Joanna Szalona; Królowa - zdjęcie Joanna Szalona; Królowa - zdjęcie Joanna Szalona; Królowa - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos
12 zainteresowanych osób

6,0 / 10

Joanna Szalona; Królowa

Pierwsza część słynnego kieleckiego tryptyku Jolanty Janiczak i Wiktora Rubin. Tym spektaklem laureaci wspólnego Paszportu Polityki rozpoczęli swą opowieść o wielkich kobietach historii.

Joanna I Kastylijska na wieki zostanie „Szaloną”, „Obłąkaną”. Dlaczego? Bo kochała swego niewiernego męża dłużej niż po grób. Jak głosi legenda dopuszczała się aktów nekrofilii. Członkowie jej rodziny wykorzystali słabość królowej w walce o tron Hiszpanii. Zmarła po kilkudziesięciu latach zamknięcia w murach zamku, w Tordesillas.

Spektakl duetu dąży do transgresji umierającego ciała, które podlega rozkładowi, jak świat osoby beznadziejnie zakochanej. Janiczak i Rubin eksponują w nim miłość, obłąkanie, brak pogodzenia się z odchodzeniem i bezwzględny bój o władzę. To pierwszy spektakl, w którym dramaturżka tak dotkliwie pisze „językiem cielesnym” – docenionym wyróżnieniem na 6. Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Główną nagrodę za rolę żeńską przywiozła z tego festiwalu odtwórczyni roli Joanny, Agnieszka Kwietniewska.

Zapraszamy na spektakl o nieprzemijającej tematyce w nowatorskiej formie. Recykling historyczny w wykonaniu aktorów, którym dedykowane były poszczególne role.

Na scenie występują między innymi Agnieszka Kwietniewska jako Joanna, Joanna Kasperek jako Izabela, Tomasz Nosiński jako Filip Piękny, Dagna Dywicka jako Wolność, Edward Janaszek jako Murzyn, Dawid Żłobiński jako Ferdynand.

Realizacja

Jolanta Janiczak

Reżyseria : Wiktor Rubin

Scenografia : Mirek Kaczmarek

Opinie naszych widzów (1)

  • 6,0/ 10

    Nie mój klimat, bardzo artystyczna wizja.

    je.....@....pl / 15 lutego 2016

Teatr im. Stefana Żeromskiego - Adres i dojazd

Adres tymczasowy :
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
25-033 KIELCE

http://www.teatrzeromskiego.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.