Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

9,8 / 10

Niepodlegli

„Niepodlegli” to spektakl o dwudziestoleciu międzywojennym. Spóźniony na stulecie odzyskania niepodległości, ale może dzięki temu jeszcze bardziej aktualny. To przedstawienie, które idzie w kontrze do sztampy rocznicowej i nie godzi się na lukrowany, rozpowszechniany wizerunek II RP. Obraz cudu gospodarczego, prosperity, bali, rautów i sukcesów w każdej dziedzinie, kreowany przez dzisiejszych piewców przeszłości, jest mitem, w który coraz trudniej uwierzyć. Gdzie leży prawda? Jacy naprawdę byliśmy sto lat temu? Przedsiębiorczy, zaradni, odważni, otwarci, pomysłowi czy jednak zamknięci, gnuśni, nieufni i podejrzliwi? Zachłysnęliśmy się wolnością czy umieliśmy mądrze z niej korzystać? W spektaklu przyglądamy się dwudziestoleciu międzywojennemu przez pryzmat najciekawszych buntowników epoki, którzy w 1918 roku stali się nie tylko obywatelami niepodległego państwa, ale także jednostkami niezależnymi wobec moralności, państwowości, religii, rodziny, powszechnej hipokryzji, konwenansów i utartych zasad. Maria Morska, Irena Krzywicka, Tadeusz Boy-Żeleński, Zofia Stryjeńska, Stanisław Szukalski, Maria Kwaśniewska, Rita Gorgonowa, Stefan Ossowiecki, Bolesław Piasecki, Ina Benita, Gabriel Narutowicz, Eligiusz Niewiadomski, Jadwiga Morozowska-Toeplitz – oto bohaterowie, których powołujemy do życia. Poprzez ich historie chcemy przyjrzeć się nie tylko naszej przeszłości, ale przede wszystkim teraźniejszości.

W spektaklu występują między innymi Dorota Bzdyla, Barbara Liberek, Bartosz Włodarczyk, Piotr Kramer, Malwina Laska.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Realizacja

reż. Piotr Ratajczak

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobolewska

Muzyka: Piotr Ratajczak

Scenariusz: Piotr Rowicki

Dramaturgia: Joanna Kowalska

Ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko

Asystent reżysera: Adriana Pietrukaniec

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Spektakl niezwykle wciągający, świetnie wykonany, na najwyższym poziomie. Zapada w pamięć.

  m......@on...et.eu / 21 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Naprawdę świetny!!!

  ho.....@gm...il.com / 20 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Po raz pierwszy byłem na sztuce dyplomowej aktorów i mnie to po prostu oszołomiło!!!!! Tyle ekspresji i siły przekonania, że tym "młodzieńcom" i tym "panienkom" uwierzyłem...Zwłaszcza, że mam książkę o Osowieckim a także obecnie czytam Mahabharatę i coś mogę powiedzieć o Krysznie, Wisznu Sziwie, Brahmie oraz o Indrze....Rano gdy wstałem byłem jeszcze oszołomiony!!!!!!!!!!!!!!!!

  od.....@ga...ta.pl / 12 listopada 2019

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24
00-246 Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.