, dzięki której nie przestajemy wierzyć w możliwość wolności w każdych warunkach, w jakich przychodzi żyć człowiekowi? Opowieść o wolności, która nie jest patetycznym frazesem, ale samym życiem, które „można przeżyć jak święto”?

W spektaklu występują między innymi Patrycja Durska, Paweł Kumięga, Cezary Kołacz, Weronika Kowalska, Wojciech Lato, Maciej Namysło.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

REŻYSERIA I PRACOWANIE MUZYCZNE: MAĆKO PRUSAK

ADAPTACJA: MARTA GIERGIELEWICZ

SCENOGRAFIA: ANDRZEJ WITKOWSKI

ASYTENT REŻYSERA: PIOT PIECHA

Opinie naszych widzów (1)

  • 2,0/ 10

    Spektakl nudny i nieciekawy, bez dramaturgii; po raz pierwszy od lat /a b. często oglądam spektakle w "Ludowym"/ chciałam wyjść, ale nie było okazji, bo nie przewidziano przerwy. Aktorzy świetni.

    ew.....@in...ia.pl / 12 maja 2018

Teatr Ludowy - Adres i dojazd

http://www.ludowy.pl/

Kup bilet