Fantazja polska - zdjęcie Fantazja polska - zdjęcie Fantazja polska - zdjęcie Fantazja polska - zdjęcie Fantazja polska - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów
3 zainteresowane osoby

6,6 / 10

Fantazja polska

Fantazja polska inspirowana jest postacią Ignacego Jana Paderewskiego (w tej roli Krzysztof Tyniec) – światowej sławy pianisty i kompozytora, ale też dyplomaty i męża stanu, któremu zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone zawdzięczają tak wiele.

Paderewski gromadził w salach koncertowych prawdziwe tłumy. Dzisiaj najprawdopodobniej nazwalibyśmy go celebrytą, ale swój muzyczny sukces i niezwykłą popularność wykorzystywał dla „większej sprawy”. To właśnie dzięki jego staraniom Thomas Woodrow Wilson, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, w słynnych Czternastu Punktach, które przedstawił Kongresowi w 1918 roku, umieścił punkt dotyczący niepodległości Polski. Sztuka nawiązuje bezpośrednio do tych historycznych wydarzeń oraz eksponuje imponującą siłę kobiet będących w otoczeniu muzyka.

Prapremiera sztuki w Ateneum nawiązuje do okoliczności jubileuszowych związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 90-lecia Teatru Ateneum.

Na scenie występują między innymi Marzena Trybała jako Helena Paderewska, Krzysztof Tyniec jako lgnacy Paderewski, Maria Sobocińska jako Mary Lee, Ewa Telega jako Marcelina Sembrich-Kochańska, Katarzyna Łochowska jako Edith Bolling Galt Wilson, Marek Lewandowski jako Thomas Woodrow Wilson.

Zwiastuny

Obsada

Marzena Trybała - zdjęcie

Marzena Trybała
Helena Paderewska

Krzysztof Tyniec - zdjęcie

Krzysztof Tyniec
lgnacy Paderewski

Ewa Telega - zdjęcie

Ewa Telega
Marcelina Sembrich-Kochańska

Katarzyna Łochowska - zdjęcie

Katarzyna Łochowska
Edith Bolling Galt Wilson

Marek Lewandowski - zdjęcie

Marek Lewandowski
Thomas Woodrow Wilson

Dariusz Wnuk - zdjęcie

Dariusz Wnuk
Marcel Piou

Realizacja

reżyseria: Andrzej Strzelecki

scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska

opracowanie muzyczne: Wojciech Borkowski

asystent scenografa: Wiesława Nowacka

Opinie naszych widzów (7)

 • 10,0/ 10

  Wspaniała gra aktorska! Pokazanie historii z perspektywy pokoju hotelowego, „od kuchni” na tyle ciekawie że nawet licealistka, która nie lubi historii, była zadowolona. Dziękuje

  an.....@....pl / 01 stycznia 2019

 • 10,0/ 10

  Dla mnie spektakl był tak wzruszający, że nie mogłam powstrzymać łez. Rzadko mi się to zdarza. Dziękuję reżyserowi i aktorom!!!

  Ma.....@....pl / 19 listopada 2018

 • 9,0/ 10

  Spokojne przedstawionko z ciepłą teatralną scenografią i postaciami. Miła fantazyjka, ale tradycyjna konwencja spektaklu najwyraźniej nie znajduje obecnie wielu odbiorców. A szkoda... Ale faktycznie: przerwa zupełnie widzowi niepotrzebna.

  ka.....@....onet.pl / 19 maja 2019

 • 8,0/ 10

  Spektakl bardzo przyjemny, humorystyczny, momentami refleksyjny i bez zadęcia. Naprawdę miło spędzony czas. Mała uwaga - przerwa w trakcie spektaklu wydaje się niepotrzebna, gdyż druga częsc trwała raptem około 30 min. Zdecydowanie lepszy pomysł to 80-85 min jednym ciągiem :)

  ra.....@....pl / 03 grudnia 2018

 • 7,0/ 10

  Jestem "maniakiem" teatru w Polsce i na świecie i widziałem masę przedstawień. Pomysł, tekst, dialogi Macieja Wojtyszki świetne. Spojrzenie na historię, Paderewskiego i Wlsona- nowatorskie. Niestety jestem rozczarowany niedouczeniem tekstu przez Marzenę Trybałę i co bardziej jeszcze boli przez Krzysztofa Tyńca. Jest doskonałym aktorem, ale brak "panowania" nad tekstem "wylewał się" ze sceny. Parę spektakularnych wpadek. Przykre i niepoważne. Rozumiem, że to nie "Kolacja dla głupca", którą pewnie Krzysztof Tyniec grając od wielu lat zna perfect, ale po porostu tak się nie robi. Inni aktorzy doskonale, co znaczy, że można się przygotować.

  an.....@....com.pl / 09 lutego 2020

 • 2,0/ 10

  NIESTETY kompletnie się rozczarowalam :(

  ew.....@gm...il.com / 10 grudnia 2018

 • 1,0/ 10

  Spektakl pod każdym względem niezdarny

  Ka.....@gm...il.com / 19 listopada 2018

Teatr Ateneum - Adres i dojazd

http://teatrateneum.pl/

Kup bilet