Dzień Świra - zdjęcie Dzień Świra - zdjęcie Dzień Świra - zdjęcie Dzień Świra - zdjęcie Dzień Świra - zdjęcie Dzień Świra - zdjęcie Dzień Świra - zdjęcie Dzień Świra - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

7,4 / 10

Dzień Świra

Wiosną 2021 roku warszawski Uniwersytet SWPS ogłosił raport, którego celem było wybranie „najlepszego polskiego filmu wszechczasów”. Wynik badania opinii publicznej być może wielu zaskoczył, ale z pewnością ucieszył nawet tych, którzy akurat na ten film nie głosowali. Bo wygrał „Dzień świra” Marka Koterskiego z 2002 roku, film praktycznie bez wrogów, co już niezwykłe wśród polskiego ludu, za to z całą polską inteligencją po swojej stronie. A nawet jeśli ktoś się nie uważał za inteligenta, i tak mógł się bez trudu utożsamić z postacią głównego bohatera, niejakiego Adasia Miauczyńskiego, poniewieranego przez tak zwaną otaczającą rzeczywistość.

„Dzień świra” powstał według słynnej maksymy, że nic tak nie cieszy, jak cudze nieszczęście. Jest więc prześmieszną komedią, w której nie do śmiechu tylko samemu Miauczyńskiemu.

„Dzień świra”, niegdyś napisany jako dramat dla teatru, miał już kilka premier scenicznych, raz nawet wystawiono go w formie musicalu. W naszym teatrze kolejnej realizacji podjął się znany reżyser młodośredniego pokolenia, Piotr Ratajczak. W tekstowym oryginale – oprócz głównego bohatera – występuje mnóstwo postaci towarzyszących; w reżyserskiej koncepcji Ratajczaka „wszyscy jesteśmy Adasiami M.” Jak to będzie wyglądało na scenie – do sprawdzenia w Ateneum od czerwca 2020.

Kultową postać Adasia Miauczyńskiego zagra Adam Cywka.

Na scenie występują między innymi Jakub Pruski jako Syn, Janusz Łagodziński jako Facet, Ewa Telega jako Matka, Jakub Sasak jako Syn, Milena Suszyńska jako Ela Pierwsza Miłość, Magdalena Schejbal jako Żona Była.

Czas trwania: 80 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Zwiastuny

Realizacja

AUTOR Marek Koterski

REŻYSERIA Piotr Ratajczak

SCENOGRAFIA I ŚWIATŁA Marcin Chlanda

KOSTIUMY Dorota Gaj-Woźniak | Grupa Mixer

MUZYKA Tomasz Lewandowski

PLASTYKA RUCHU Arkadiusz Buszko

ASYSTENTKA REŻYSERA Joanna Kowalska

ASYSTENTKA SCENOGRAFA Anna Kolanecka

INSPICJENT Jerzy Kacperski

SUFLERKA Joanna Trzcińska

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Niby wszyscy znamy film, tekst ten sam a jednak wyciagnalem nowe dla mnie tresci. Polecam!

  lu.....@gm...il.com / 09 czerwca 2022

 • 9,0/ 10

  Całkiem fajne

  mr.....@gm...il.com / 12 czerwca 2022

 • 6,0/ 10

  spektakl nie jest zły , ale spodziewałem się wyższych lotów gry aktorskiej za dużo przekleństw !!!!

  ma.....@wo...ld.pl / 09 czerwca 2022

Teatr Ateneum - Adres i dojazd

ul. Jaracza 2, Warszawa

http://teatrateneum.pl/