Wiśniowy sad - zdjęcie Wiśniowy sad - zdjęcie Wiśniowy sad - zdjęcie Wiśniowy sad - zdjęcie Wiśniowy sad - zdjęcie Wiśniowy sad - zdjęcie Wiśniowy sad - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos
7 zainteresowanych osób

8,0 / 10

Wiśniowy sad

Rosyjska arystokratka Raniewska, wraca z Paryża do prowincjonalnej posiadłości, której istotną część stanowi tytułowy wiśniowy sad. Majątek staje się areną dla wewnętrznego konfliktu bohaterki, która waha się między sprzedażą a utrzymaniem ziem rodzinnych, jednocześnie próbując dokonać rozrachunku z bolesną przeszłością.

Sztuka jest obrazem podupadłej arystokracji, która staje w obliczu rozpadu relacji międzyludzkich i dewaluacji panującego systemu. To opowieść o ucieczce przed życiem w świecie, gdzie nikt nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swój los, utrwalając fikcję i karmiąc się iluzją.

„Wiśniowy sad” oczami reżysera: „dla mnie to opowieść o marnowaniu wspólnego dobra, którym tu symbolicznie jest rodzinny majątek ze starym domem i sadem. Przyglądając się bohaterom Czechowa, zastanawiam się, dlaczego nie potrafimy porozumieć się w ważnych sprawach i podjąć wspólnego działania. Czy nie umiemy dostroić się do „nowych czasów”, zrozumieć, że zmieniający się świat wymaga innych zasad, idei? Czy poszukiwanie osobistego szczęścia i tzw. life style uniemożliwia zaangażowanie się w sprawy dotyczące także innych? Przecież wszyscy chcemy dobra…”

Na scenie występują między innymi Dagna Dywicka jako WARIA, Łukasz Pruchniewicz jako BORIS SIMIEONOW-PISZCZYK, Jacek Mąka jako LEONID GAJEW, Ewelina Gronowska jako DUNIASZA, Joanna Kasperek jako LUBOW RANIEWSKA, Anna Antoniewicz jako ANIA.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Obsada

Łukasz Pruchniewicz - zdjęcie

Łukasz Pruchniewicz
BORIS SIMIEONOW-PISZCZYK

Jacek Mąka - zdjęcie

Jacek Mąka
LEONID GAJEW

Joanna Kasperek - zdjęcie

Joanna Kasperek
LUBOW RANIEWSKA

Bartłomiej Cabaj - zdjęcie

Bartłomiej Cabaj
SIEMION JEPICHODOW

Wojciech Niemczyk - zdjęcie

Wojciech Niemczyk
PIOTR TROFIMOW

Krzysztof Ogłoza - zdjęcie

Krzysztof Ogłoza
(gościnnie) JERMOŁAJ ŁOPACHIN

Aneta Wirzinkiewicz - zdjęcie

Aneta Wirzinkiewicz
SZARLOTTA IWANOWNA

Realizacja

Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Reżyseria: Krzysztof Rekowski

Scenografia: Jan Kozikowski

Muzyka: Sławomir Kupczak

Ruch sceniczny: Filip Szatarski

Wideo: Emilia Sadowska

inspicjent-sufler Renata Głasek-Kęska

Teatr im. Stefana Żeromskiego - Adres i dojazd

Adres tymczasowy :
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
25-033 KIELCE

http://www.teatrzeromskiego.pl

Kup bilet