Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

7,0 / 10

Rabacja

W całym kraju wrze. Nie da się już stać obok i tylko patrzeć. Przemoc psychiczna zmienia się w przemoc fizyczną. W dążeniu do wolności, do suwerenności nikt nie uznaje już kompromisów.

Podziały społeczne są tak ogromne, że ponowne zjednoczenie nie jest już możliwe. Rośnie frustracja, nienawiść i agresja. Finałem musi być rozlew krwi. Wojna domowa. Rzeź. Jak to się stało? Co do tego doprowadziło? I czy można to było jakkolwiek zatrzymać? Jest luty 1846 roku. Szlachta organizuje powstanie. Austriacy organizują obronę. Chłopi ostrzą kosy. Za chwilę rozpocznie się rabacja...

Spektakl "Rabacja" powstał w ramach Festiwalu Genius Loci we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Prapremiera odbyła się 21 września 2017 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

W pokazach festiwalowych oraz w nagraniach udział wzięli muzycy ludowi: Małgorzata Łukasik-Kogut, Zuzanna Mółka, Anna Pyrek, Monika Pyrek, Karolina Ruchała, Katarzyna Sarecka, Andrzej Budz, Dominik Bochenek, Emil Kiełbasa, Jan Malisz, Damian Michalik, Maciej Michalik, Bartosz Poręba.

W tekście użyto rabacyjnych pieśni ludowych oraz fragmenty rapsodu "Piast". Rok 1846 Stanisława Wyspiańskiego. W spektaklu wykorzystywana jest świeża ziemia, słoma, kora oraz światło stroboskopowe.

Ze względu na specyficzną scenografię z przykrością informujemy, że spektakl nie jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

W spektaklu występują między innymi Agnieszka Kościelniak jako Dziewczyna, Agnieszka Judycka jako Szlachcianka, Sławomir Rokita jako Adiutant, Grzegorz Łukawski jako Szlachcic, Tadeusz Zięba jako Starosta, Jerzy Światłoń jako Chłop.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: fot. Grzegorz Mart © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Zwiastuny

Realizacja

Autor: Jakub Roszkowski

Reżyseria, opracowanie tekstu: Jakub Roszkowski

Asystent reżysera: Sławomir Rokita

Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek

Przygotowanie wokalne: Halina Jarczyk

Inspicjent: Anna Wójcicka

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Świetny spektakl, byłam bardzo ciekawa jak zostanie potraktowany temat rabacji. Czy dołączy do głównego nurtu traktującego to wydarzenie jako „krwawy pogrom” a może pokazana zostanie chłopska rewolucja? Jak dla mnie mogłoby być odważniej.

    ew.....@in...ia.pl / 04 marca 2020

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - Adres i dojazd

https://teatrwkrakowie.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.