Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie Niepodlegli - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów

9,7 / 10

Niepodlegli

„Niepodlegli” to spektakl o dwudziestoleciu międzywojennym. Spóźniony na stulecie odzyskania niepodległości, ale może dzięki temu jeszcze bardziej aktualny. To przedstawienie, które idzie w kontrze do sztampy rocznicowej i nie godzi się na lukrowany, rozpowszechniany wizerunek II RP. Obraz cudu gospodarczego, prosperity, bali, rautów i sukcesów w każdej dziedzinie, kreowany przez dzisiejszych piewców przeszłości, jest mitem, w który coraz trudniej uwierzyć. Gdzie leży prawda? Jacy naprawdę byliśmy sto lat temu? Przedsiębiorczy, zaradni, odważni, otwarci, pomysłowi czy jednak zamknięci, gnuśni, nieufni i podejrzliwi? Zachłysnęliśmy się wolnością czy umieliśmy mądrze z niej korzystać? W spektaklu przyglądamy się dwudziestoleciu międzywojennemu przez pryzmat najciekawszych buntowników epoki, którzy w 1918 roku stali się nie tylko obywatelami niepodległego państwa, ale także jednostkami niezależnymi wobec moralności, państwowości, religii, rodziny, powszechnej hipokryzji, konwenansów i utartych zasad. Maria Morska, Irena Krzywicka, Tadeusz Boy-Żeleński, Zofia Stryjeńska, Stanisław Szukalski, Maria Kwaśniewska, Rita Gorgonowa, Stefan Ossowiecki, Bolesław Piasecki, Ina Benita, Gabriel Narutowicz, Eligiusz Niewiadomski, Jadwiga Morozowska-Toeplitz – oto bohaterowie, których powołujemy do życia. Poprzez ich historie chcemy przyjrzeć się nie tylko naszej przeszłości, ale przede wszystkim teraźniejszości.

Na scenie występują między innymi Dorota Bzdyla, Barbara Liberek, Bartosz Włodarczyk, Piotr Kramer, Malwina Laska, Konrad Żygadło.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Realizacja

reż. Piotr Ratajczak

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobolewska

Muzyka: Piotr Ratajczak

Scenariusz: Piotr Rowicki

Dramaturgia: Joanna Kowalska

Ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko

Asystent reżysera: Adriana Pietrukaniec

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Bardzo nam podobała się inscenizacja teksty gra bravo.

  wi.....@gm...il.com / 23 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniałe, ponad dwugodzinne,pełne ekspresji przedstawienie.Aktorzy jak jedna żona i jeden mąż wspaniali. Polecam dla młodych i starszych

  kl.....@gm...il.com / 21 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl niezwykle wciągający, świetnie wykonany, na najwyższym poziomie. Zapada w pamięć.

  m......@on...et.eu / 21 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Naprawdę świetny!!!

  ho.....@gm...il.com / 20 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Po raz pierwszy byłem na sztuce dyplomowej aktorów i mnie to po prostu oszołomiło!!!!! Tyle ekspresji i siły przekonania, że tym "młodzieńcom" i tym "panienkom" uwierzyłem...Zwłaszcza, że mam książkę o Osowieckim a także obecnie czytam Mahabharatę i coś mogę powiedzieć o Krysznie, Wisznu Sziwie, Brahmie oraz o Indrze....Rano gdy wstałem byłem jeszcze oszołomiony!!!!!!!!!!!!!!!!

  od.....@ga...ta.pl / 12 listopada 2019

 • 9,0/ 10

  Poruszający i pouczający (dzięki spektaklowi przyjrzałam się życiorysowi wielu postaci, o których wcześniej niewiele wiedziałam). Aktorzy dobrze wróżą polskiej scenie na kolejne dekady :)

  kg.....@gm...il.com / 22 grudnia 2019

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24
00-246 Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet