Mary Stuart - zdjęcie Mary Stuart - zdjęcie Mary Stuart - zdjęcie Mary Stuart - zdjęcie

Średnia ocena

63 oddanych głosów
296 zainteresowanych osób

8.3 / 10

Mary Stuart

Maria Stuart była najsłynniejszą Szkotką i najsłynniejszą królową tego dzielnego narodu. Był wiek XVI, trwały wojny między protestancką Anglią i katolicką Szkocją, raz jedni byli górą, raz drudzy. Spisek gonił spisek, zdrada goniła zdradę, królowanie to nie był łatwy zawód. Anglicy w końcu okazali się silniejsi i Maria Stuart poszła pod sąd, a potem pod katowski topór. Stała się jedną z wielkich legend nie tylko swojego kraju, pisano o niej uczone książki i teatralne dramaty.

Sztuka współczesnego niemieckiego dramatopisarza Wolfganga Hildesheimera nie zajmuje się jednak historią; opowiada o jednym epizodzie: ostatnich chwilach Marii S. Nie spodziewajcie się jednak żadnych sentymentalnych lamentów nad nieszczęsną władczynią niesłusznie skazaną na skrócenie o głowę. „Mary Stuart” to poetycka fantazja o strojeniu się na śmierć i wykorzystywaniu tej śmierci przez najbliższe otoczenie królowej. Dramatyczny, ale i groteskowy hymn o odchodzeniu pośród oficjalnych fanfar i małych, prywatnych interesów. Spektakl prowadzą dwie znakomite Agaty: jako reżyserka Agata Duda-Gracz i jako Mary – Agata Kulesza.

Czas trwania spektaklu: 105 minut

Realizacja

Autor: Wolfgang Hildesheimer

Przekład: Dorota Sajewska

Reżyseria i scenografia: Agata Duda-Gracz

Ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski

Muzyka: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak

Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk

Opinie naszych widzów (25)

 • 10.0/ 10

  genialni aktorzy

  ad.....@gm...il.com / 16 January 2017

 • 10.0/ 10

  Świetna gra aktorska, muzyka i reżyseria. Bardzo dobra postać kaliekiego asystenta kata. Agata Kulesza jak zwykle w formie i genialnie wcieliła się w w rolę.

  m......@ma...rt.com / 17 September 2016

 • 10.0/ 10

  Znakomity spektakl pod każdym względem, świetne kreacje wszystkich obsadzonych, doskonały rytm spektaklu, widz wciągnięty w mroczną historię uroni łzę wzruszenia ale także będzie przez łzy się śmiał. Historia Marii Stuart, choć oparta na wydarzeniu historycznym, jest uniwersalna, skłania do refleksji, porusza ! Brawo dla reżyserki Agaty Dudu - Gracz, jednej z najciekawszych we współczesnym Polskim Teatrze!

  do.....@....pl / 15 February 2016

 • 10.0/ 10

  fenomenalna Agata Kulesza, sugestywny aż do bólu w swoim kalectwie Tomek Suchardt i reszta ekipy dająca z siebie wszystko na scenie, całości dopełnia wspaniała muzyka z epoki i jej wykonawcy, czuje się atmosferę XVI-wiecznej Anglii i zbliżającą się egzekucję Królowej Mary Stuart , oby więcej takich spektakli i aktorów grających z podobną pasją na warszawskich scenach :)

  ge.....@gm...il.com / 05 February 2016

 • 10.0/ 10

  rewelacyjne aktorstwo (nie tylko Kulesza, ale i stojący 1,5h w miejscu Bluszcz i brawurowo zagrany niepełnosprawny przez Tomasza Schuchardta). Znakomity wciągający spektakl

  an.....@po...ta.wp.pl / 13 January 2016

Teatr Ateneum

Teatr Ateneum to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych teatrów dramatycznych w Warszawie. Znajduje się on w samym sercu warszawskiego Powiśla w domu Związku Zawodowego Kolejarzy. Związany jest on z wieloma wybitnymi polskimi nazwiskami teatralnymi. Założony został w 1928 roku przez zasłużonego polskiego aktora – Stefana Jaracza. Jest jednym z najstarszych warszawskich teatrów. Swoja prawdziwą świetność przeżywał jeszcze przed II wojna światową.

Dyrektorem teatru po wojnie został Janusz Warmiński, dzięki któremu Teatr Ateneum szybko powrócił do życia kulturalnego Warszawy - na jego deskach ponownie zaczęło się pojawiać wielu wybitnych aktorów, zaś patronem teatru stał się jego założyciel - Stefan Jaracz. Janusz Warmiński przeszedł do historii jako jeden z najbardziej zasłużonych dyrektorów teatralnych. Po śmierci Janusza Warmińskiego dyrektorem teatru został Zbigniew Libera, zaś obowiązki dyrektora artystycznego przejęła kolejna wybitna postać teatralna - Gustaw Holubek. Obecnie dyrektorem Teatru Ateneum jest Ryszard Markow, zaś dyrektorem artystycznym - Tadeusz Nyczek.

Teatr Ateneum oferuje bogaty, różnorodny repertuar - na deskach teatru obejrzeć możemy spektakle tworzone na podstawie wielu wybitnych polskich i zagranicznych sztuk współczesnych. Bilety i wejściówki do Teatru Ateneum kupić można przez internet za pośrednictwem portalu eWejsciowki.pl lub standardowo - w kasie i na stronie teatru.

Spektakle w repertuarze Teatru Ateneum grane są na trzech różnych scenach – Scenie Głównej oraz dwóch dodatkowych scenach, nieco bardziej kameralnych, których twórcą był Janusz Warmiński - Scenie 61 oraz Scenie na Dole.

Teatr Ateneum tak jak kilkadziesiąt lat temu, tak i dzisiaj tworzy zespół wybitnych aktorów m. in. Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Tadeusz Borowski, Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Krzysztof Gosztyła, Olga Sarzyńska, Marzena Trybała, Andrzej Poniedzielski, Krzysztof Tyniec.

Adres i dojazd

ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa
22 50 28 150, 22 50 28 151

http://teatrateneum.pl/

Użytkownikom którym spodobał się spektakl, byli również na:

10.0
Średnia ocena

18.05 / 19:00

19.05 / 19:00

Gatunek: Dramat
9.3
Średnia ocena

06.05 / 19:00

07.05 / 17:00

Gatunek: Dramat
7.0
Średnia ocena
Spektakl aktualny, poruszający, sugestywny. Jestem pod wrażeniem, bardzo polecam
- Wioleta

25.05 / 19:00

26.05 / 19:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dramat

Inne spektakle z tego teatru:

8.2
Średnia ocena
Męskie emocje - warte obejrzenia.
- Anna

12.05 / 19:00

13.05 / 19:00

Gatunek: Dramat
9.0
Średnia ocena
Nie trzeba być miłośnikiem, ani znawcą Kaczmarskiego, by mieć przyjemność z udziału.
- Lidia

Dziś / 19:30

05.05 / 20:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Muzyczny
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.