W progu czyli tajemnica zaniechanych spodni - zdjęcie W progu czyli tajemnica zaniechanych spodni - zdjęcie W progu czyli tajemnica zaniechanych spodni - zdjęcie

Średnia ocena

94 oddanych głosów
421 zainteresowanych osób

8.9 / 10

W progu czyli tajemnica zaniechanych spodni

Pewnego dnia starszy pan, bibliotekarz z niewielkiego holenderskiego miasta Hoofddorp, znalazł pośród zwróconych książek stary przewodnik turystyczny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ów przewodnik ktoś wypożyczył… 113 lat wcześniej! Kto i dlaczego zwrócił go właśnie dziś? Na karcie bibliotecznej książki zapisany był jedynie dziwny adres – w Chinach…

Zaintrygowany bibliotekarz postanawia dociec, co się za tym wszystkim kryje. Wybiera się na wędrówkę po śladach pozostawionych przez ludzi wplątanych w historię rozwijającą się w najbardziej nieprzewidzianych kierunkach. Odwiedza Londyn, Pekin, Rzym, Bonn, jedzie do Australii, Grecji i Francji. Tropy wiodą też w różne czasy, w wiek XIX i wcześniej. Wraz z bibliotekarzem wpadamy na ślad mitycznego Latającego Holendra i równie mitycznego Żyda Wiecznego Tułacza. Pojawia się podejrzenie, że to właśnie on, bibliotekarz z Hoofddorp, jest tym Latającym Holendrem… Wszystko w tym szalonym monologu-monodramie staje się możliwe…

Sztuka Glena Bergera, napisana z niezwykłą wirtuozerią, została zaliczona do dziesiątki najlepszych sztuk 2001 roku w USA i do dziś jest grana na wielu scenach świata. W Ateneum ma swoją polską prapremierę.

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Obsada

Marian Opania - zdjęcie

Marian Opania
Bibliotekarz

Realizacja

Autor: Glen Berger

Przekład: Hanna Szczerkowska

Reżyseria: Bartek Konopka

Scenografia: Marcin Stajewski 

Muzyka: Jerzy Satanowski

Opinie naszych widzów (40)

 • 10.0/ 10

  Wspaniała kreacja aktorska Mariana Opanii.

  ma.....@gm...il.com / 24 November 2018

 • 10.0/ 10

  Świetne aktorstwo. Bardzo kameralny klimat. Polecam w 100%

  ra.....@gm...il.com / 25 October 2018

 • 10.0/ 10

  MO ciągle w formie.Brawo!

  ha.....@....pl / 01 October 2018

 • 10.0/ 10

  MO w najlepszej kondycji. Tekst pod koniec najsłabszy ale ogólnie duża radość z uczestnictwa.

  sp.....@in...ia.pl / 15 March 2018

 • 10.0/ 10

  Polecam. Wybitny aktor,swietna reżyseria.

  wy.....@gm...il.com / 08 February 2018

Teatr Ateneum

Teatr Ateneum to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych teatrów dramatycznych w Warszawie. Znajduje się on w samym sercu warszawskiego Powiśla w domu Związku Zawodowego Kolejarzy. Związany jest on z wieloma wybitnymi polskimi nazwiskami teatralnymi. Założony został w 1928 roku przez zasłużonego polskiego aktora – Stefana Jaracza. Jest jednym z najstarszych warszawskich teatrów. Swoja prawdziwą świetność przeżywał jeszcze przed II wojna światową.

Dyrektorem teatru po wojnie został Janusz Warmiński, dzięki któremu Teatr Ateneum szybko powrócił do życia kulturalnego Warszawy - na jego deskach ponownie zaczęło się pojawiać wielu wybitnych aktorów, zaś patronem teatru stał się jego założyciel - Stefan Jaracz. Janusz Warmiński przeszedł do historii jako jeden z najbardziej zasłużonych dyrektorów teatralnych. Po śmierci Janusza Warmińskiego obowiązki dyrektora artystycznego przejęła kolejna wybitna postać teatralna - Gustaw Holubek.

Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym od sezonu 2017/2018 jest Paweł Dangel.

Teatr Ateneum oferuje bogaty, różnorodny repertuar - na deskach teatru obejrzeć możemy spektakle tworzone na podstawie wielu wybitnych polskich i zagranicznych sztuk współczesnych. Bilety i wejściówki do Teatru Ateneum kupić można przez internet za pośrednictwem portalu eWejsciowki.pl lub standardowo - w kasie i na stronie teatru.

Spektakle w repertuarze Teatru Ateneum grane są na trzech różnych scenach – Scenie Głównej oraz dwóch dodatkowych scenach, nieco bardziej kameralnych, których twórcą był Janusz Warmiński - Scenie 61 oraz Scenie na Dole.

Teatr Ateneum tak jak kilkadziesiąt lat temu, tak i dzisiaj tworzy zespół wybitnych aktorów m. in. Agata Kulesza, Magdalena Schejbal, Marcin Dorociński, Tadeusz Borowski, Artur Barciś, Krzysztof Gosztyła, Olga Sarzyńska, Marzena Trybała, Andrzej Poniedzielski, Krzysztof Tyniec.

Adres i dojazd

ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa
22 50 28 150, 22 50 28 151

http://teatrateneum.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.4
Średnia ocena
Świetny, pełen emocji spektakl. Polecam!
- Marta

Dziś / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
7.7
Średnia ocena
Bardzo ciekawy, dobrze zagrany
- Iwona

26.12 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
9.7
Średnia ocena
Znakomity, poruszający spektakl o przemocy i obojętności
- Hanna

23.02 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9.3
Średnia ocena
Mistrzostwo świata! Muszę to powtórzyć!
- Anna

Jutro / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
7.6
Średnia ocena
Gra aktorska na najwyższym poziomie. Byłem zachwycony
- Marcin

18.12 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
8.8
Średnia ocena
Rewelacyjny Pan Marian Opania
- Maria

18.12 / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.