Parawan - zdjęcie Parawan - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów
8 zainteresowanych osób

8,4 / 10

Parawan

„Parawan” jest muzyczną sztuką o kłopotach i trudnościach na jakie napotyka inteligent (literat) w procesie przystosowania się do norm i reguł nowego ustroju, który właśnie zapukał do drzwi jego mieszkania.

Pojawienie się niespodziewanych gości uzmysławia bohaterowi, że istnieją zmiany, których nie oczekiwał, bo nie są mu one na rękę. I choć jedynym celem, w jakim przyszli goście jest uczynienie lepszym życie bohatera, to okazuje się, że nie jest on w ogóle przygotowany na taki prezent. W ślad za zewnętrznymi zmianami nie nadążają bowiem wewnętrzne przemiany inteligenta, który z przystosowaniem się do życia w nowych warunkach ma poważne kłopoty. Nie mają ich za to ani jego koledzy, ani jego matka, ani znajomi i nieznajomi, pojawiający się w drugiej części sztuki, dla których wejście w nowy ustrój wymaga tylko nieznacznych zabiegów przystosowawczych i odrobiny zaradności, a niekiedy cwaniactwa. Ta łatwość innych – dodatkowo pogłębia stres bohatera, stając się źródłem komicznych i tragikomicznych sytuacji.

Cała sztuka jest bowiem komedią i próbą autoironicznego spojrzenia na początek polskich przemian ustrojowych. Napisana jest wierszem, co – biorąc pod uwagę temat sztuki – stanowi swoisty „filtr”, chroniący wartki i potoczysty dialog przed niebezpieczeństwem łatwych uproszczeń i przyziemnej werystycznej powszedniości. Jest to również komedia muzyczna z dziewięcioma piosenkami, co dodatkowo nadaje jej charakter odległy od płaskiego realizmu.

Reasumując – „Parawan” to muzyczna komedia o trudnościach adaptacyjnych polskiego inteligenta w początkowym okresie funkcjonowania, nowego dla niego, ustroju kapitalistycznego.

Spektakl warsztatowy studentów II roku Wydziału Aktorskiego.

Na scenie występują między innymi Ewa Prus, Dominika Kachlik, Hubert Paszkiewicz, Olga Kalicka, Milena Olchowska, Hubert Zapiór.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Strzelecki

Muzyka: Piotr Rubik

Opracowanie i przygotowanie wokalne: Marek Stefankiewicz

Opinie naszych widzów (3)

 • 9,0/ 10

  Młodość, energia i humor. Swietne wykonania wokalne, szczególnie Kamila Studnickiego! gratulacje Studenci:)

  ma.....@....pl / 30 marca 2015

 • 8,0/ 10

  W spektaklu dużo się dzieje, przykuwa on skutecznie uwagę widza, trudno znaleźć moment spowolnienia, napewno ucieszą się amatorzy tańca i śpiewu, tych elementów jest tu dużo. Młodzi aktorzy grają bardzo poprawnie.

  ce.....@gm...il.com / 07 kwietnia 2015

 • 8,0/ 10

  Lekka i przyjemna sztuka niepozbawiona głębszej refleksji na temat kondycji polskiej inteligencji po transformacji ustrojowej. Warto.

  mi.....@....pl / 30 marca 2015

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24, Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet