Hańba - zdjęcie Hańba - zdjęcie Hańba - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

7,0 / 10

Hańba

Człowiek zhańbiony to człowiek, który utracił coś, czego nie da się odzyskać. Jest jak trędowaty, jego hańba może zarazić tych, których dotknie. Utracił, ale być może też uzyskał. Bo dopiero upadłszy tak nisko, jak tylko się da, do poziomu psa, człowiek może podjąć próbę zrozumienia, kim naprawdę jest i ile tak naprawdę warte jest jego życie. Człowiek może pohańbić się w oczach innych ludzi, ale prawdziwa hańba dotyka go dopiero w jego własnych oczach. Sam przed sobą staje się niegodny, bezwartościowy i skalany. Sam musi stanąć w obliczu wyzwania odbudowania siebie, ukonstytuowania siebie na nowo. Musi określić, kim będzie oraz czy i w jaki sposób jego hańba będzie stanowić o jego tożsamości.

Zagłębiając się w powieść Coetzee'go i stawiając kolejne pytania, odkrywamy niewygodne prawdy, które prowadzą do coraz trudniejszych pytań. O winę, o wstyd, o samotność, o naturę nienawiści i przemocy, o mężczyzn, o kobiety. Ale Coetzee nie udziela odpowiedzi, tylko z ironicznym uśmiechem podsuwa nam kolejne obrazy, kolejne sceny i kolejne przemilczenia, prowadząc coraz głębiej w otchłań hańby.

Na scenie ofiary po raz kolejny stają twarzą w twarz z oprawcami, jednym i drugim udziela się głosu. Pytanie brzmi, czy ten akt może doprowadzić do pojednania, czy też stanowić będzie kolejny rozdział niekończącej się historii ludzkiego cierpienia.

Na scenie występują między innymi Marianna Zydek, Jan Nosal, Patryk Palusiński, Piotr Pilitowski, Piotr Franasowicz, Małgorzata Kochan.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

PRZEKŁAD: Michał Kłobukowski

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Marcin Wierzchowski

DRAMATURGIA: Agnieszka Turek , Daniel Sołtysiński

ASYSTENT REŻYSERA: Tadeusz Łomnicki

SCENOGRAFIA: Barbara Ferlak

MUZYKA: Urszula Chrzanowska

INSPICJENT / SUFLER: Anita Wilczak - Leszczyńska

Opinie naszych widzów (1)

  • 3,0/ 10

    Udział młodzieży w tym spektaklu to pomyłka

    zo.....@....pl / 13 grudnia 2018

Teatr Ludowy - Adres i dojazd

http://www.ludowy.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.