Pompa funebris - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

9,0 / 10

Pompa funebris

Czekamy wieczność. Oni na scenie, ja na widowni. Chociaż mam wrażenie, że jestem tam z nimi i siedzę na jednym z krzesełek pod białą ścianą w towarzystwie hipnotycznie wirującej pralki. Obserwuję ich, patrzę na pomniejsze ruchy. Gdy coś się zaczyna, zaraz obumiera. Dwaj mężczyźni stoją w milczeniu, w tle odgłosy pralni. Są gotowi by przekazać nam swoje tajemnice, by wzburzyć polityczną mową albo wzruszyć osobistą historią. Wydaję mi się, że jeden z nich delikatnie rozchyla wargi, że zaraz nabierze powietrze w płuca. Przerywa mu muzyka. Rozchodzą się. Próbują tańczyć, kobieta dołącza do tej niechcianej choreografii, ale za chwilę wszystko się rozpada. Formy są zbyt słabe, zbyt niestabilne by trwać dłużej niż westchnięcie.

Czwórka ludzi siedzi w poczekali. Czas prześlizguje się im przez palce, ale ich zmęczone twarze są aż nadto klarowne - ta poczekalnia to najlepsze co ich spotkało. To idealna wymówka, żeby nie podejmować działania. Poczekalnia to miejsce, w którym możemy bezkarnie marnować nasz czas, wgapiając się w ścianę przed sobą i z nikim nie rozmawiając. Pytanie tylko – jak długo można trwać w tej bierności?

Pompę funebris to politycznie (nie)zaangażowany ceremoniał pogrzebowy! Święto życia i śmierci! Współczesny quasi rytuał i karykatura staropolskich obrzędów pogrzebowych!

Stowarzyszenie Sztuka Nowa (Warszawa, Polska) to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 10 lat pracuje nad przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych. Kolektyw Sztuka Nowa to zespół składający się z członkiń i członków Stowarzyszenia Sztuka Nowa, prowadzony przez Dawida Żakowskiego.

Na scenie występuje Magdalena Dębicka, Vera Popova, Borys Jaźnicki, Dawid Żakowski.

Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: Maciej Zakrzewski

Realizacja

reżyseria, dramaturgia: Kasia Pol, Dawid Żakowski

scenografia, kostiumy: Kasia Pol

występują: Magdalena Dębicka, Vera Popova, Borys Jaźnicki, Dawid Żakowski

muzyka: Zoi Michailova

projekt reżyserii świateł: Katarzyna Łuszczyk

reżyseria świateł: Jędrzej Jęcikowski

asystent reżysera: Maks Markariants

Współpraca: Piotr Szczygielski, Maciej Tomaszewski, Łukasz Zwoliński

produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Spektakl powstał w ramach Centrum artystycznego L30/32

Partnerzy: Muzeum Historii Pragi, U-47, Komuna/Warszawa, Studium Teatralne, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

Opinie naszych widzów (1)

  • 8,0/ 10

    Teatr eksperymentalny a więc trudny i ryzykowny. Reżyser i aktorzy poradzili sobie z zadaniem bardzo dobrze. Przyspieszyłbym jedynie tempo, które chwilami było za wolne. Teatr Druga Strefa sprawdza się jako scena sztuk wystawianych poza głównym nurtem

    ce.....@gm...il.com / 05 lutego 2019

Teatr Druga Strefa - Adres i dojazd

ul. Magazynowa 14A, Warszawa

https://www.teatr2strefa.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.