Szalbierz - zdjęcie Szalbierz - zdjęcie Szalbierz - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

5,5 / 10

Szalbierz

W 250 rocznicę polskiego teatru publicznego Teatr Dramatyczny wystawia głośną sztukę węgierskiego pisarza Györgya Spiró o ojcu narodowej sceny Wojciechu Bogusławskim. „Szalbierz” podejmuje wątek powieści „Iksowie”, zakazanej w Polsce lat osiemdziesiątych z powodu kpiny z naszych bohaterów narodowych. Spiró oskarżonemu o szarganie świętości zabroniono wówczas przyjazdów do Polski.

Akcja „Szalbierza” rozgrywa się w teatrze w dniu premiery. Na spektakl, który ma uratować teatr od bankructwa, wybiera się całe Wilno, bo tytułową rolę „Świętoszka” ma zagrać gościnnie legenda - Wojciech Bogusławski. Groźba zerwania premiery wisi w powietrzu, ponieważ mistrz pojawia się dopiero kilka godzin przed spektaklem. Kim jest Wojciech Bogusławski w oczach Węgra? Barwną postacią - intrygantem, błaznem, furiatem i egoistą, a równocześnie patriotą i człowiekiem niezwykle odważnym.

Przedstawienie reżyseruje Gábor Máté, węgierski reżyser i aktor, dyrektor artystyczny słynnego Teatru Józsefa Katony w Budapeszcie. W roli Bogusławskiego wystąpi Witold Dębicki, w obsadzie między innymi: Sławomir Grzymkowski, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska i Małgorzata Rożniatowska.

György Spiró to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich i znawca polskiej kultury. Laureat prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. Napisał ,,Mesjaszy”, jedną z najważniejszych powieści poświęconych naszemu romantyzmowi.

Źródło zdjęcia: http://teatrdramatyczny.pl

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Gábor Máté

Tłumaczenie: Jolanta Jarmołowicz

Scenografia: Balázs Cziegler

Kostiumy: Anni Füzér

Tłumacz i asystent reżysera: Patrícia Pászt

Kierownik produkcji: Mateusz Karoń

Sufler: Jaga Dal

Inspicjent: Tomasz Karolak

Kierownictwo muzyczne: Bela Krynicka

Światło: Tadeusz Perkowski

Asystentki kostiumografa: Joanna Gawrońska, Agata Wąs

Opinie naszych widzów (2)

  • 7,0/ 10

    Spektakl dobry. Ciekawi mnie co się stało z panem Piotrem Siwkiewiczem po wywrotce, gdy zaczęła mu lecieć krew z nosa. Mam nadzieję, że wszystko w porządku z nim. Nie podobało mi się, że aktorzy pozwolili sobie na prywatę w postaci wymiany spojrzeń, śmiechów itp. (bardzo widoczną dla widza zauważającego każdy szczegół) kiedy po upadku pana krytyka, odtwórca,czyli Piotr Siwkiewicz bardzo mylił swój tekst. Podejrzewam, że był w szoku po tym upadku, bo można było zauważyć jak tamuje krew siąpiącą z nosa. Drugą rzeczą było to, że po przerwie, gdy wszyscy aktorzy byli na scenie, ktoś zapomniał zamknąć drzwi na backstage i tym samym na widownię dochodziły wszystkie głosy i hałasy z kawiarni.

    ad.....@gm...il.com / 24 lipca 2017

  • 4,0/ 10

    Dobrze , że to było pożegnanie ze spektaklem. Uczcijmy to chwilą ciszy....

    r.....@ka...ty.pl / 15 lipca 2017

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy - Adres i dojazd

http://www.teatrdramatyczny.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,5
Średnia ocena

11.09 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9,1
Średnia ocena
Wyśmienita zabawa zaprawiona chwilami gorzką ironią
- Agnieszka

27.09 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
8,7
Średnia ocena
Spektakl rzucił mnie na kolana. To prawdziwa uczta dla znawcy tematu, niesamowite
- Barbara

25.09 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

7,6
Średnia ocena
Świetny spektakl, mistrzowsko odegrane role!
- Nell

22.09 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
Kup bilet