Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie Dwór nad Narwią - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów
4 zainteresowane osoby

9,4 / 10

Dwór nad Narwią

Co może się wydarzyć, kiedy duchy z przeszłości materializują się w świecie żywych i wtrącają się w ich sprawy? Jarosław Marek Rymkiewicz, wybitny poeta, dramaturg i eseista, napisał w roku 1979 sztukę zarazem upiorną i śmieszną, w której działalność widm jest wyjątkowo uparta i dokuczliwa.

Każdy naród ma jakąś swoją historię, która albo napawa go dumą, albo bywa kulą u nogi. W przypadku naszej polskiej historii mamy do czynienia z jednym i drugim jednocześnie. To, co jednych z tej historii cieszy, innych ciężko wkurza, i tak mamy co najmniej od trzystu lat, o ile nie więcej. O historii ani zapomnieć się nie da, ani żyć z nią w zgodzie. Stąd kiedy trupy z przeszłości mieszają się z żyjącymi, wynikają z tego przeróżne porozumienia i nieporozumienia, groźne albo zabawne. Kochliwa hrabina sprzed stuleci odnajduje ducha kochanka we współczesnym dorobkiewiczu, stary generał z dawnego powstania ugania się za młodą mężatką… Kłania się Fredro i Witkacy, Mickiewicz i Mrożek. Dzisiaj znów uporczywie wracamy do historii, budujemy muzea i szukamy tam naszej dumy. Rymkiewicz zaś powiada: uważajcie, rodacy, upiory przeszłości lubią wysysać z nas krew.

W spektaklu występują między innymi Krzysztof Gosztyła jako Jenerał, Katarzyna Zawiślak-Dolny jako Basia, Mateusz Łapka jako Kamil, Janusz Łagodziński jako Profesor, Dariusz Wnuk jako Tadzio, Bartłomiej Nowosielski jako Walek.

Realizacja

autor - Jarosław Marek Rymkiewicz

reżyseria - Artur Tyszkiewicz

scenografia i kostiumy - Aleksandra Gąsior

muzyka - Borys Kunkiewicz

reżyseria światła - Karolina Gębska

video - Łukasz Kustrzyński, Bartek Warzecha

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Bardzo dobry swietnie zagrany polecam!

    be.....@....pl / 26 stycznia 2020

Teatr Ateneum - Adres i dojazd

ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa
22 50 28 150, 22 50 28 151

http://teatrateneum.pl/

Kup bilet