Gogol - zdjęcie Gogol - zdjęcie Gogol - zdjęcie Gogol - zdjęcie

Gogol

Tego śnieżnego poranka Rene postanowił, że przed pójściem do biura zajrzy, choć nadkładając drogi, do krawca Jacquesa. Nie może już dłużej sam cerować swojego płaszcza, znoszonego do ostatniej niteczki. Ta wizyta zmieni bieg jego życia. Jednak nie sprawi tego świetliste spojrzenie córki krawca, młodziutkiej Pierrette… powód jego cierpienia jest dużo bardziej błahy niż to… przynajmniej według wszystkich tych, którzy go otaczają.

Spektakl "Płaszcz" w reżyserii Marcela Marceau, którego premiera odbyła się w 1951 roku, przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych mimodramów zbiorowych.

Od tego czasu przedstawienie, wznawiane wielokrotnie zawsze wystawiane było niemal w nie zmienionej formie. Trudno było więc oprzeć się wrażeniu, że spektakl stał się w dużym stopniu sztuką muzealną.

W 2014 roku postanowiliśmy wraz z reżyserem Lionelem Menard ponownie odbyć tą podróż. Inspirowani twórczością Mikołaja Gogola chcemy zatrzymać się przy tych samych pytaniach i co ważne, podjąć ryzyko dostosowania tej sztuki do naszej epoki.

Pragniemy odkryć ten mimodram raz jeszcze, analizując od nowa jego estetykę, przebudowując opowieść, zmieniając kompozycję muzyczną oraz kostiumy. Podążając za rozważaniami na temat uniwersalności sztuki pantomimy, staramy się ukazać ,że główne zasady inscenizacji Marcela Marceau oraz poruszane w spektaklu tematy są ponadczasowe.

Na scenie występuje Ewelina Grzechnik, Bartłomiej Ostapczuk, Marta Grądzka, Ireneusz Wojaczek, Paweł Kulesza.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: http://teatrdramatyczny.pl

Realizacja

Reżyseria: Lionel Menard

Asystent reżysera: Maja Pieczerak

Scenografia i kostiumy: Agnieszka Magiera

Maski i lalki: Katarzyna Wróbel

Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy - Adres i dojazd

http://www.teatrdramatyczny.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.