Mary Stuart - zdjęcie Mary Stuart - zdjęcie Mary Stuart - zdjęcie Mary Stuart - zdjęcie

Średnia ocena

63 oddanych głosów
296 zainteresowanych osób

8,3 / 10

Mary Stuart

Maria Stuart była najsłynniejszą Szkotką i najsłynniejszą królową tego dzielnego narodu. Był wiek XVI, trwały wojny między protestancką Anglią i katolicką Szkocją, raz jedni byli górą, raz drudzy. Spisek gonił spisek, zdrada goniła zdradę, królowanie to nie był łatwy zawód. Anglicy w końcu okazali się silniejsi i Maria Stuart poszła pod sąd, a potem pod katowski topór. Stała się jedną z wielkich legend nie tylko swojego kraju, pisano o niej uczone książki i teatralne dramaty.

Sztuka współczesnego niemieckiego dramatopisarza Wolfganga Hildesheimera nie zajmuje się jednak historią; opowiada o jednym epizodzie: ostatnich chwilach Marii S. Nie spodziewajcie się jednak żadnych sentymentalnych lamentów nad nieszczęsną władczynią niesłusznie skazaną na skrócenie o głowę. „Mary Stuart” to poetycka fantazja o strojeniu się na śmierć i wykorzystywaniu tej śmierci przez najbliższe otoczenie królowej. Dramatyczny, ale i groteskowy hymn o odchodzeniu pośród oficjalnych fanfar i małych, prywatnych interesów. Spektakl prowadzą dwie znakomite Agaty: jako reżyserka Agata Duda-Gracz i jako Mary – Agata Kulesza.

Na scenie występują między innymi Agata Kulesza jako Mary , Tomasz Schuchardt jako Głąb, Grzegorz Damięcki jako Raoul , Przemysław Bluszcz jako Kat, Paulina Gałązka jako Jane, Maja Kleszcz jako Pani Śpiewająca.

Czas trwania: 105 minut

Realizacja

Autor: Wolfgang Hildesheimer

Przekład: Dorota Sajewska

Reżyseria i scenografia: Agata Duda-Gracz

Ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski

Muzyka: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak

Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk

Opinie naszych widzów (25)

 • 10,0/ 10

  genialni aktorzy

  ad.....@gm...il.com / 16 stycznia 2017

 • 10,0/ 10

  Świetna gra aktorska, muzyka i reżyseria. Bardzo dobra postać kaliekiego asystenta kata. Agata Kulesza jak zwykle w formie i genialnie wcieliła się w w rolę.

  m......@ma...rt.com / 17 września 2016

 • 10,0/ 10

  Znakomity spektakl pod każdym względem, świetne kreacje wszystkich obsadzonych, doskonały rytm spektaklu, widz wciągnięty w mroczną historię uroni łzę wzruszenia ale także będzie przez łzy się śmiał. Historia Marii Stuart, choć oparta na wydarzeniu historycznym, jest uniwersalna, skłania do refleksji, porusza ! Brawo dla reżyserki Agaty Dudu - Gracz, jednej z najciekawszych we współczesnym Polskim Teatrze!

  do.....@....pl / 15 lutego 2016

 • 10,0/ 10

  fenomenalna Agata Kulesza, sugestywny aż do bólu w swoim kalectwie Tomek Suchardt i reszta ekipy dająca z siebie wszystko na scenie, całości dopełnia wspaniała muzyka z epoki i jej wykonawcy, czuje się atmosferę XVI-wiecznej Anglii i zbliżającą się egzekucję Królowej Mary Stuart , oby więcej takich spektakli i aktorów grających z podobną pasją na warszawskich scenach :)

  ge.....@gm...il.com / 05 lutego 2016

 • 10,0/ 10

  rewelacyjne aktorstwo (nie tylko Kulesza, ale i stojący 1,5h w miejscu Bluszcz i brawurowo zagrany niepełnosprawny przez Tomasza Schuchardta). Znakomity wciągający spektakl

  an.....@po...ta.wp.pl / 13 stycznia 2016

 • 10,0/ 10

  Temat trudny, ale gra aktorska mistrzowska!!!

  mi.....@....pl / 19 października 2015

 • 10,0/ 10

  Ciężki ale fascynujący spektakl. Agata Kulesza rewelacyjna, reszta obsady również. Pięknym uzupełnieniem był cudowny głos gościnnie zaproszonej Maji Kleszcz. Bardzo polecam.

  sl.....@gm...il.com / 19 października 2015

 • 10,0/ 10

  Wielki teatr, Agata Kulesza prawdziwa królowa

  mz.....@on...et.eu / 20 maja 2015

 • 10,0/ 10

  Kulesza i Bluszcz ukradli scenę :) POLECAM 100%

  ka.....@ll...up.pl / 18 maja 2015

 • 9,0/ 10

  Świetna sztuka, doskonale oddajaca klimat epoki. Doskonała reżyseria i gra aktorska

  te.....@gm...il.com / 16 marca 2016

 • 9,0/ 10

  Aktorzy grali wybornie, dlatego taka wysoka ocena. Ale spektakl trochę dziwny. Mimo to uważam, że warto obejrzeć.

  j_.....@....pl / 05 lutego 2016

 • 9,0/ 10

  KULESZ gra rewelacyjnie

  iz.....@....pl / 26 listopada 2015

 • 9,0/ 10

  Znakomita rola Agaty Kuleszy, uwielbiam ją z różnych odgrywanych przez nią ról, ale ta jest porywająca! :) Polecam!

  ka.....@sz...el.net.pl / 30 września 2015

 • 9,0/ 10

  Znakomite aktorstwo Agaty Kuleszy i całego zespołu, świetny tekst.

  to.....@po...ta.onet.pl / 28 września 2015

 • 9,0/ 10

  Aktorstwo na najwyższym poziomie. Wspaniale oddana atmosfera dworu i otoczenia w jakim królowa musiała żyć i działać, może są to właśnie przyczyny i skutki... Gra światłem pozwalała na mocne rozdzielanie kolejnych scen i przecinała wirujące emocje zmieniając je nie do poznania. Przeszłość i terażniejszość w jednym czasie się działa. Polecam!

  mo.....@....pl / 11 czerwca 2015

 • 8,0/ 10

  Świetna gra aktorska. Polecam. Spektakl nieco dołujący, ale skłaniający do refleksji. Reżyseria, scenografia - super.

  ra.....@ic...ud.com / 18 września 2016

 • 8,0/ 10

  Świetna gra aktorska. Nie łatwy, dobry spektakl

  an.....@....pl / 17 marca 2016

 • 8,0/ 10

  Mnie się podobało. Sztuka nie jest lekka, ale aktorzy momentami rozładowują gęstą atmosferę delikatnym humorem. Każdy aktor wciela się w charakterystyczną postać i nie opuszcza jej nawet podczas uklonów i braw na zakończenie. Warto zobaczyć choćby po to by przez prawie 2 godziny obserwować wysmienitą Agatę Kuleszę na scenie.

  ma.....@....pl / 30 września 2015

 • 8,0/ 10

  Agata Kulesza- jak zwykle bezbłędna. Przemysław Bluszcz- podziwiam kondycję. Tomasz Schuchardt- w roli obłąkanego niemowy - moim zdaniem majstersztyk! Całość- widać wpływy ojca na Panią Reżyser. Kto lubi malarstwo Dudy-Gracza- pokocha ten spektakl.

  bi.....@pl...is.pl / 11 czerwca 2015

 • 8,0/ 10

  Świetna Agata Kulesza. Brawa za charakteryzacje. Momentami aż gęsto od emocji.

  el.....@gm...il.com / 18 maja 2015

 • 7,0/ 10

  Rewelacyjnie zagrany, świetna Agata Kulesza, ale sama sztuka taka sobie.

  mr.....@gm...il.com / 04 lutego 2016

 • 7,0/ 10

  Bardzo dobry, swietnie zagrany, ale momentami troche forma przerasta tresc

  ij.....@gm...il.com / 21 maja 2015

 • 6,0/ 10

  Porządna robota, sporo dobrych pomysłów inscenizacyjnych. A jednak oczekiwałem jeszcze czegoś,jakiegoś dreszczu przechodzącego po plecach. W końcu na scenie była Agata Kulesza w świetnym otoczeniu. Ale prądu nie było.

  kr.....@....pl / 20 maja 2015

 • 4,0/ 10

  Jak dla mnie spektakl przedobrzony. W celi śmierci, tuż przed egzekucją bohaterowie tańczą, śpiewają, uprawiają seks, wspinają się po kratach, niemalże akrobatycznie - trudno się skoncentrować na meritum i w efekcie żadnego wzruszenia, ani głębi nie odczułam. Świetna rola Kuleszy i Bluszcza.

  sy.....@gm...il.com / 16 marca 2016

 • 3,0/ 10

  na spektakl poszedłem dla 2 osób:-Agaty Kulesza i Mai Kleszcz i tu się nie zawiodłem,natomiast reżyseria i scenografia agaty dudy -gracz jest porażająca bynajmniej nie pozytywnym rozumieniu, czemu mają służyć artystyczne wygibasy błazna skaczącego jak małpa po kratach scenografii? irytującego pomocnika kata(choć robi co może by grac upośledzonego) którego osoba nie wiadomo czemu służy w tej sztuce,dziesiątek wulgaryzmów czy cieknącej flegmy z nosa u lekarza(zamierzone czy nie ?)nie mówiąc już o bezsensownym chędożeniu na scenie , na plecach klęczącego aptekarza służki (nota bene w brzydkiej -celowej ?? charakteryzacji pięknej przecież pauliny gałązka- służka nie mogła być ładna??) przez lekarza każdy akcent-rola powinny coś oznaczać a tu ?? mogę zrozumieć scenę wypróżniania się królowej na nocniku bo to motyw starości,śmierci marności ludzkiego ,w tym królewskiego ciała ale ww rzeczy?? ich nie pojmuję a jeszcze te makiety psów rodem z szajny czy dudy-gracza(wszak córka dudy-gracza to -reżyser)..po co ? udziwnienie ponad miarę i gdyby nie rola pani Agaty(robiła co mogła)i muzyka i śpiew Mai Kleszcz spektakl uznałbym za stracony dokumentnie tak tylko w większości nie mam pretensji do innych aktorów bo robili co mogli wtrąceni w bezsensowne okowy wizji sztuki przez wizję reżysera

  jp.....@gm...il.com / 17 marca 2016

Teatr Ateneum - Adres i dojazd

http://teatrateneum.pl/

Kup bilet