Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - Festiwal Polska w Imce - zdjęcie Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - Festiwal Polska w Imce - zdjęcie Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - Festiwal Polska w Imce - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

9,5 / 10

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - Festiwal Polska w Imce

9,5/ 10

Ta zionąca seksizmem i zwykłym chamstwem książka przez ponad 16 lat od pierwszego wydania zdążyła się już zestarzeć i nieoczekiwanie stać aktualna na nowo. W dobie wychodzących spod ziemi demonów nacjonalizmu Wojna polsko-ruska Doroty Masłowskiej nabiera porażającego, jadowitego blasku.

W adaptacji Mateusza Pakuły i Pawła Świątka tę historię, historię pewnej bzdurnej, lub zupełnie niebzdurnej, wojny, wojny z ruskami, z wszelkim obcym, oraz historię głównego bohatera, Silnego, opowiada pięć dziewczyn, które spotkał na swojej popapranej drodze pierwszy dresiarzo-husarz Rzeczypospolitej.

W powieści Masłowskiej narracja prowadzona jest przez Andrzeja Robakoskiego, pseudonim Silny. W spektaklu narratorkami są kobiety: Magda, Andżela, Natasza, Arleta, Ala i Matka (Robakoska Izabela), każda uwikłana w jakąś relację z Silnym. To ich oczami oglądamy świat, turbokonsumpcyjny i turbobiedny jednocześnie, ich uszami słuchamy tego koncertu, w którym pierwsze skrzypce gra ultranacjonalizm. To ich językami posługuje się ten plugawy język, który mówi przez nie. To język, jakim posługują się mężczyźni opisując relacje z kobietami, wyświechtane frazy, sztampa, język podboju i męskiej supremacji.

Przyszedł czas buntu, pytanie tylko czy dziewczyny będą umiały go wspólnie przeprowadzić?

Produkcja: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Na scenie występują między innymi Karolina Kazoń, Marta Konarska, Anna Paruszyńska-Czacka, Natalia Strzelecka, Marta Waldera, Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Czas trwania: 90 minut

Realizacja

Autor: Dorota Masłowska

Reżyseria: Paweł Świątek

Adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła

Scenografia i kostiumy: Marcin Chlanda

Asystent scenografa: Katarzyna Sobolewska

Muzyka: Dominik Strycharski

Producent: Bożena Sowa

Inspicjent: Iwona Cieślik

Teatr IMKA - Adres i dojazd

ul. Kocjana 3, Warszawa

http://www.teatr-imka.pl/

Kup bilet