Karnawał zwierząt - zdjęcie Karnawał zwierząt - zdjęcie Karnawał zwierząt - zdjęcie Karnawał zwierząt - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy
10 zainteresowanych osób

6,8 / 10

Karnawał zwierząt

To miał być żart, który pozwoliłby artyście na chwilę wytchnienia, oderwanie od rzeczywistości i zabawę w miłym towarzystwie. Camille Saint-Saëns zapragnął zaskoczyć rodzinę i przyjaciół nowym, zręcznym pomysłem. Podczas karnawałowego przyjęcia w 1886 roku dokonał prezentacji mieszkańców muzycznego bestiarium.

Zoologiczna fantazja, jak określił "Le Carnaval des animaux" sam autor, rozpisana na czternaście miniatur i w oryginale na jedenaście instrumentów, spełniła swoje zadanie. Zaproszeni goście bez trudu, za to z prawdziwą satysfakcją, zdołali rozróżnić dostojny krok lwa, donośne stąpanie słonia, śpiew ptaków i inne odgłosy. Smaku dodały wpisane w suitę cytaty i odniesienia do znanych kompozycji: Berlioza, Offenbacha, czy Rossiniego.

W Teatrze Lalka muzycznemu poematowi towarzyszą lalkowe etiudy wyczarowane zza parawanu dłońmi aktorów. Teatr dłoni to tradycja lalkarstwa. W XX wieku realizowali przedstawienia w tej technice m.in. Siergiej Obrazcow, Yves Joly i polski Teatrzyk Bim Bom, z Bogumiłem Kobielą i Zbigniewem Cybulskim.

Wierząc w niezmienną siłę wyobraźni, pozwólmy uszom rozpoznać dźwięki, oczom - rozczytać kształty i połączyć oba plany. Muzyka może okazać się podpowiedzią dla obrazu, plastyczna figura wywoła dźwiękowe skojarzenie. Zagadka będzie zatem pozornie prostsza do rozwiązania, czy jednak na pewno?

W przedstawieniu wykorzystano wiersze Franciça Blanche'a w tłumaczeniu Piotra Kamińskiego.

Na scenie występuje Aneta Harasimczuk, Aneta Jucejko-Pałęcka, Agnieszka Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna.

Czas trwania: 50 minut

Realizacja

REŻYSERIA: Zespół

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Jarosław Kilian

KOORDYNACJA PROJEKTU: Grzegorz Feluś

FORTEPIAN: Tomasz Pawłowski

SKRZYPCE: Bartosz Blachura

SKRZYPCE/ALTÓWKA: Julia Pałęcka

WIOLONCZELA: Jadwiga Roguska

Opinie naszych widzów (2)

  • 8,0/ 10

    początek nudnawy, sama muzyka i akrobacje rękami, nie wszystkie zbyt czytelne dla małych dzieci, to za mało aby je zainteresować. Dopiero wprowadzenie elementów uatrakcyjnjających - światła, przywieszki, kolorowe elementy do rąk zaczęły publiczność interesować. Tradycyjnie kiepsko widać bo wysocy opiekunowie w 2 czy 3 rzędzie zasłaniają scenę dzieciom a przecież istotna część spektaklu dzieje się na podłodze sceny...

    ve.....@ve...so.pl / 06 listopada 2017

  • 8,0/ 10

    Jestem pełna uznania dla takiego pomysłu zilustrowania muzyki :)

    em.....@gm...il.com / 05 listopada 2017

Teatr Lalka - Adres i dojazd

Palac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa

http://www.teatrlalka.pl/pl

Kup bilet