Moskwa-Pietuszki - zdjęcie Moskwa-Pietuszki - zdjęcie Moskwa-Pietuszki - zdjęcie Moskwa-Pietuszki - zdjęcie Moskwa-Pietuszki - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów
66 zainteresowanych osób

8,9 / 10

Moskwa-Pietuszki

Czy wiecie, z czego składa się koktajl alkoholowy „Łzy komsomołki”? „Balsam kanaański”? A „Psia krew” albo „Duch Genewy”, najsłynniejsze koktajle w dziejach literatury? Jeśli w tym celu nie przeczytaliście jeszcze niewielkiej a genialnej powieści „Moskwa-Pietuszki” Wieniedikta Jerofiejewa , idźcie na spektakl Mariana Opani wykonującego w Ateneum piekielny i zabójczy monodram, po którym nikt już spokojnie nie wejdzie do sklepu monopolowego.

Utwór ten, napisany prawie pół wieku temu i do końca istnienia Związku Radzieckiego zakazany w tym kraju, to nie tylko opowieść o dogłębnym, nieokiełznanym i wyrafinowanym piciu wszystkiego, co nosi znamiona alkoholu. To także liryczna, przejmująca poetycka opowieść o miłości i zmarnowanym życiu.

O podróży pociągiem do granicy marzeń, której początkiem jest Moskwa, a końcem mała stacja Pietuszki. Zaś aktorska maestria Mariana Opani dorównuje cudownemu szaleństwu bohatera książki Jerofiejewa.

Spóźnieni widzowie, ze względu na specyfikę użytej w spektaklu scenografii, nie będą wpuszczani na widownię.

Źródło zdjęcia: Fot. Bartek Warzecha

Realizacja

Autor - Wieniedikt Jerofiejew

Przekład – Andrzej Drawicz

Scenografia – Marcin Stajewski

Kompozytor – Jerzy Satanowski

Projekcje – Franciszek Barciś, Łukasz Kustrzyński

Teatralizacja tekstu, reżyseria i wykonanie – Marian Opania

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjny Pan Marian Ooania!

  mg.....@po...ta.onet.pl / 01 października 2018

 • 8,0/ 10

  Przede wszystkim świetna gra niezawodnego M. Opani. Obśmiany zasłużenie ,, realny model kultury" ZSRR. Niestety wiele z tego odnosi się do realiów współczesnych np. polska ,,popegerowska wieś" a obecnie ,,wiejska ściana wschodnia": nieróbstwo męskiej części mlodzieży, brak perspektyw, łatwy pieniądz z 500 plus, dopłaty do hektarów, też skutkują podobnymi obrazkami.

  sz.....@gm...il.com / 21 listopada 2018

 • 6,0/ 10

  Realizacja spektaklu trochę po taniości, sam pan Opania plus nagrania innych "głosów" to średni pomysł. Szału nie ma. Kunszt Pana Opani oczywiście na najwyższum poziomie, ale realizacyjnie to nie jest arcydzieło.

  es.....@mo...ex.com / 21 października 2018

Teatr Ateneum

Teatr Ateneum to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych teatrów dramatycznych w Warszawie. Znajduje się on w samym sercu warszawskiego Powiśla w domu Związku Zawodowego Kolejarzy. Związany jest on z wieloma wybitnymi polskimi nazwiskami teatralnymi. Założony został w 1928 roku przez zasłużonego polskiego aktora – Stefana Jaracza. Jest jednym z najstarszych warszawskich teatrów. Swoja prawdziwą świetność przeżywał jeszcze przed II wojna światową.

Dyrektorem teatru po wojnie został Janusz Warmiński, dzięki któremu Teatr Ateneum szybko powrócił do życia kulturalnego Warszawy - na jego deskach ponownie zaczęło się pojawiać wielu wybitnych aktorów, zaś patronem teatru stał się jego założyciel - Stefan Jaracz. Janusz Warmiński przeszedł do historii jako jeden z najbardziej zasłużonych dyrektorów teatralnych. Po śmierci Janusza Warmińskiego obowiązki dyrektora artystycznego przejęła kolejna wybitna postać teatralna - Gustaw Holubek.

Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym od sezonu 2017/2018 jest Paweł Dangel.

Teatr Ateneum oferuje bogaty, różnorodny repertuar - na deskach teatru obejrzeć możemy spektakle tworzone na podstawie wielu wybitnych polskich i zagranicznych sztuk współczesnych. Bilety i wejściówki do Teatru Ateneum kupić można przez internet za pośrednictwem portalu eWejsciowki.pl lub standardowo - w kasie i na stronie teatru.

Spektakle w repertuarze Teatru Ateneum grane są na trzech różnych scenach – Scenie Głównej oraz dwóch dodatkowych scenach, nieco bardziej kameralnych, których twórcą był Janusz Warmiński - Scenie 61 oraz Scenie na Dole.

Teatr Ateneum tak jak kilkadziesiąt lat temu, tak i dzisiaj tworzy zespół wybitnych aktorów m. in. Agata Kulesza, Magdalena Schejbal, Marcin Dorociński, Tadeusz Borowski, Artur Barciś, Krzysztof Gosztyła, Olga Sarzyńska, Marzena Trybała, Andrzej Poniedzielski, Krzysztof Tyniec.

Adres i dojazd

ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa
22 50 28 150, 22 50 28 151

http://teatrateneum.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,3
Średnia ocena

29.06 / 17:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
8,0
Średnia ocena
Poruszający. Mistrzostwo Pani Jandy!
- Joanna

28.07 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Monodram

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8,9
Średnia ocena

Jutro / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9,3
Średnia ocena

24.06 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
-,-
Średnia ocena

27.06 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Kabaret
Kup bilet