Zaraza - zdjęcie Zaraza - zdjęcie Zaraza - zdjęcie Zaraza - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

10,0 / 10

Zaraza

Pierwszą rzeczą, jaką dżuma przyniosła naszym współobywatelom, było wygnanie” – pisał Camus w opublikowanej w 1947 roku „Dżumie”. Ponad 70 lat później izolując się w domach podczas pandemii COVID-19i sięgając niemal odruchowo po jego powieść, dobrze rozumieliśmy, co miał na myśli. Zostaliśmy odcięci od bliskich i przyjaciół, przestaliśmy chodzić do pracy. Koronawirus, jak twierdzi politolog Ivan Krastev, wymazał też nasze „doświadczenie życia osobistego” wzmacniając poczucie kruchości, blokując możliwość planowania przyszłości.

„Dżuma” dokumentuje rozwój epidemii w Oranie, we francuskiej Algierii w latach 40. XX wieku, ale prawdziwy temat powieści Camusa leży poza konkretnym miejscem i czasem – odnosi się do każdej infekcji, która może ogarnąć społeczeństwo: choroby takiej, jak COVID-19, ale też niebezpiecznej ideologii czy populizmu, którymi możemy się zakazić. „W końcu w Europie są dzisiaj różne rodzaje zarazy” – zauważa dramaturg Neil Bartlett.

Na scenie występuje Wojciech Niemczyk jako Tarrou, Joanna Kasperek jako Rieux, Dawid Żłobiński jako Grand, Andrzej Plata jako Cottard, Bartłomiej Cabaj jako Rambert.

Źródło zdjęcia: Fot. Krzysztof Bieliński

Realizacja

Tłumaczenie : Jacek Poniedziałek

Reżyseria: Una Thorleifsdottir

Scenografia, kostiumy, reżyseria światła : Mirek Kaczmarek

Muzyka : Gisli Galdur Thorgeirsson

Asystentka reżyserki : Brynhildur Karlsdottir

Tłumaczenie podczas prób : Agnieszka Moskwa

Teatr im. Stefana Żeromskiego - Adres i dojazd

Adres tymczasowy :
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
25-033 KIELCE

http://www.teatrzeromskiego.pl

Kup bilet