Słownik Ptaszków Polskich - zdjęcie Słownik Ptaszków Polskich - zdjęcie Słownik Ptaszków Polskich - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy
2 zainteresowane osoby

10.0 / 10

Słownik Ptaszków Polskich

Krzysztof Materna rozpoczął próby spektaklu opartego na opowiadaniu „Słownik Ptaszków Polskich”. Powstanie spektakl w znakomitej obsadzie – o klanach językowych w czasach, gdy całe grupy społeczne porozumiewają się językami zrozumiałymi wyłącznie dla siebie, a niezrozumiałymi dla innych, co uniemożliwia komunikację w „życiu plemiennym”.

Punktem wyjścia do najnowszych obserwacji mutującej polszczyzny, która sprawia, że Polacy nie wiedzą co do siebie mówią, stało się dla Krzysztofa Materny opowiadanie Jakuba Morawskiego, nagrodzone na konkursie satyrycznego miesięcznika „Chimery”. - Morawski ma słuch na polszczyznę absolutny – mówi Krzysztof Materna – Stawia nam zasadnicze pytania: czy język polski jest w dalszym ciągu narzędziem naszej komunikacji czy może rozbija naszą językową tożsamość? Czy chcemy się słuchać nawzajem skoro się nie rozumiemy? Pracując nad spektaklem, zadajemy sobie również pytanie, czy nieprawdopodobna liczba językowych nieporozumień nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego społeczeństwa, którego rozwiązaniem może być zbiorowa terapia.

W czasach w których żyjemy, w których nie wiemy w jakich czasach żyjemy, coraz trudniej jest się porozumieć. Języki złożone z tych samych niby wyrazów wydają się chcieć coraz bardziej ze sobą kłócić i rozmijać, jakby już dały sobie spokój z możliwością porozumienia. „Słownik Ptaszków Polskich” chce mówić o tym jak skłócona wielojęzyczność nie zbiega się w żadną komunikację, a rozmowy między postaciami powodują coraz większą przestrzeń rozmijania się.

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

Źródło zdjęcia:

Zwiastuny

Obsada

Olga Bołądź - zdjęcie

Olga Bołądź
Bezimienna B. (Genia)

Robert Rozmus - zdjęcie

Robert Rozmus
Prezenter TVK Krzysztof Krzysztof (dziadek Władek)

Dominik Bąk - zdjęcie

Dominik Bąk
Sebo (Jurek)

Janusz Chabior - zdjęcie

Janusz Chabior
Jaś Maria (Ksiądz Andrzej Bapko, Grześ)

Iwona Bielska - zdjęcie

Iwona Bielska
Helena de Fraud, znana też jako pogodynka i prezenterka Magda Murek oraz babcia Jadwiga

Krzysztof Materna - zdjęcie

Krzysztof Materna
Stowarzyszenie PPP

Realizacja

tekst: Jakub Morawski

reżyseria i adaptacja: Krzysztof Materna

kostiumy: Katarzyna Rysiak

scenografia: Marcin Dzwonkowski

asystent reżysera: Ewelina Sadłocha

produkcja: Katarzyna Biegalska

plakat: Marcin Władyka, Headmade studio

zdjęcia: Tomasz Słupski

Opinie naszych widzów (1)

  • 10.0/ 10

    genialne przedstawienie pokazujące naszą polską nowomowę,coraz większą cudaczność rodzimego języka ewoluującego w kierunku polish-international.

    he.....@....pl / 02 February 2018

Teatr Imka w Warszawie

Scena przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie od ponad pięciu lat należy do grona najodważniejszych teatrów w Polsce. Jesteśmy teatrem młodym, zaangażowanym, posługującym się ciekawym językiem.Pokazujemy spektakle najwybitniejszych polskich reżyserów wielu pokoleń – Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej, Krystiana Lupy czy Moniki Strzępki. Na scenie IMKI widzowie mogą oglądać Iwonę Bielską, Magdę Cielecką, Magdę Boczarską, Piotra Adamczyka, Jana Peszka, Jana Frycza, Marka Kalitę.

Od początku istnienia staliśmy się artystycznym głosem pokolenia 40-latków. Tworzymy teatr eklektyczny, gramy klasykę i awangardę. Na scenie mówimy o kondycji współczesnego człowieka, ale w sposób, który odpowiada potrzebom kultury obrazu, kultury fragmentarycznej i szybkiej. Pluralizm tematów, skłonność do podejmowania nieoczywistych, często ryzykownych decyzji – to nasza IMKA. U nas spotyka się ksiądz Kitowicz z Witoldem Gombrowiczem oraz noblistka Elfriede Jelinek z Pawłem Demirskim. Tworzymy miejsce, które pozwala nam na teatralny wielogłos.

Tworzymy teatr poszukujący, nie wprost eksperymentalny, ale wyróżniający się formą i językiem. Tworzymy miejsce, które ściąga do stolicy zaangażowanych widzów z całej Polski, a widzom miasta stołecznego pokazuje to, co najciekawsze w teatrach poza Warszawą. Przybliżamy widzom ambitną literaturę – dzieła polskiej i światowej dramaturgii, prezentujemy nowatorskie interpretacje klasycznych tekstów.

Podejmujemy tematy kontrowersyjne dotyczące historii Polski oraz współczesnego świata i aktualnych wydarzeń politycznych. Pobudzamy do refleksji nad tematami obecnymi w dyskursie społecznym. Współpracujemy z młodymi, początkującymi aktorami oraz adeptami sztuki teatralnej. Prowadzimy edukację artystyczną i tworzymy przestrzeń dla dialogu różnych dziedzin kultury i sztuki. Popularyzujemy Polskę i polską kulturę za granicą.

Adres i dojazd

ul. M. Konopnickiej 6
00-491 Warszawa

http://www.teatr-imka.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8.4
Średnia ocena
Świetny spektakl, rewelacyjnie prowadzony i najlepsza gra aktorów. Brawa dla Tatiany ;)
- Karolina

12.05 / 19:00

Gatunek: Tragikomedia
8.2
Średnia ocena
Urokliwy tekst, wielki filozoficzny temat w przyjaznej formie, ale przede wszystkim świetni aktorzy.
- Anna

18.05 / 20:00

Gatunek: Tragikomedia
9.2
Średnia ocena
Zabawny, wzruszający, mądry, świetnie zagrany spektakl
- Tomasz

28.05 / 19:30

29.05 / 19:30

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Tragikomedia

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8.0
Średnia ocena
Inteligentny, wesoły, pomyślany również dla rodziców - świetna zabawa!
- Marta

22.04 / 11:00

01.06 / 11:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dla dzieci
8.2
Średnia ocena
Naprawdę dobry spektakl! Z dużym poczuciem humoru oddaje jakże gorzką prawdę na temat różnic postrzegania świata i relacji przez kobiety i mężczyzn
- Edyta

11.05 / 19:00

Jutro / 17:00

+ dostępnych 7 innych terminów

Gatunek: Komedia
7.3
Średnia ocena
Spektakl świetny, z humorem, trzymający w napięciu oraz genialna gra aktorska
- Edyta

09.05 / 19:00

10.05 / 19:00

+ dostępnych 3 innych terminów

Gatunek: Komedia
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.