Billy Bloom - samotny jak Bóg - zdjęcie

Średnia ocena

19 oddanych głosów

9.9 / 10

Billy Bloom - samotny jak Bóg

Monodram „Billy Bloom – ensam som Gud” (Billy Bloom – samotny jak Bóg) w reżyserii tandemu Fredrik Lundqvist/Joséphine Wistedt jest sceniczną adaptacją fragmentów w dużej mierze autobiograficznej powieści „Freak Show” autorstwa Jamesa St. Jamesa, jednej z kluczowych postaci nowojorskiego ruchu Club Kids zapoczątkowanego pod koniec lat 80.

Tragikomiczna sztuka opowiada o nastolatku, który po latach spędzonych w domu z matką - jego głównym źródłem inspiracji, domową nauczycielką oraz jedyną przyjaciółką – ma nagle zacząć naukę w szkole, w nowym mieście. Jego plany, żeby zasłynąć jako drag queen nie ułatwiają mu kontaktów z konserwatywnymi dorosłymi i bezlitosnymi rówieśnikami. Billy wierzy jednak, że przy pomocy „urody, poczucia humoru i wprawnej stylizacji peruk” można zmienić świat. Przełamywanie norm niesie jednak za sobą szereg konsekwencji.

Spektakl, grany w Szwecji od jesieni 2015 roku, został gorąco przyjęty przez publiczność i krytykę. Ukazało się wiele entuzjastycznych recenzji i artykułów, w tym w dwóch największych szwedzkich dziennikach: Dagens Nyheter i Svenska Dagbladet.

FRAGMENTY RECENZJI

Aktor gra z empatią i śladami skrywanej rozpaczy. Umiejętnie, niemalże bezlitośnie. Nikt z widzów nie opuszcza tego Billyversum nieporuszony odwagą zarówno tytułowej postaci, jak i aktora. Lars Ring, Svenska Dagbladet

Spektakl zaangażowany społecznie, emocjonalny na wielu płaszczyznach, a do tego bardzo rozrywkowy. LinouGertz, Kulturmanifestet

Piotrowski nadaje nową jakość pojęciu monodramu. Przedstawienie jest żywe, pełne ruchu, brawurowe i błyskotliwe. Zbigniew Bidakowski, Suecia Polonia

Aktor na przemian oczarowuje i odstręcza od siebie. Jakby się nami bawił, tak jakby słowa przychodziły mu na myśl spontanicznie. Jak dla mnie, spektakl mógłby być nawet dwa razy dłuższy. Joakim Clifton Bergman, Minst en gång i veckan

Billy przybiera cechy przerysowanej kobiecości. Jest hinduistyczną boginką Kali, Marią Magdaleną i poprzysięgającą zemstę Alexis Colby z Dynastii. Fredrik Strage, Dagens Nyheter

O AKTORZE

Michał Axel Piotrowski, pochodzący z Torunia, a od kilkunastu lat zamieszkały w Sztokholmie, jest aktorem głównie teatralnym, związanym z niezależnymi teatrami sztokholmskimi. Jest również współtwórcą nowego programu humorystycznego „Bauta” wyprodukowanego w tym roku dla Telewizji Szwedzkiej. Wielokrotnie współpracował z cenionym reżyserem młodego pokolenia, Nilsem Poletti; zarówno w Turteatern, uznawanym za jeden z najciekawszych sztokholmskich teatrów, jak i na słynnej młodzieżowej scenie Ung scen/öst w Linköping.

Billy Bloom – samotny jak Bóg

Wykonanie: Michal Axel Piotrowski

Tekst: Michal Axel Piotrowski/James St. James

Reżyseria: Fredrik Lundqvist/JoséphineWistedt

Choreografia: JoséphineWistedt

Światło: Sofia Öhrndalen

Dźwięk: Fredrik Lundqvist

Charakteryzacja/kostiumy: Michal Axel Piotrowski

Redakcja tekstu: Zuzanne Ohlson

Fotografia: Viveka Thalin

Producentka: Denise Olsson

Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: Materiały prasowe Teatr Druga Strefa

Zwiastuny

Obsada

Michal Axel Piotrowski

Realizacja

Tekst: Michal Axel Piotrowski/James St. James

Reżyseria: Fredrik Lundqvist/JoséphineWistedt

Choreografia: JoséphineWistedt

Światło: Sofia Öhrndalen

Dźwięk: Fredrik Lundqvist

Charakteryzacja/kostiumy: Michal Axel Piotrowski

Redakcja tekstu: Zuzanne Ohlson

Fotografia: Viveka Thalin

Producentka: Denise Olsson

Opinie naszych widzów (13)

 • 10.0/ 10

  Fantastyczny monodramat, wart obejrzenia. Michal Axel Piotrowski - świetny w tej roli. Brawo!

  ko.....@po...ta.fm / 21 August 2018

 • 10.0/ 10

  Bardzo emocjonalny i uczuciowy spektakl. Śmiejesz się a za chwilę już płaczesz. Dawno już nie przeżywałam takich emocji.

  li.....@gm...il.com / 11 August 2018

 • 10.0/ 10

  Doskonały spektakl, prawdziwe emocje, ważne przesłanie. Michał Piotrowski: świetny, emocjonalny, prawdziwy. Polecam!

  ol.....@....pl / 14 November 2017

 • 10.0/ 10

  Świetny tekst, nienaganne, rzetelne aktorstwo. Postacie poprowadzone prosto i konsekwentnie (monodram). Nie ma zbędnych scen, dłużyzn. Wszystko jest przemyślane i trafione w punkt. Polecam !

  cz.....@tl...en.pl / 08 November 2017

 • 10.0/ 10

  Wspaniały tekst, wspaniała gra!

  mh.....@po...ta.onet.pl / 30 October 2017

Teatr Druga Strefa

Teatr Druga Strefa założony został w 1997 roku, choć faktycznie działał już aktywnie jako grupa teatralna od 1989 roku -- jest to jeden z pierwszych prywatnych teatrów repertuarowych działających na terenie Warszawy. Dyrektorem teatru jest jego założyciel - Sylwester Biraga. Obecnie siedziba teatru znajduje się na warszawskim Mokotowie w postindustrialna przestrzeni przy ul. Magazynowej 14a.

Repertuar Teatru Druga Strefa jest niezwykle bogaty - znaleźć w nim możemy wiele form i gatunków teatralnych m. in. spektakle dziecięce, spektakle lalkowe, a także teatr tańca i burleską. Teatr Druga Strefa w swojej ofercie ma również spektakle reprezentujące klasykę teatralną, a także dzieła współczesne. Teatr Druga Strefa przede wszystkim tworzy własne spektakle, jednak na jego scenie pojawiają się również spektakle gościnne tworzone przez teatralnych debiutantów, artystów offowych, niezależnych oraz alternatywnych. W Teatrze Druga Strefa oglądać możemy również różnego rodzaju wystawy i wernisaże.

Teatr Druga Strefa wystawia swoje spektakle na scenach teatralnych znajdujących się na całym świecie m. in. we Francji, Rosji, na Słowacji, Ukrainie i wielu innych. Teatr Druga Strefa doczekał się również prestiżowej nagrody „Coup de Coeur 2009” na Festiwalu w Avignonie w 2009 roku za spektakl autorski „Fin de...”. Teatr Druga Strefa jest również organizatorem festiwalu Dni Teatru na Mokotowie.

Bilety do Teatru Druga Strefa kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl, a także w kasie teatru, która czynna jest na 30 minut przed spektaklem.

Spektakle i inne wydarzenia zaczynają się punktualnie, bilet traci ważność z momentem rozpoczęcia spektaklu lub wydarzenia wskazanego na bilecie, co oznacza, że spóźniona osoba nie ma możliwości wejścia na spektakl oraz nie ma prawa do zwrotu ani wymiany biletu na inne wydarzenie. Zalecamy przybycie do teatru na 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu.

Adres i dojazd

ul. Magazynowa 14A
00-652 Warszawa

http://teatrdrugastrefa.pl

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.2
Średnia ocena
Orzeźwiająco nietypowe i bardzo pobudzające doświadczenie
- Emilia

25.09 / 21:15

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
9.0
Średnia ocena
Znakomity, poruszający spektakl o przemocy i obojętności
- Hanna

Dziś / 17:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
8.9
Średnia ocena
Opania - aktor najwyższych lotów
- Marcin

Dziś / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8.5
Średnia ocena
Inteligentne dialogi, ciekawe i dające do myślenia przesłanie. Lekka, zabawna, przejemna
- Bartosz

12.10 / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
9.2
Średnia ocena

28.09 / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Taneczny
Kup bilet
× 4 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.