- Warszawa
- Repertuar
- Teatr BARAKAH
- Dyktanda
Średnia ocena
16
oddanych głosów
30
zainteresowanych osób
Dyktanda
"Wątróbka z cebulką krótko smażona, byle nie gorzka od żółci, jest zakąską doskonałą. Aby ją przyrządzić, należy kupić samochód i pędzić nim póty, aż się kogoś przejedzie. Wątróbkę, nieboszczykowi niepotrzebną, z wnętrzności wyjmujemy i wkładamy do lodówki. Trupa wyrzucamy lub stawiamy w zbożu jako stracha na wróble. Z wątróbki osób starszych tylko pasztet się udaje, ponieważ jest łykowata. Najlepsze są wątróbki młodych chłopców jeżdżących zwykle na rowerze”. Nieprawdaż?
„Dyktanda”, a właściwie „Dyktanda, czyli… w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dzisiaj Michała – uczył pisać bez błędów” to krótkie historyjki pełne czarnego i absurdalnego humoru rodem ze światów Rolanda Topora, z dodatkiem ironii, składające się z ortograficznych pułapek. Stanisław Lem pisał je w 1970 roku dla swojego siostrzeńca, by sprawdzać jego językowe umiejętności i czy Michaś wie, gdzie „u”, a gdzie „ó” postawić. Spektakl krakowskiego Teatru BARAKAH jest próbą odnalezienia teatralnego wyrazu dla owych „u”, „ó”, a do tego „ż”, „rz” i jeszcze świetniej w akustyce starej żydowskiej mykwy wybrzmiewających „dź” oraz złożeniem w całość na pozór niepowiązanych ze sobą wizji autora „Solaris”.
Na scenie występuje Paweł Wolsztyński, Monika Kufel, Małgorzata Zawadzka, Paweł Plewa.
Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Piotr Kubic
Zwiastuny
więcej
Realizacja
Autor: Stanisław Lem
Reżyseria i adaptacja: Ana Nowicka
Muzyka: Maciej Jabłoński
Scenografia: Monika Kufel
Kostiumy: Kajetan von Kazanovsky
Choreografia: Tomasz Foltyn
Przygotowanie muzyczne: Ana Nowicka
więcej
Opinie naszych widzów (6)
-
10,0/ 10
Bardzo oryginalny spektakl. Obsada świetna.
mo.....@gm...il.com / 24 listopada 2019
-
10,0/ 10
Cudowna gra aktorów. Pomysłowość w interpretacji tekstu. Świetny scenariusz, jestem zachwycona. Odkryłam polszczyznę na nowo. Dawno nie byłam na spektaklu, który tak mnie wciągnął.
al.....@....pl / 18 marca 2018
-
10,0/ 10
Brawa dla Aktorów!
dw.....@gm...il.com / 09 kwietnia 2017
-
9,0/ 10
Ciekawy zabawny interesująca interpretacja
ag.....@po...ta.fm / 19 kwietnia 2016
-
8,0/ 10
Bardzo dobra ga aktorska, młodzi zdolni ludzie, miło patrzeć.
di.....@gm...il.com / 20 kwietnia 2017
-
8,0/ 10
Ciekawy pomysł na scenariusz i świetna gra aktorska. Tekst bardzo trudny językowo, wymagający od aktora nienagannej dykcji, także w scenach dynamicznych. Cały zespół sprostał wyzwaniu. Niestety, humor miejscami oparty o kontekst historyczny, dziś już nieco trąci myszką, a dla niektórych może być całkiem niezrozumiały. Jednak generalnie do polecenia.
zi.....@gm...il.com / 15 lutego 2016
Teatr BARAKAH - Adres i dojazd
ul. Paulińska 28
31-065 Kraków
http://www.teatrbarakah.com/
Wybierz termin
Dyktanda
Dyktanda
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzących miesiącach
Nasze benefity
-
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem
-
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
-
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia (nie dotyczy w trakcie epidemii COVID-19)
Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:
Inne wydarzenia w tej instytucji:
Ustaw przypomnienie
Sprzedaż wejściówek na spektakl () zaczyna się o . Podaj swój adres email a damy Ci znać o rozpoczęciu sprzedaży.
Przypomnienie zostało ustawione.