W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie W ogień! - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

10,0 / 10

W ogień!

W inscenizacji twórcy zmagają się z podstawowymi pytaniami dzisiejszej Polski: Czy zawsze trzeba patrzeć w przeszłość? Kogo trzeba czcić i za co?

Punktem wyjścia do badań jest biografia Józefa Kurasia "Ognia": bohatera, mordercy, przestępcy, partyzanta i Janosika, a także mit Podhala oraz tekst Mateusza Pakuły.

W inscenizacji twórcy zmagają się z podstawowymi pytaniami dzisiejszej Polski: Czy zawsze trzeba patrzeć w przeszłość? Kogo trzeba czcić i za co? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się ciężaru historii i zerwać z siebie tę koszulę Dejaniry, jaką jest polityka historyczna dzisiaj?

Pięcioro aktorów jako chór polskich duchów zawieszonych w czyśćcu. Jak u Kafki czekają na otwarcie wrót sprawiedliwości. I jak u Dantego spalają się swoją historią. Pięciu Kurasi. Pięć duchów. Albo też pięciu autochtonów dziwnego plemienia, które istnieje na tych ziemiach już od ponad 30000 lat. Kuraś biegnie w góry. Dalej i dalej – płonąć, pełen zemsty. Kim jest ten człowiek? Naprawdę warto czcić mordercę?

W spektaklu występuje Mateusz Janicki jako Kuraś 4, Marcin Kalisz jako Kuraś 4, Natalia Strzelecka jako Kuraś 2, Karolina Kazoń jako Kuraś 1, Wojciech Skibiński jako Kuraś 5.

Czas trwania: 70 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Zwiastuny

Realizacja

Autor: Mateusz Pakuła

Reżyseria: Wojtek Klemm

Scenografia: Anna Maria Karczmarska

Muzyka: Dominik Strycharski

Inspicjent: Bartłomiej Oskarbski

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - Adres i dojazd

https://teatrwkrakowie.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.