Parawan - zdjęcie Parawan - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów
8 zainteresowanych osób

8,4 / 10

Parawan

„Parawan” jest muzyczną sztuką o kłopotach i trudnościach na jakie napotyka inteligent (literat) w procesie przystosowania się do norm i reguł nowego ustroju, który właśnie zapukał do drzwi jego mieszkania.

Pojawienie się niespodziewanych gości uzmysławia bohaterowi, że istnieją zmiany, których nie oczekiwał, bo nie są mu one na rękę. I choć jedynym celem, w jakim przyszli goście jest uczynienie lepszym życie bohatera, to okazuje się, że nie jest on w ogóle przygotowany na taki prezent. W ślad za zewnętrznymi zmianami nie nadążają bowiem wewnętrzne przemiany inteligenta, który z przystosowaniem się do życia w nowych warunkach ma poważne kłopoty. Nie mają ich za to ani jego koledzy, ani jego matka, ani znajomi i nieznajomi, pojawiający się w drugiej części sztuki, dla których wejście w nowy ustrój wymaga tylko nieznacznych zabiegów przystosowawczych i odrobiny zaradności, a niekiedy cwaniactwa. Ta łatwość innych – dodatkowo pogłębia stres bohatera, stając się źródłem komicznych i tragikomicznych sytuacji.

Cała sztuka jest bowiem komedią i próbą autoironicznego spojrzenia na początek polskich przemian ustrojowych. Napisana jest wierszem, co – biorąc pod uwagę temat sztuki – stanowi swoisty „filtr”, chroniący wartki i potoczysty dialog przed niebezpieczeństwem łatwych uproszczeń i przyziemnej werystycznej powszedniości. Jest to również komedia muzyczna z dziewięcioma piosenkami, co dodatkowo nadaje jej charakter odległy od płaskiego realizmu.

Reasumując – „Parawan” to muzyczna komedia o trudnościach adaptacyjnych polskiego inteligenta w początkowym okresie funkcjonowania, nowego dla niego, ustroju kapitalistycznego.

Spektakl warsztatowy studentów II roku Wydziału Aktorskiego.

W spektaklu występują między innymi Ewa Prus, Dominika Kachlik, Hubert Paszkiewicz, Olga Kalicka, Milena Olchowska, Hubert Zapiór.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Strzelecki

Muzyka: Piotr Rubik

Opracowanie i przygotowanie wokalne: Marek Stefankiewicz

Opinie naszych widzów (3)

 • 9,0/ 10

  Młodość, energia i humor. Swietne wykonania wokalne, szczególnie Kamila Studnickiego! gratulacje Studenci:)

  ma.....@....pl / 30 marca 2015

 • 8,0/ 10

  W spektaklu dużo się dzieje, przykuwa on skutecznie uwagę widza, trudno znaleźć moment spowolnienia, napewno ucieszą się amatorzy tańca i śpiewu, tych elementów jest tu dużo. Młodzi aktorzy grają bardzo poprawnie.

  ce.....@gm...il.com / 07 kwietnia 2015

 • 8,0/ 10

  Lekka i przyjemna sztuka niepozbawiona głębszej refleksji na temat kondycji polskiej inteligencji po transformacji ustrojowej. Warto.

  mi.....@....pl / 30 marca 2015

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24
00-246 Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.