Nastasja Filipowna - zdjęcie Nastasja Filipowna - zdjęcie Nastasja Filipowna - zdjęcie Nastasja Filipowna - zdjęcie

Średnia ocena

74 oddanych głosów
780 zainteresowanych osób

8,5 / 10

Nastasja Filipowna

„Idiota”, jak zresztą kilka innych powieści słynnego pisarza, był już adaptowany na polskie sceny, ale spektakl pod tytułem „Nastasja Filipowna” pojawił się w historii teatru tylko raz: w roku 1977 na scenie krakowskiego Starego Teatru wyreżyserował go Andrzej Wajda. W głównych i jedynych rolach wystąpiło dwóch aktorów, Jan Nowicki jako Rogożyn i Jerzy Radziwiłowicz jako książę Myszkin. Trzecią, niewidoczną bohaterką przedstawienia był trup tytułowej Nastasji Filipowny, byłej kochanki ich obu. Głośny ów spektakl został zaliczony do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru w Polsce i na świecie.

Andrzej Domalik skorzystał z pomysłu Wajdy, ale jego adaptacja, więc także projektowana inscenizacja, są niezależnym autorskim dziełem scenarzysty-reżysera. W roli fałszywego Chrystusa-„idioty”, księcia Myszkina, wystąpi Grzegorz Damięcki, w roli „miliardera w kożuchu”, mordercy Rogożyna – Marcin Dorociński.

Będzie to rzecz o wielkiej miłości i równie wielkiej zdradzie, o okrucieństwie zazdrości i wszystkich innych „przeklętych problemach” duszy, z jakich słynie twórczość genialnego Rosjanina.

Nie należy się spodziewać, że będzie grzecznie i miło, bo nie będzie. Ale wielkość Dostojewskiego także w tym, że nie obiecując raju na ziemi, zajrzał w głąb ludzkiej natury jak nikt inny.

Uwaga! Ze względu na sposób inscenizacji sztuki spóźnieni widzowie nie będą mieli możliwości wejścia na widownię.

W spektaklu występuje Marcin Dorociński jako Rogożyn, Grzegorz Damięcki jako Myszkin.

Czas trwania: 75 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Zwiastuny

Realizacja

Autor: Fiodor Dostojewski

Adaptacja i reżyseria: Andrzej Domalik

Przekład: Jerzy Jędrzejewicz

Scenografia: Marcin Stajewski

Opinie naszych widzów (27)

 • 10,0/ 10

  Cudowny spektakl, cudowni aktorzy - razem z mężem byliśmy pod olbrzymim wrażeniem.

  As.....@....pl / 28 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  warto zobaczyć .... doskonałe aktorstwo ... niezwykła atmosfera ... daje do myślenia ...no i to w końcu Dostojewski ...

  ma.....@....pl / 20 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Gra aktorów rewelacyjna. Dzięki mistrzostwu obu Panów przeniosłam się w inny świat. Podobała mi się również muzyka do spektaklu.

  as.....@....pl / 10 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  Doborowa obsada, genialna gra aktorska oraz minimalistyczna scenografia pozwalają przeżyć mocne, intensywne i niezapomniane emocje. Gorąco polecam

  el.....@....pl / 07 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobra sztuka, emocjonalna, wciągająca.

  an.....@au...ch.pl / 07 listopada 2017

 • 10,0/ 10

  Wspaniałe podejście do twórczości Dostojewskiego. Kwintesencja zakochanej duszy, której nie da się ubrać w żadne ramy. Doskonałe role i kunszt aktorów. Dziękuję za wspaniałe przeżycia teatralnego widza.

  t......@gm...il.com / 26 października 2017

 • 10,0/ 10

  Wspaniała gra aktorska Marcina Dorocińskiego. Grzegorz Damięcki trochę przeciągał (robiły się dłużyzny), ale to pewnie wyinkało ze scenariusza. Niemniej jednak bywalyv takie chwile, kiedy siedziałem i siedziałem i patrzyłem i nie moglem się doczekać czegokolwiek...

  ja.....@gm...il.com / 25 października 2017

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjne aktorstwo obu Panów! Dokładnie tak sobie wyobrażałem Rogożyna

  to.....@ro...he.com / 27 września 2017

 • 10,0/ 10

  Ta sztuka to mistrzostwo, kunszt i eksplozja tylu odczuć... to nic innego jak rozkosz i uczta dla duszy. Gorąco polecam, gdyż gra obu mistrzów to przejaw aktorskiego geniuszu i ... myślę, że drżeć jeszcze będą we mnie emocje bardzo długo. Ogromnie dziękuje Panom za to cudowne, nieziemskie doświadczenie

  Ka.....@....pl / 25 stycznia 2017

 • 10,0/ 10

  Poruszający, prosty w formie 2 panów dwa krzesłami sukienka....to wszystko ...ale ta subtelność i oszczędność aż wbija w fotel.

  jo.....@to...ek.biz / 28 listopada 2016

 • 10,0/ 10

  Genialny spektakl. Mistrzowskie aktorstwo. Damięcki fenomenalny!

  sy.....@gm...il.com / 27 maja 2015

 • 9,0/ 10

  Sztuka!

  ag.....@po...ta.onet.pl / 05 marca 2018

 • 9,0/ 10

  Pokaz profesjonalnego warsztatu aktorskiego Panów Damięckiego i Dorocińskiego – na pewno. Ale czy o to tylko chodzi? Onegdaj widziałem Dostojewskiego w Starym Teatrze w Krakowie w genialnych spektaklach Wajdy i Lupy. Nastazja Filipowna w Ateneum to zupełnie inny świat. Na Scenie 61 aktorzy są bardzo blisko, chwilami na widowni, obok bocznych krzeseł. Pomimo półmroku, widać wszystko. Widać dużo dobrego, wyuczonego aktorstwa i paradoksalnie poprzez to mało Dostojewskiego. Spektakl jest o uczuciach, ale ich płomień nie parzy i nie oślepia. Hmm… Jak się skończyło pięćdziesiątkę, albo się do niej powoli zbliża, to pewnie trudno o autentyczne porywy młodzieńczego serca. Widać, że nie kochają i nie rozpaczają, pomimo tego, że dobrze to grają. Miejscami nawet nadekspresyjnie, co dodatkowo dysonuje. Obaj Panowie D., pomimo niewątpliwej klasy jaką reprezentują, nie są już 25-latkami. Co widać, słychać i czuć. Może Trochę inaczej było 5 lat temu, w czasach gdy zaczynali grać ten spektakl? Nie wiem. Może warto już to zarchiwizować? Zależy czego się dziś oczekuje od teatru. Na afiszu jest Damięcki i Dorociński. Ale to Dostojewski przede wszystkim…

  ja.....@on...et.eu / 15 lutego 2018

 • 9,0/ 10

  Znakomita gra aktorska, obydwu Panów. Spektakl wystawiany na małej scenie, co dodatkowo wpływa na kameralny i doskonały odbiór spektaklu. Polecam!

  ka.....@....pl / 24 kwietnia 2017

 • 9,0/ 10

  Spektakl świetnie napisany, majstersztyk jak dla mnie. Przyczepię się tylko do gry aktorskiej Pana Grzegorza Damięckiego - może trafiłam na jego gorszy dzień, ale jego "ataki choroby" sprawiały sztuczne wrażenie moim zdaniem, malo autentyczne. Za to Pan Marcin Dorociński był rewelacyjny.

  ma.....@gm...il.com / 08 marca 2017

 • 9,0/ 10

  Genialny Damięcki, fajny męski teatr

  pa.....@gm...il.com / 23 kwietnia 2016

 • 9,0/ 10

  Mistrzowska gra aktorska.

  ma.....@....pl / 15 marca 2015

 • 8,0/ 10

  Świetna gra aktorska obydwu Panów - z pewnością udźwignęli ten genialny ale bardzo trudny tekst :-) Na wrażenie ogólne bardzo korzystnie wpływa mały rozmiar sali - daje intymność, skupienie i pozwala obserwować każdy, nawet najmniejszy gest czy drgnienie mięśnia na twarzy, a to tu ma kapitalne znaczenie. Polecam!

  gr.....@e-...os.org / 28 lutego 2018

 • 8,0/ 10

  Wspaniały spektakl. Skromność w scenografii i kostiumach skupia uwagę widza na mistrzowskiej grze aktorskiej. Dużo emocji, ekspresji, uczuć. Dziękuję.

  ew.....@au...af.pl / 28 września 2017

 • 8,0/ 10

  Mam mieszane uczucia - dla mnie było zbyt dużo 'ataków' Myszkina, z kolei Dorociński momentami wbijający w fotel. Mimo wszystko warto zobaczyć tą sztukę, warto zobaczyć na żywo dwóch świetnych aktorów.

  ch.....@tl...en.pl / 15 marca 2017

 • 8,0/ 10

  W końcu zobaczyłem w Warszawie sztukę o której nie zapomina się na następny dzień. Bardzo kameralna, z minimalną scenografię, całkowicie zbudowane na dwóch mocnych aktorach. Mądrze wykonana adaptacja, szczególnie uwzględniając ściśle ramy czasowe. Jestem ciekaw jak odbierają to ci którzy nie czytali i nie znają charakterów. Aktorzy podeszli do ról z dużym szacunkiem do oryginału. Zagrali na wysokim poziomie, klasycznie i rzetelnie. Jedno z lepszych doświadczeń w Polskim teatrze.

  sl.....@gm...il.com / 09 marca 2017

 • 8,0/ 10

  Świetny spektakl

  ik.....@im...up.pl / 06 maja 2016

 • 8,0/ 10

  Męskie emocje - warte obejrzenia.

  ma.....@gm...il.com / 28 maja 2015

 • 7,0/ 10

  Interesujący

  al.....@....pl / 11 stycznia 2016

 • 5,0/ 10

  Gra aktorów na najwyższym poziomie. Jednak treść spektaklu przygnębiająca.

  ew.....@gm...il.com / 07 kwietnia 2018

Teatr Ateneum - Adres i dojazd

ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa
22 50 28 150, 22 50 28 151

http://teatrateneum.pl/

Kup bilet