Schwarzcharakterki - zdjęcie Schwarzcharakterki - zdjęcie Schwarzcharakterki - zdjęcie Schwarzcharakterki - zdjęcie Schwarzcharakterki - zdjęcie Schwarzcharakterki - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Schwarzcharakterki

Kim jest schwarzcharakterka? Paskudną babą, wrednym dziewuszyskiem, wstrętnym charakterem? Bohaterką, która wymierza sprawiedliwość na własną rękę? Postacią morderczyni z pisma „Detektyw”, która nie wpisuje się w stereotyp empatycznej kobiecości? Pełną gniewu młodą dziewczyną, która przez całe dzieciństwo świadkowała przemocy domowej? A może starszą panią przemierzającą z dzikim zapałem przestrzenie miejskie taranując nogi przechodniów swoimi wypchanymi po brzegi torbami?

Spektakl Schwarzcharakterki to studium niepoprawnych politycznie postaw, fantazji i emocji, dla których niekiedy nie ma miejsca w rzeczywistości społecznej, gdzie rządzą schematy. Zachowań, wyobrażeń i afektów, które niespodziewanie domagają się udzielenia im głosu i podążania za ich gniewnym podszeptem, odkrywając przed nami wypierane z przestrzeni publicznej historie i doświadczenia.

Czy idea schwarzcharakterki może stanowić wskazówkę w drodze do ochrony przed systemową przemocą? Być może łagodna uroda czy szczebiocząca uprzejmość nie są jedynym przeznaczeniem kobiety?

Na scenie występują między innymi Zuzanna Wierzbińska jako Schwarzcharakterka, Joanna Kasperek jako Jednorożec, Dagna Dywicka jako Schwarzcharakterka, Dawid Żłobiński jako Jednorożec, Anna Antoniewicz jako Schwarzcharakterka, Ewelina Gronowska jako Schwarzcharakterka.

Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Obsada

Zuzanna Wierzbińska - zdjęcie

Zuzanna Wierzbińska
Schwarzcharakterka

Joanna Kasperek - zdjęcie

Joanna Kasperek
Jednorożec

Dagna Dywicka - zdjęcie

Dagna Dywicka
Schwarzcharakterka

Anna Antoniewicz - zdjęcie

Anna Antoniewicz
Schwarzcharakterka

Ewelina Gronowska - zdjęcie

Ewelina Gronowska
Schwarzcharakterka

Realizacja

Teksty: Martyna Wawrzyniak

Dramaturżka: Daria Kubisiak

Przestrzeń: Iga Słupska

Pomoc przestrzenna: Joanna Antoniewicz

Udźwiękowienie: Aleksandra Gryka

Inspicjentka: Klaudia Sobura

Świecenie: Aleksandr Prowaliński

Konsultacja ze sztuki walki capoeira: Aneta Borek

oraz reżyseria: Remigiusz Brzyk

Teatr im. Stefana Żeromskiego - Adres i dojazd

Adres tymczasowy :
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
25-033 KIELCE

http://www.teatrzeromskiego.pl

Kup bilet