Salto w tył - zdjęcie Salto w tył - zdjęcie Salto w tył - zdjęcie Salto w tył - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

5,0 / 10

Salto w tył

A przecież powszechnie wiadomo, że nawet ci najbardziej głusi na pieśni stadionów, nierzadko dają się zauroczyć relacjom zdawanym przez komentatorów sportowych – „królów" odkrywczej metafory, zaskakującej dygresji i niebanalnej puenty. Niejeden poeta może tylko pomarzyć o takiej nieśmiertelności swoich sentencji, jaką zagwarantowały sobie wyrzucane pod wpływem niezrównanych emocji zdania mające się nijak do ogólnie panujących zasad gramatycznych i niecechujące się przesadną elegancją stylu. Sport jest w stanie zachwycać, a tych których nie zachwyca, wybitny komentator sportowy swoją soczystą narracją jest w stanie przekonać, że jednak zachwyca.

Opisy zmagań sportowych, historie o zwycięstwach i biciu rekordów to coś więcej niż tylko czysto techniczne rozważania o możliwościach sprawnie funkcjonującej maszynerii ludzkiego ciała. Pogrążający się w ciemnościach choroby psychicznej pisarz stworzył szereg opowieści o czeskich sportowcach, którzy potrafili zanegować nieznośną rzeczywistość komunistycznej Czechosłowacji i stworzyć sobie alternatywny świat, określony ich pragnieniami i pasją. Czy można reportaże sportowe Oty Pavla czytać jak opowieść o arcyludzkiej potrzebie dania z siebie wszystkiego w walce o własną wolność? Jako opowieść, która nigdy nie przestaje być aktualna? Opowieść, dzięki której nie przestajemy wierzyć w możliwość wolności w każdych warunkach, w jakich przychodzi żyć człowiekowi? Opowieść o wolności, która nie jest patetycznym frazesem, ale samym życiem, które „można przeżyć jak święto”?

Na scenie występują między innymi Patrycja Durska, Paweł Kumięga, Cezary Kołacz, Weronika Kowalska, Wojciech Lato, Maciej Namysło.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

REŻYSERIA I PRACOWANIE MUZYCZNE: MAĆKO PRUSAK

ADAPTACJA: MARTA GIERGIELEWICZ

SCENOGRAFIA: ANDRZEJ WITKOWSKI

ASYTENT REŻYSERA: PIOT PIECHA

Opinie naszych widzów (1)

  • 2,0/ 10

    Spektakl nudny i nieciekawy, bez dramaturgii; po raz pierwszy od lat /a b. często oglądam spektakle w "Ludowym"/ chciałam wyjść, ale nie było okazji, bo nie przewidziano przerwy. Aktorzy świetni.

    ew.....@in...ia.pl / 12 maja 2018

Teatr Ludowy - Adres i dojazd

http://www.ludowy.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.