Cesarz - zdjęcie Cesarz - zdjęcie Cesarz - zdjęcie Cesarz - zdjęcie Cesarz - zdjęcie Cesarz - zdjęcie Cesarz - zdjęcie

Średnia ocena

31 oddanych głosów
271 zainteresowanych osób

8,9 / 10

Cesarz

Teatralna adaptacja słynnej książki Ryszarda Kapuścińskiego. Cesarz to wielogłosowa opowieść o władcy Etiopii Hajle Sellasje I i jego dworskiej świcie. Pod koniec lat 70-tych Cesarz był w Polsce lekturą obowiązkową. Czytelnicy bez trudu odnaleźli na dworze etiopskiego monarchy totalitarny „czerwony dwór” KC PZPR. Ale Cesarz, poddając analizie mechanizmy dworskie, bo to one z etiopskiego dyktatora czynią wszechmocnego władcę, zawiera przesłanie uniwersalne.

Kapuściński mistrzowsko żongluje w Cesarzu różnymi stylistykami literackimi, od reportażu po barokową ornamentykę, czym jeszcze bardziej przybliża temat współczesności. Tak jak ponadczasowe są, sportretowane w Cesarzu, ludzkie ambicje, niemoc, strach, ale też niegodziwość, dwulicowość i podłość.

W spektaklu występują między innymi Janusz Łagodziński, Dorota Nowakowska, Tomasz Schuchardt, Maria Ciunelis, Marian Opania, Wojciech Brzeziński.

Zwiastuny

Realizacja

Autor: Ryszard Kapuściński

Reżyseria: Mikołaj Grabowski

Scenografia i kostiumy: Zuzanna Markiewicz

Opinie naszych widzów (8)

 • 10,0/ 10

  Kiedyś z przyjemnością przeczytałam Cesarza Kapuscińskiego i bardzo chciałam zobaczyć teatralną interpretację (choć przyznam, że obawiałam się, że sztuka będzie upolityczniona). Absolutnie niezapomniane doświadczenie, sztuka na wysokim poziomie!! Marian Opania niesamowity - bezbłędnie gra wiekiem, słowem, ciałem. Dorota Nowakowska z klasą prowadzi swoją rolę, dojrzała i świadoma swojego warsztatu aktorskiego. Maria Ciunelis wykreowała postać, która zostaje w pamięci ... Całą obsada Aktorskia genialna. No i świetna scenografia. Polecam.

  m......@gm...il.com / 11 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  fantastyczna adaptacja tekstu, rewelacyjny pomysł na całość, wyśmienita gra aktorska

  pi.....@pr...em.pl / 17 października 2019

 • 10,0/ 10

  Niezwykle aktualny tekst, znakomita inscenizacja. Majstersztyk gry aktorskiej, Marian Opania w roli "Cesarza" wywołuje prawdziwe przerażenie. Świetny Wojciech Brzeziński i Marcin Dorociński. Polecam!

  zo.....@gm...il.com / 14 września 2019

 • 10,0/ 10

  Świetny tekst, świetne aktorstwo, świetna reżyseria - gdyby tak częściej takie spektakle, a nie pseudo nowoczesność w formie i treści. To był prawdziwy teatr.

  ja.....@po...ta.fm / 19 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Choć świetny spektakl, to nisko oceniam bardzo głośną grę wspaniałych aktorów. Myślę, że to reżyser nakłonił do takiej gry. Aż uszy bolały od "tego wrzasku", bo trudno mówić o normalnej modulacji głosu, która się rzadko zdarzała, a mimo to głos był słyszalny

  ad.....@ka...ki.eu / 11 kwietnia 2019

 • 8,0/ 10

  Aktorzy świetni, tekst przedni. Warto zobaczyć, choć czegoś zabrakło, abym wrócił i zobaczył ponownie.

  gr.....@po...ta.onet.pl / 22 czerwca 2019

 • 7,0/ 10

  Swietny teatr. Marian Opania, mimo ze wciaz aktywny, powoli zamienia sie w chodzaca mumie. Czyzby nalezal do tych, ktorzy nie wiedza kiedy odejsc ze sceny?

  do.....@on...et.eu / 02 grudnia 2019

 • 5,0/ 10

  Bardzo poprawny, bezpieczny spektakl z cyklu "dla każdego".

  ag.....@ho...il.com / 17 stycznia 2020

Teatr Ateneum - Adres i dojazd

http://teatrateneum.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.