Wieczór Trzech Króli - zdjęcie Wieczór Trzech Króli - zdjęcie Wieczór Trzech Króli - zdjęcie Wieczór Trzech Króli - zdjęcie Wieczór Trzech Króli - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
67 zainteresowanych osób

8,8 / 10

Wieczór Trzech Króli

Akcja tej komedii osadzona jest w odległej krainie zwanej Ilirią. Zaludniają ją postaci, które za wszelką cenę, często niezgrabnie poszukują ciepła i miłości. Rządzona prawem maskarady, ukrywania tożsamości i wszechobecnego odgrywania ról Iliria jest niejako odbiciem naszej rzeczywistości. Teatr po raz kolejny ma być "lustrem podstawionym rzeczywistości".

Kiedy przyglądamy się perypetiom Wioli i Sebastiana, bliźniąt rozdzielonych w katastrofie morskiej, beznadziejnie romantycznego księcia Orsino czy pogrążonej w żałobie pięknej Oliwii zauważamy, że za typową szekspirowską przebieranką kryje się wiele niedających spokoju pytań i głęboka refleksja nad naszym miejscem w świecie, szczególnie w czasach chaosu, niepewności i nieustannego deszczu. Refleksja podobnej rangi, co ta zawarta w "Hamlecie". Szekspir obie te sztuki pisał w podobnym czasie, na przełomie XVI i XVII wieku, pod koniec złotego wieku panowania królowej Elżbiety I. "Wieczór..." zdaje się być odpowiedzią na "Hamleta", jest jednak pogodniejszy. To próba znalezienia wyjścia z kryzysu, którego oznaki znajdujemy w dramacie o duńskim księciu.

Szekspir dopisuje do tytułu “albo co chcecie" i daje nam to, czego oczekujemy ╴pisze komedię, kreuje uwodzicielski, skrzący się humorem świat, który choć trzeszczy w szwach, staje się rodzajem ratunku, szansą na ukrycie się. Fantastyczna i wykrzywiona Iliria jest dla bohaterów tej historii (i dla samego Szekspira) miejscem schronienia przed tym, co nieokiełznane i niebezpieczne na zewnątrz. I być może dla nas podobnie przedstawienie i teatr mogą stać się schronieniem na czas długiej zimy, która przed nami. Cieszymy się, że będziemy mogli spędzić ten czas razem. Chcemy Państwa bawić każdego wieczoru!

Na scenie występują między innymi Marta Ledwoń jako Malvolio, Anna Nowak jako Prolog, Edyta Ostojak jako Orsino, Nina Skołuba-Uryga jako Błazen, Magdalena Sztejman-Lipowska jako Sir Andrew Chudogęba, Tomasz Bielawiec jako Fabian.

Realizacja

Tytuł: Wieczór Trzech Króli

Autor: William Szekspir

Tytuł oryginału: Twelfth Night, or What You Will

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Bardzo profesjonalnie przeprowadzony spektakl, było fantastycznie.

    Da.....@gm...il.com / 29 kwietnia 2019

Teatr im. Juliusza Osterwy - Adres i dojazd

ul. Narutowicza 17
Lublin

http://www.teatrosterwy.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.