IL TRESPOLO TUTORE - zdjęcie IL TRESPOLO TUTORE - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

9.0 / 10

IL TRESPOLO TUTORE

To barokowa opera skomponowana przez Alessandro Stradellę. To druga w historii opery opera buffa (komiczna) po 'Il Girello" Jacopo Melanniego (z prologiem Stradelli). Produkcja ta będzie pierwszym światowym wystawieniem w oryginale po 1679 roku. Fabuła libretta to właściwie zabawna i prosta farsa, w swej strukturze i komizmie nawiązująca do struktury komedii dell'arte.

Sześcioro solistów odtwarza typy dell'art-owskie w sytuacjach częstych pomyłek, przypadkowych komicznych spotkań, zderzających się ze sobą przeciwstawnych charakterów. Realizacja Pawła Paszty opiera się jednak na płaszczyźnie tragedii, której źródło to podstawowy fundament opery w ogóle – jako gatunku, który powstał z namysłu nad teatrem antycznym. Tę płaszczyznę buduje przestrzeń tzw. kulis, które stopniowo, w trakcie spektaklu ukazują się widzom. Pierwszy plan rozgrywa się na scenie przypominającej arenę cyrkową, gdzie soliści pełnią rolę popisujących się swym kunsztem wirtuozów. W przebiegu przedstawienia wciąż widać jednak "szwy" teatralne. Niektórzy aktorzy, nie biorący w danej chwili udziału w akcji, asystują tym, którzy śpiewają i działają w tym czasie na scenie. Asystenci spuszczają rekwizyty na linach, pomagają w realizacji "teatralnych cudów", obsługują spektakl od strony technicznej. Przestrzeń kulis w rezultacie jest pełna ciszy, zamyślenia i samotności. Okazuje się, że ci, którzy robią z siebie pośmiewisko, są w kulisach przepełnieni smutkiem. Na takich dwóch biegunach rozpina się ta opowieść na scenie, być może na takich samych dwóch biegunach rozpina się nasz świat...

Spektakl jest kolejnym przedsięwzięciem tzw. Instytutu Opery. To międzynarodowy projekt, działający już 8 lat jako współpraca trzech podstawowych uczelni: Akademii Teatralnej, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Reżyser przedstawienia, Paweł Paszta, realizuje spektakl jako część praktyczną swojej pracy doktorskiej w AT pod opieką dr. hab. Jarosława Kiliana i – od strony muzycznej – dr. hab. Artura Stefanowicza. Dyrygentem spektaklu jest Andrea De Carlo – od wielu lat badający twórczość Alessandro Stradelli. W spektaklu udział wezmą studenci UMFC, Orkiestra Instrumentów Historycznych Zakładu Muzyki Dawnej UMFC i goście, grafikę przygotowuje studentka ASP.

Czas trwania: 100 minut

Realizacja

Dyrygent

Andrea De Carlo

Orkiestra Instrumentów Historycznych Zakładu Muzyki Dawnej UMFC i goście

Reżyseria

Paweł Paszta (AT)

Scenografia

Maciej Krajewski (ASP)

Oprawa graficzna

Maja Żurawiecka (ASP)

Kostiumy

Marta Kodeniec

Charakteryzacja

Anna Sawicka

Tłumaczenie libretta

Katarzyna Otczyk-Marcello

Opieka artystyczna

prof. dr Ryszard Peryt

dr hab. Artur Stefanowicz

Przygotowanie solistów

dr hab. prof UMFC Anna Radziejewska

dr hab. Artur Stefanowicz

Opieka scenograficzna

dr hab. prof. ASP Paweł Dobrzycki

Skład orkiestry:

Skrzypce I

Marcin Laskowski – gościnnie

Skrzypce II

Alicja Dziczek – UMFC

Wiolonczela

Agnieszka Grzeczka – gościnnie

Viola da gamba

Justyna Rekść-Raubo – gościnnie

Kontrabas

Anna Bator – UMFC

Teorba

Filip Zieliński – AM Poznań

Harfa

Julia Łopuszyńska – UMFC

Klawesyn

Lilianna Stawarz (09,10,16,17,18.03), Krzysztof Garstka (13, 14.03) – UMFC

Pozytyw

Barbara Brzezińska – UMFC

Opinie naszych widzów (1)

  • 10.0/ 10

    Spektakl znakomity pod każdym względem: muzycznie, aktorsko, reżysersko, scenograficznie, Wspaniałe kostiumy i światło. Prawdziwa przyjemność obcowania z ogromnie uzdolnionymi artystami.

    el.....@gm...il.com / 11 March 2018

Teatr Collegium Nobilium

Teatr Collegium Nobilium to miejsce wyjątkowe na kulturalnej mapie Warszawy - działa przy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Znajduje się w samym sercu warszawskiego Starego Miasta.

Aktorami Teatru Collegium Nobilium są studenci Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którzy szkolą swój warsztat aktorski pod okiem najwybitniejszych profesorów.

W repertuarze Teatru Collegium Nobilium znaleźć możemy przede wszystkim wiele spektakli dyplomowych, które tworzone są przez studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, dzięki czemu w każdym sezonie Teatr Collegium Nobilium ma do zaoferowania swoim widzom nowy, wyjątkowy repertuar. Spektakle Teatru Collegium Nobilium cieszą się ogromną popularnością - utrzymane są na wysokim poziomie dzięki wybitnym, młodym talentom aktorskim.

Teatr Collegium Nobilium dysponuje dwoma scenami - przestronną Sceną Główną Teatru Collegium Nobilium oraz nieco bardziej kameralna Salą im. Jana Kreczmara.

Bilety i wejściówki do Teatru Collegium Nobilium można kupić przez internet - za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru, a także w kasie teatru, która czynna jest dwie godziny przed danym spektaklem, sprzedaż wejściówek rozpoczyna się na trzydzieści minut przed spektaklem.

Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24
00-246 Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.8
Średnia ocena
Portret współczesnych Polaków i ich zmagań z historią, współczesnością i przyszłością. Każdy znajdzie tu siebie
- Bernard

18.10 / 19:00

19.10 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
10.0
Średnia ocena

Dziś / 17:00

Dziś / 10:00

+ dostępnych 126 innych terminów

Gatunek: Wystawa
9.8
Średnia ocena

24.08 / 20:00

25.08 / 20:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.