Nastasja Filipowna - zdjęcie Nastasja Filipowna - zdjęcie Nastasja Filipowna - zdjęcie Nastasja Filipowna - zdjęcie

Średnia ocena

24 oddanych głosów
379 zainteresowanych osób

7.9 / 10

Nastasja Filipowna

"Nastasja Filipowna" to rzecz o wielkiej miłości i równie wielkiej zdradzie, o okrucieństwie zazdrości i wszystkich innych „przeklętych problemach” duszy, z jakich słynie twórczość Dostojewskiego.

Nie należy się spodziewać, że będzie grzecznie i miło, bo nie będzie. Ale wielkość Dostojewskiego także w tym, że nie obiecując raju na ziemi, zajrzał w głąb ludzkiej natury jak nikt inny. "Idiota”, jak zresztą kilka innych powieści słynnego pisarza, był już adaptowany na polskie sceny, ale spektakl pod tytułem „Nastasja Filipowna” pojawił się w historii teatru tylko raz: w roku 1977 na scenie krakowskiego Starego Teatru wyreżyserował go Andrzej Wajda.

W głównych i jedynych rolach wystąpiło dwóch aktorów, Jan Nowicki jako Rogożyn i Jerzy Radziwiłowicz jako książę Myszkin. Trzecią, niewidoczną bohaterką przedstawienia był trup tytułowej Nastasji Filipowny, byłej kochanki ich obu. Głośny ów spektakl został zaliczony do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru w Polsce i na świecie.

Andrzej Domalik skorzystał z pomysłu Wajdy, ale jego adaptacja, więc także projektowana inscenizacja, są niezależnym autorskim dziełem scenarzysty-reżysera. W roli fałszywego Chrystusa-„idioty”, księcia Myszkina, wystąpi Grzegorz Damięcki, w roli „miliardera w kożuchu”, mordercy Rogożyna – Marcin Dorociński.

Czas trwania spektaklu: 75 minut

Realizacja

Autor: Fiodor Dostojewski

Adaptacja i reżyseria: Andrzej Domalik

Przekład: Jerzy Jędrzejewicz

Scenografia: Marcin Stajewski

Opinie naszych widzów (9)

 • 10.0/ 10

  Ta sztuka to mistrzostwo, kunszt i eksplozja tylu odczuć... to nic innego jak rozkosz i uczta dla duszy. Gorąco polecam, gdyż gra obu mistrzów to przejaw aktorskiego geniuszu i ... myślę, że drżeć jeszcze będą we mnie emocje bardzo długo. Ogromnie dziękuje Panom za to cudowne, nieziemskie doświadczenie

  Ka.....@....pl / 25 January 2017

 • 10.0/ 10

  Poruszający, prosty w formie 2 panów dwa krzesłami sukienka....to wszystko ...ale ta subtelność i oszczędność aż wbija w fotel.

  jo.....@to...ek.biz / 28 November 2016

 • 10.0/ 10

  Genialny spektakl. Mistrzowskie aktorstwo. Damięcki fenomenalny!

  sy.....@gm...il.com / 27 May 2015

 • 9.0/ 10

  Genialny Damięcki, fajny męski teatr

  pa.....@gm...il.com / 23 April 2016

 • 9.0/ 10

  Mistrzowska gra aktorska.

  ma.....@....pl / 15 March 2015

Teatr Ateneum

Teatr Ateneum to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych teatrów dramatycznych w Warszawie. Znajduje się on w samym sercu warszawskiego Powiśla w domu Związku Zawodowego Kolejarzy. Związany jest on z wieloma wybitnymi polskimi nazwiskami teatralnymi. Założony został w 1928 roku przez zasłużonego polskiego aktora – Stefana Jaracza. Jest jednym z najstarszych warszawskich teatrów. Swoja prawdziwą świetność przeżywał jeszcze przed II wojna światową.

Dyrektorem teatru po wojnie został Janusz Warmiński, dzięki któremu Teatr Ateneum szybko powrócił do życia kulturalnego Warszawy - na jego deskach ponownie zaczęło się pojawiać wielu wybitnych aktorów, zaś patronem teatru stał się jego założyciel - Stefan Jaracz. Janusz Warmiński przeszedł do historii jako jeden z najbardziej zasłużonych dyrektorów teatralnych. Po śmierci Janusza Warmińskiego dyrektorem teatru został Zbigniew Libera, zaś obowiązki dyrektora artystycznego przejęła kolejna wybitna postać teatralna - Gustaw Holubek. Obecnie dyrektorem Teatru Ateneum jest Ryszard Markow, zaś dyrektorem artystycznym - Tadeusz Nyczek.

Teatr Ateneum oferuje bogaty, różnorodny repertuar - na deskach teatru obejrzeć możemy spektakle tworzone na podstawie wielu wybitnych polskich i zagranicznych sztuk współczesnych. Bilety i wejściówki do Teatru Ateneum kupić można przez internet za pośrednictwem portalu eWejsciowki.pl lub standardowo - w kasie i na stronie teatru.

Spektakle w repertuarze Teatru Ateneum grane są na trzech różnych scenach – Scenie Głównej oraz dwóch dodatkowych scenach, nieco bardziej kameralnych, których twórcą był Janusz Warmiński - Scenie 61 oraz Scenie na Dole.

Teatr Ateneum tak jak kilkadziesiąt lat temu, tak i dzisiaj tworzy zespół wybitnych aktorów m. in. Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Tadeusz Borowski, Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Krzysztof Gosztyła, Olga Sarzyńska, Marzena Trybała, Andrzej Poniedzielski, Krzysztof Tyniec.

Adres i dojazd

ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa
22 50 28 150, 22 50 28 151

http://teatrateneum.pl/

Użytkownikom którym spodobał się spektakl, byli również na:

5.6
Średnia ocena

24.03 / 19:00

29.03 / 19:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dramat
8.9
Średnia ocena
Akcja spektaklu bardzo na czasie, rzeczywista. Losy bohaterów są realne, ich problemy naturalne, prawdziwe, z życia wzięte
- Dorota

09.03 / 19:00

10.03 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
5.0
Średnia ocena

04.03 / 17:00

02.03 / 19:00

+ dostępnych 7 innych terminów

Gatunek: Dramat

Inne spektakle z tego teatru:

8.8
Średnia ocena
Opania - aktor najwyższych lotów
- Marcin

Dziś / 19:15

Jutro / 19:15

+ dostępnych 3 innych terminów

Gatunek: Monodram
8.1
Średnia ocena
Mogę polecić każdemu kto nie wie jak spędzić wieczór!
- Marek

03.03 / 19:15

04.03 / 19:15

Gatunek: Komedia
-,-
Średnia ocena

Dziś / 19:00

Jutro / 19:00

+ dostępnych 4 innych terminów

Gatunek: Komedia
Kup bilet