Mary Stuart - zdjęcie Mary Stuart - zdjęcie Mary Stuart - zdjęcie Mary Stuart - zdjęcie

Średnia ocena

63 oddanych głosów
296 zainteresowanych osób

8.3 / 10

Mary Stuart

Maria Stuart była najsłynniejszą Szkotką i najsłynniejszą królową tego dzielnego narodu. Był wiek XVI, trwały wojny między protestancką Anglią i katolicką Szkocją, raz jedni byli górą, raz drudzy. Spisek gonił spisek, zdrada goniła zdradę, królowanie to nie był łatwy zawód. Anglicy w końcu okazali się silniejsi i Maria Stuart poszła pod sąd, a potem pod katowski topór. Stała się jedną z wielkich legend nie tylko swojego kraju, pisano o niej uczone książki i teatralne dramaty.

Sztuka współczesnego niemieckiego dramatopisarza Wolfganga Hildesheimera nie zajmuje się jednak historią; opowiada o jednym epizodzie: ostatnich chwilach Marii S. Nie spodziewajcie się jednak żadnych sentymentalnych lamentów nad nieszczęsną władczynią niesłusznie skazaną na skrócenie o głowę. „Mary Stuart” to poetycka fantazja o strojeniu się na śmierć i wykorzystywaniu tej śmierci przez najbliższe otoczenie królowej. Dramatyczny, ale i groteskowy hymn o odchodzeniu pośród oficjalnych fanfar i małych, prywatnych interesów. Spektakl prowadzą dwie znakomite Agaty: jako reżyserka Agata Duda-Gracz i jako Mary – Agata Kulesza.

Czas trwania: 105 minut

Realizacja

Autor: Wolfgang Hildesheimer

Przekład: Dorota Sajewska

Reżyseria i scenografia: Agata Duda-Gracz

Ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski

Muzyka: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak

Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk

Opinie naszych widzów (25)

 • 10.0/ 10

  genialni aktorzy

  ad.....@gm...il.com / 16 January 2017

 • 10.0/ 10

  Świetna gra aktorska, muzyka i reżyseria. Bardzo dobra postać kaliekiego asystenta kata. Agata Kulesza jak zwykle w formie i genialnie wcieliła się w w rolę.

  m......@ma...rt.com / 17 September 2016

 • 10.0/ 10

  Znakomity spektakl pod każdym względem, świetne kreacje wszystkich obsadzonych, doskonały rytm spektaklu, widz wciągnięty w mroczną historię uroni łzę wzruszenia ale także będzie przez łzy się śmiał. Historia Marii Stuart, choć oparta na wydarzeniu historycznym, jest uniwersalna, skłania do refleksji, porusza ! Brawo dla reżyserki Agaty Dudu - Gracz, jednej z najciekawszych we współczesnym Polskim Teatrze!

  do.....@....pl / 15 February 2016

 • 10.0/ 10

  fenomenalna Agata Kulesza, sugestywny aż do bólu w swoim kalectwie Tomek Suchardt i reszta ekipy dająca z siebie wszystko na scenie, całości dopełnia wspaniała muzyka z epoki i jej wykonawcy, czuje się atmosferę XVI-wiecznej Anglii i zbliżającą się egzekucję Królowej Mary Stuart , oby więcej takich spektakli i aktorów grających z podobną pasją na warszawskich scenach :)

  ge.....@gm...il.com / 05 February 2016

 • 10.0/ 10

  rewelacyjne aktorstwo (nie tylko Kulesza, ale i stojący 1,5h w miejscu Bluszcz i brawurowo zagrany niepełnosprawny przez Tomasza Schuchardta). Znakomity wciągający spektakl

  an.....@po...ta.wp.pl / 13 January 2016

Teatr Ateneum

Teatr Ateneum to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych teatrów dramatycznych w Warszawie. Znajduje się on w samym sercu warszawskiego Powiśla w domu Związku Zawodowego Kolejarzy. Związany jest on z wieloma wybitnymi polskimi nazwiskami teatralnymi. Założony został w 1928 roku przez zasłużonego polskiego aktora – Stefana Jaracza. Jest jednym z najstarszych warszawskich teatrów. Swoja prawdziwą świetność przeżywał jeszcze przed II wojna światową.

Dyrektorem teatru po wojnie został Janusz Warmiński, dzięki któremu Teatr Ateneum szybko powrócił do życia kulturalnego Warszawy - na jego deskach ponownie zaczęło się pojawiać wielu wybitnych aktorów, zaś patronem teatru stał się jego założyciel - Stefan Jaracz. Janusz Warmiński przeszedł do historii jako jeden z najbardziej zasłużonych dyrektorów teatralnych. Po śmierci Janusza Warmińskiego obowiązki dyrektora artystycznego przejęła kolejna wybitna postać teatralna - Gustaw Holubek.

Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym od sezonu 2017/2018 jest Paweł Dangel.

Teatr Ateneum oferuje bogaty, różnorodny repertuar - na deskach teatru obejrzeć możemy spektakle tworzone na podstawie wielu wybitnych polskich i zagranicznych sztuk współczesnych. Bilety i wejściówki do Teatru Ateneum kupić można przez internet za pośrednictwem portalu eWejsciowki.pl lub standardowo - w kasie i na stronie teatru.

Spektakle w repertuarze Teatru Ateneum grane są na trzech różnych scenach – Scenie Głównej oraz dwóch dodatkowych scenach, nieco bardziej kameralnych, których twórcą był Janusz Warmiński - Scenie 61 oraz Scenie na Dole.

Teatr Ateneum tak jak kilkadziesiąt lat temu, tak i dzisiaj tworzy zespół wybitnych aktorów m. in. Agata Kulesza, Magdalena Schejbal, Marcin Dorociński, Tadeusz Borowski, Artur Barciś, Krzysztof Gosztyła, Olga Sarzyńska, Marzena Trybała, Andrzej Poniedzielski, Krzysztof Tyniec.

Adres i dojazd

ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa
22 50 28 150, 22 50 28 151

http://teatrateneum.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.1
Średnia ocena
Doskonale zaakcentowana przenikliwość obserwacji i humor Bułhakowa. Wyśmienita zabawa zaprawiona chwilami gorzką ironią
- Agnieszka

Dziś / 19:00

Jutro / 19:00

+ dostępnych 10 innych terminów

Gatunek: Dramat
10.0
Średnia ocena
Świetne, nieprzewidywalne przedstawienie z nietuzinkowym zakończeniem!
- Joanna

28.01 / 17:00

30.01 / 20:00

+ dostępnych 5 innych terminów

Gatunek: Dramat
10.0
Średnia ocena

08.02 / 19:00

09.02 / 19:00

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9.5
Średnia ocena
Artur Andrus jest absolutnie genialny i mistrzowsko inteligentny!
- Malina

Dziś / 19:45

Jutro / 19:45

+ dostępnych 7 innych terminów

Gatunek: Kabaret
-,-
Średnia ocena

28.01 / 19:30

30.01 / 19:00

+ dostępnych 10 innych terminów

Gatunek: Dramat
8.6
Średnia ocena
Rewelacyjny spektakl. Mnóstwo humoru, lekkości, świetna gra aktorska.
- Agnieszka

25.01 / 19:30

26.01 / 19:30

Gatunek: Muzyczny
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.