Dziady - zdjęcie Dziady - zdjęcie Dziady - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Dziady

Dziady anno domini 2021 będą przedstawieniem o Polsce. Po 120 latach romantyczny dramat wraca na deski Teatru Słowackiego. Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach. Społeczność krwawego obrzędu i konformistyczny salon to dwie twarze Polski, które Wyspiański spotkał wraz z upiorami na jednym weselu.

Dziś dwie Polski to nasza codzienność - dwa walczące przeciw sobie narody. Poeci stają pomiędzy walczącymi w bratobójczej walce stronami. Są samotni. Żadna ze stron nie potrzebuje Poetów. Jak w upiornym śnie, śnimy wciąż tę samą historię, przez co przegrywamy jako Ludzie.

Polska konserwatywna chce zawłaszczyć Poetów. Zamknąć im usta. Chce związać im ciała, zabić ich Miłość. Chce zawłaszczyć narodową historię, napisać ją na nowo. Chce napisać historię sielską, bohaterską i niewinną. Można się udusić od tej niewinności. Polska salonu, konformistyczna, bez idei na przyszłość, chce jedynie dostatku i spokoju.

Ten powtarzalny dramat zdaje się nie mieć końca. Dziś widać go wyraźnie. Jesteśmy nim oślepieni. Nie widząc rozwiązania.

Głos Poety zabrzmi w tym świecie dobitnie i tragicznie. Z Bogiem lub choćby mimo Boga.

Premiera w 120-lecie prapremiery "Dziadów" w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego.

Na scenie występują między innymi Karolina Kazoń, Jan Peszek, Feliks Szajnert, Rafał Dziwisz, Dorota Godzic, Karol Kubasiewicz.

Realizacja

Autor: Adam Mickiewicz

Reżyseria: Maja Kleczewska

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski

Kostiumy: Katarzyna Borkowska

Muzyka: Cezary Duchnowski

Asystent reżyserki: Tadeusz Pyrczak

Choreografia: Kaya Kołodziejczyk

Reżyseria światła: Katarzyna Borkowska

Inspicjent: Anna Wójcicka

Producent: Bartosz Jelonek

oraz tancerze Baletu Cracovia Danza

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - Adres i dojazd

https://teatrwkrakowie.pl/

Kup bilet
× 3 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.