Odys wracaj do domu - zdjęcie Odys wracaj do domu - zdjęcie Odys wracaj do domu - zdjęcie Odys wracaj do domu - zdjęcie Odys wracaj do domu - zdjęcie Odys wracaj do domu - zdjęcie Odys wracaj do domu - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

8,0 / 10

Odys wracaj do domu

Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.

Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.

Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;

tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

/Stanisław Wyspiański „Powrót Odysa”/

Odys wraca do domu. Odys wraca do Polski (która właśnie wstaje z kolan) po dziesięciu latach tułaczki po grudach trudach i znojach do żony swojej i syna swego. Wraca na znajome podwórko do M2, bo innego wyjścia nie ma. Wraca, żeby porzucić piekło wojennej tułaczki, zapomnieć pieśni natrętnych syren i wziąć w ramiona znajome swojskie piekiełko domowe. Wraca, żeby zatrzeć wspomnienie o zbrodni do kraju, który kocha wspomnienia o zbrodni i porażce.

Odys wracaj do domu zderza motywy homeryckiej opowieści o Odysie z ich literackimi przetworzeniami (Wyspiański, Joyce) i współczesną opowieścią o nas samych. To opowieść, w której zestawiamy różne punkty widzenia – także prywatne opowieści aktorów – żeby sprowokować dyskusję o współczesnym Polaku na niebezpiecznym zakręcie, na którym postawiła go współczesna historia.

W spektaklu wykorzystano fragmenty Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego, inspiracje Ulissesem Joyce’a, fragmenty wypowiedzi studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej oraz masę inspiracji językiem internetu.

SPEKTAKL WYŁĄCZNIE DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

Na scenie występują między innymi Joanna Kozioł, Paulina Kulas, Emil Lipski, Karolina Martin, Olga Nawrocka, Małgorzata Nowacka.

Czas trwania: 80 minut
Źródło zdjęcia: Bartek Warzecha

Realizacja

reżyseria i inscenizacja: Marcin Bikowski

dramaturgia: Marcin Bartnikowski

scenografia: Agata Skwarczyńska

muzyka: Anna Stela

choreografia: Marta Bury

reżyseria świateł: Daniel Sanjuan-Ciepielewski

Opinie naszych widzów (1)

  • 7,0/ 10

    Ciekawy eksperymentalny spektakl studencki luźno nawiązujący do mitu o Odyseuszu. Opowiadający też o sytuacji we współczesnej Polsce i o polskiej mentalności. słabszy chyba improwizowany fragment w czasie przyjęcia. Aktorka w zielonej masce rewelacyjna ekspresyjna i z ogromnym potencjałem z chęcią zobaczę ją w innych spektaklach w przyszłości.

    da.....@....pl / 19 marca 2018

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24
00-246 Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.