Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy
63 zainteresowanych osób

9,8 / 10

Świętoszek

"Świętoszek" Moliera swój rozgłos zawdzięcza walorom artystycznym, ale także skandalowi jaki wywołało w siedemnastowiecznej Francji wykpienie religijnej hipokryzji.

Remigiusz Brzyk sięga po "Świętoszka" i wraz z ekipą realizatorów oraz realizatorek spektaklu bada wywrotowy potencjał komedii Moliera. Autor sztuki toczył długie batalie o możliwość wystawiania utworu, a ich ślad odbił się na samej strukturze tekstu, rysunku poszczególnych postaci i intrydze. Wiadomo, że ostateczny tekst ukształtował się w 1669 roku, w wyniku przetargów i kompromisów; stąd liczne cięcia, po których zostały widoczne ślady, chropowatości czy zmiany tytułów. Z tej perspektywy "Świętoszek" stanowi niemal dokumentalny zapis walki o swoje własne, historyczne przetrwanie.

„I pomyśleć, że będziemy może wiedzieli kiedyś, co się dzieje na Marsie, a że nigdy nie będziemy znali pierwszych trzech aktów Tartufa tak, jak je grano w r. 1664 w Wersalu!”

Maurycy Donnay - "Prelekcje o Molierze"

Na scenie występują między innymi Hanka Brulińska, Halszka Lehman, Edyta Ostojak, Magdalena Sztejman-Lipowska, Daniel Dobosz, Przemysław Gąsiorowicz.

Źródło zdjęcia: fot. Natalia Kabanow

Realizacja

Reżyseria: Remigiusz Brzyk

Dramaturgia: Martyna Wawrzyniak

Scenografia: Szymon Szewczyk

Scenografia/kostiumy: Iga Słupska

Muzyka: Jacek Grudzień

Reżyseria świateł: Aleksander Prowaliński

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Świetny występ teatralny polecamy.

    ch.....@gm...il.com / 30 września 2018

Teatr im. Juliusza Osterwy - Adres i dojazd

ul. Narutowicza 17
Lublin

http://www.teatrosterwy.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.