Teatr Lalka

Palac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa

Teatr Lalka powstał w 1945 roku w mieście Samarkanda leżącym w Uzbekistanie. Jego założycielką była Janina Kilian-Stanisławska, która po wkroczeniu Związku Radzieckiego do Polski w 1939 roku została deportowana do Azji Środkowej. Pierwotna nazwa, pod którą na sakmym początku funkcjonował teatr, to Niebieskie Migdały. Pierwszym spektaklem wystawionym w nowo powstałym teatrze była interpretacja dzieła jednego z największych polskich poetów - „Pani Twardowskiej” Adama Mickiewicza.

W 1946 roku Teatr Lalka został przeniesiony do Polski – przez pierwsze dwa lata funkcjonował w Krakowie, zaś później przeniósł się do Warszawy, gdzie na przestrzeni kilku lat korzystał z różnych lokalizacji, aby ostatecznie znaleźć stałą siedzibę w samym centrum Warszawy – w Pałacu Kultury i Nauki. Teatr Lalka zaczął funkcjonować pod obecną nazwą dzięki Władysławowi Jeremie, który w 1950 roku został kierownikiem artystycznym teatru.

Teatr Lalka to miejsce wyjątkowe, które łączy na scenie lalkę i aktora. Teatr Lalka ma niezwykle bogaty repertuar, w którym znaleźć możemy wiele spektakli inspirowanych literaturą, a także mitami kulturowymi. Spektakle Teatru Lalka poruszają cały szereg ważnych z punktu widzenia dziecka tematów – dojrzewania i przemijania, przyjaźni i tolerancji, samotności, dziecięcych marzeń o idealnym świecie i wielu innych. Spektakle znajdujące się w repertuarze Teatru Lalka przyjmują dodatkowo różne ciekawe konwencje – baśniowe, muzyczne, a także kabaretowe. Na deskach Teatru Lalka zobaczyć możemy między innymi takie spektakle jak „Sklep z zabawkami”, „Wiedźmy”, „Czerwony Kapturek” i wiele innych. Teatr Lalka prowadzi również działalność edukacyjną – organizuje różnego rodzaju lekcje teatralne, warsztaty teatralne, a także wycieczki pokazujące kulisy teatru.

Bilety i wejściówki do Teatru Lalka kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru, a także w kasie teatru, która czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 11.00-17.30 oraz w niedzielę w godzinach 11.00-15.00.

Joseph_Kids

Dla dzieci

pektakl jest kolejną wersją pierwszego solo Sciarroniego z 2011 roku "Joseph". Tytuł uzupełniony o "Kids" wskazuje na nowego odbiorcę. Przedstawienie pozwoli dzieciom odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie i twórczo posługiwać się technologicznymi narzędziami. Jak wyobcowanie i samotność można zastąpić kreatywnym działaniem? Tytułowy Joseph wchodzi w oko kamery laptopa zwróconego w stronę widowni. Kontroluje swój wizerunek. Efekty wideo deformują, multiplikują i dekonstruują obraz. Zabawny dialog tancerza z kamerą wciąga widzów, którzy oglądają także siebie i swoje reakcje.
Alessandro Sciarroni był już kilkakrotnie gościem Festiwalu Ciało/Umysł, ostatnio w 2017 roku ze spektaklem Aurora nagrodzonym "teatralnym Oskarem”.

Przedstawienie grane jest w Teatrze Lalka w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł - Performing Europe.

Spektakl dla dzieci powyżej 4 lat.

Szczegóły