Fantazja polska - zdjęcie Fantazja polska - zdjęcie Fantazja polska - zdjęcie Fantazja polska - zdjęcie Fantazja polska - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów
3 zainteresowane osoby

6,6 / 10

Fantazja polska

Fantazja polska inspirowana jest postacią Ignacego Jana Paderewskiego (w tej roli Krzysztof Tyniec) – światowej sławy pianisty i kompozytora, ale też dyplomaty i męża stanu, któremu zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone zawdzięczają tak wiele.

Paderewski gromadził w salach koncertowych prawdziwe tłumy. Dzisiaj najprawdopodobniej nazwalibyśmy go celebrytą, ale swój muzyczny sukces i niezwykłą popularność wykorzystywał dla „większej sprawy”. To właśnie dzięki jego staraniom Thomas Woodrow Wilson, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, w słynnych Czternastu Punktach, które przedstawił Kongresowi w 1918 roku, umieścił punkt dotyczący niepodległości Polski. Sztuka nawiązuje bezpośrednio do tych historycznych wydarzeń oraz eksponuje imponującą siłę kobiet będących w otoczeniu muzyka.

Prapremiera sztuki w Ateneum nawiązuje do okoliczności jubileuszowych związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 90-lecia Teatru Ateneum.

W spektaklu występują między innymi Marzena Trybała jako Helena Paderewska, Krzysztof Tyniec jako lgnacy Paderewski, Maria Sobocińska jako Mary Lee, Ewa Telega jako Marcelina Sembrich-Kochańska, Katarzyna Łochowska jako Edith Bolling Galt Wilson.

Zwiastuny

Obsada

Marzena Trybała - zdjęcie

Marzena Trybała
Helena Paderewska

Krzysztof Tyniec - zdjęcie

Krzysztof Tyniec
lgnacy Paderewski

Ewa Telega - zdjęcie

Ewa Telega
Marcelina Sembrich-Kochańska

Katarzyna Łochowska - zdjęcie

Katarzyna Łochowska
Edith Bolling Galt Wilson

Marek Lewandowski - zdjęcie

Marek Lewandowski
Thomas Woodrow Wilson

Dariusz Wnuk - zdjęcie

Dariusz Wnuk
Marcel Piou

Realizacja

reżyseria: Andrzej Strzelecki

scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska

opracowanie muzyczne: Wojciech Borkowski

asystent scenografa: Wiesława Nowacka

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Wspaniała gra aktorska! Pokazanie historii z perspektywy pokoju hotelowego, „od kuchni” na tyle ciekawie że nawet licealistka, która nie lubi historii, była zadowolona. Dziękuje

  an.....@....pl / 01 stycznia 2019

 • 10,0/ 10

  Dla mnie spektakl był tak wzruszający, że nie mogłam powstrzymać łez. Rzadko mi się to zdarza. Dziękuję reżyserowi i aktorom!!!

  Ma.....@....pl / 19 listopada 2018

 • 9,0/ 10

  Spokojne przedstawionko z ciepłą teatralną scenografią i postaciami. Miła fantazyjka, ale tradycyjna konwencja spektaklu najwyraźniej nie znajduje obecnie wielu odbiorców. A szkoda... Ale faktycznie: przerwa zupełnie widzowi niepotrzebna.

  ka.....@....onet.pl / 19 maja 2019

 • 8,0/ 10

  Spektakl bardzo przyjemny, humorystyczny, momentami refleksyjny i bez zadęcia. Naprawdę miło spędzony czas. Mała uwaga - przerwa w trakcie spektaklu wydaje się niepotrzebna, gdyż druga częsc trwała raptem około 30 min. Zdecydowanie lepszy pomysł to 80-85 min jednym ciągiem :)

  ra.....@....pl / 03 grudnia 2018

 • 2,0/ 10

  NIESTETY kompletnie się rozczarowalam :(

  ew.....@gm...il.com / 10 grudnia 2018

 • 1,0/ 10

  Spektakl pod każdym względem niezdarny

  Ka.....@gm...il.com / 19 listopada 2018

Teatr Ateneum - Adres i dojazd

ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa
22 50 28 150, 22 50 28 151

http://teatrateneum.pl/

Kup bilet