Szalbierz - zdjęcie Szalbierz - zdjęcie Szalbierz - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

5,5 / 10

Szalbierz

W 250 rocznicę polskiego teatru publicznego Teatr Dramatyczny wystawia głośną sztukę węgierskiego pisarza Györgya Spiró o ojcu narodowej sceny Wojciechu Bogusławskim. „Szalbierz” podejmuje wątek powieści „Iksowie”, zakazanej w Polsce lat osiemdziesiątych z powodu kpiny z naszych bohaterów narodowych. Spiró oskarżonemu o szarganie świętości zabroniono wówczas przyjazdów do Polski.

Akcja „Szalbierza” rozgrywa się w teatrze w dniu premiery. Na spektakl, który ma uratować teatr od bankructwa, wybiera się całe Wilno, bo tytułową rolę „Świętoszka” ma zagrać gościnnie legenda - Wojciech Bogusławski. Groźba zerwania premiery wisi w powietrzu, ponieważ mistrz pojawia się dopiero kilka godzin przed spektaklem. Kim jest Wojciech Bogusławski w oczach Węgra? Barwną postacią - intrygantem, błaznem, furiatem i egoistą, a równocześnie patriotą i człowiekiem niezwykle odważnym.

Przedstawienie reżyseruje Gábor Máté, węgierski reżyser i aktor, dyrektor artystyczny słynnego Teatru Józsefa Katony w Budapeszcie. W roli Bogusławskiego wystąpi Witold Dębicki, w obsadzie między innymi: Sławomir Grzymkowski, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska i Małgorzata Rożniatowska.

György Spiró to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich i znawca polskiej kultury. Laureat prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. Napisał ,,Mesjaszy”, jedną z najważniejszych powieści poświęconych naszemu romantyzmowi.

Na scenie występują między innymi Witold Dębicki jako Bogusławski, Sławomir Grzymkowski jako Dyrektor Każyński, Andrzej Blumenfeld jako Rogowski, Agnieszka Warchulska jako Kamińska, Sebastian Skoczeń jako Kamiński, Agnieszka Wosińska jako Skibińska.

Czas trwania: 140 minut
Źródło zdjęcia: http://teatrdramatyczny.pl

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Gábor Máté

Tłumaczenie: Jolanta Jarmołowicz

Scenografia: Balázs Cziegler

Kostiumy: Anni Füzér

Tłumacz i asystent reżysera: Patrícia Pászt

Kierownik produkcji: Mateusz Karoń

Sufler: Jaga Dal

Inspicjent: Tomasz Karolak

Kierownictwo muzyczne: Bela Krynicka

Światło: Tadeusz Perkowski

Asystentki kostiumografa: Joanna Gawrońska, Agata Wąs

Opinie naszych widzów (2)

  • 7,0/ 10

    Spektakl dobry. Ciekawi mnie co się stało z panem Piotrem Siwkiewiczem po wywrotce, gdy zaczęła mu lecieć krew z nosa. Mam nadzieję, że wszystko w porządku z nim. Nie podobało mi się, że aktorzy pozwolili sobie na prywatę w postaci wymiany spojrzeń, śmiechów itp. (bardzo widoczną dla widza zauważającego każdy szczegół) kiedy po upadku pana krytyka, odtwórca,czyli Piotr Siwkiewicz bardzo mylił swój tekst. Podejrzewam, że był w szoku po tym upadku, bo można było zauważyć jak tamuje krew siąpiącą z nosa. Drugą rzeczą było to, że po przerwie, gdy wszyscy aktorzy byli na scenie, ktoś zapomniał zamknąć drzwi na backstage i tym samym na widownię dochodziły wszystkie głosy i hałasy z kawiarni.

    ad.....@gm...il.com / 24 lipca 2017

  • 4,0/ 10

    Dobrze , że to było pożegnanie ze spektaklem. Uczcijmy to chwilą ciszy....

    r.....@ka...ty.pl / 15 lipca 2017

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy - Adres i dojazd

http://www.teatrdramatyczny.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.