Otello - zdjęcie Otello - zdjęcie Otello - zdjęcie Otello - zdjęcie Otello - zdjęcie Otello - zdjęcie

Średnia ocena

43 oddanych głosów
1 zainteresowana osoba

7,4 / 10

Otello

„Nie jestem, kim jestem” - mówi Jago, trawestując słowa Boga, zawarte w Piśmie Świętym. Tym zdaniem Shakespeare obdarował go mocą tworzenia nowych, iluzorycznych światów i tak właśnie ten szary, urażony na dumie żołnierz wyreżyserował upadek swego wodza - wpływowego maura weneckiego - Otella. Oto widzimy szlachetnego wojownika, który zaplątany w sieć intryg na dobre wpada w sidła zazdrości i sprzeniewierza się temu co było mu drogie. Nagle w kochającej go Desdemonie zaczyna widzieć zakłamaną dziwkę, a w oddanym przyjacielu - Cassiu - dostrzega wroga i zdrajcę.

Otello jest jednak tylko jedną z wielu pogrązonych w samotności i opętanych przez strach postaci. Pozbawieni miłości ludzie kurczowo trzymają się jej substytutów: kariery, seksu, intryg. Świat człowieka sterowanego strachem, gdy żądzą nim domniemania, insynuacje i półprawdy staje się labiryntem - iluzji, paranoi i stereotypów. W tym świecie właśnie osamotnienie i frustracja podsycają gotowość do okrucieństwa i zadawania przemocy.

Grażyna Kania we współpracy z Marcinem Bartnikowskim poszukiwali odpowiedniego tonu w tłumaczeniu oraz adaptacji Otella opierając się na wersji Zaimoglu & Senkela, które wyróżnia się językiem pełnym ostrego dowcipu, podkreślającym nienawiść, rasizm, szowinizm i homofobię.

Czas trwania: 150 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Realizacja

Reżyseria

Grażyna Kania

Współpraca

Marcin Bartnikowski

Scenografia i kostiumy

Katarzyna Sankowska

Muzyka

Dominik Strycharski

Światło

Michał Głaszczka

Video

Marcin Almert

Asystentka reżysera

Lena Alberska

Opinie naszych widzów (19)

 • 10,0/ 10

  Fenomenalny spektakl. Świetni młodzi aktorzy i genialna reżyseria pani Grażyny Kani. Polecam wszystkim.

  kr.....@....pl / 09 lutego 2018

 • 10,0/ 10

  Szekspir przewraca się w grobie. Wulgaryzmy ; kur..piz...hu...cipa itp. Jak można taki scenariusz napisać. Moim zdaniem, trzeba być zepsutym do szpiku kości. Nie mówię już o decerebratio. Jak ci młodzi ludzie będą się w przyszłości zachowywać? Straszne i haniebne. Nie winię młodych ludzi którzy to zagrali, ale osoby które na to pozwoliły.

  ad.....@....pl / 15 stycznia 2018

 • 10,0/ 10

  Swietny spektakl, niekonwencjonalne wydanie Otella, bardzo dobrzy aktorzy, na scenie pelno emocji i zero nudy. Sztuka wciaga od poczatku do konca, kazdemu bardzo polecam!

  ka.....@gm...il.com / 15 stycznia 2018

 • 10,0/ 10

  Spodziewałam się trudnej sztuki. Okazało się, że była interesująca i chwilami śmieszna.

  ma.....@....pl / 09 listopada 2017

 • 10,0/ 10

  Gorąco polecam ! Młodzi aktorzy grają z pasją i zaangażowaniem, a Marcin Stępniak - jako tytułowy Otello - jest rewelacyjny, jego gra wskazuje na niewątpliwy talent aktorski. Bardzo przyjemnie spędzony wieczór:) Przy planowaniu wyjścia sugeruję wziąć pod uwagę dwie okoliczności - spektakl trwa 150 minut bez przerwy oraz jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.

  mo.....@gm...il.com / 05 listopada 2017

Teatr Collegium Nobilium

Teatr Collegium Nobilium to miejsce wyjątkowe na kulturalnej mapie Warszawy - działa przy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Znajduje się w samym sercu warszawskiego Starego Miasta.

Aktorami Teatru Collegium Nobilium są studenci Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którzy szkolą swój warsztat aktorski pod okiem najwybitniejszych profesorów.

W repertuarze Teatru Collegium Nobilium znaleźć możemy przede wszystkim wiele spektakli dyplomowych, które tworzone są przez studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, dzięki czemu w każdym sezonie Teatr Collegium Nobilium ma do zaoferowania swoim widzom nowy, wyjątkowy repertuar. Spektakle Teatru Collegium Nobilium cieszą się ogromną popularnością - utrzymane są na wysokim poziomie dzięki wybitnym, młodym talentom aktorskim.

Teatr Collegium Nobilium dysponuje dwoma scenami - przestronną Sceną Główną Teatru Collegium Nobilium oraz nieco bardziej kameralna Salą im. Jana Kreczmara.

Bilety i wejściówki do Teatru Collegium Nobilium można kupić przez internet - za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru, a także w kasie teatru, która czynna jest dwie godziny przed danym spektaklem, sprzedaż wejściówek rozpoczyna się na trzydzieści minut przed spektaklem.

Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24
00-246 Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,2
Średnia ocena

26.10 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
8,6
Średnia ocena
Spektakl nieustannie gra na emocjach widza
- Małgorzata

11.07 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9,9
Średnia ocena

Dziś / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet