Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów

9,6 / 10

Rewolucja, której nie było

9,6/ 10

Wieloletni brak strukturalnego wsparcia. Obelżywe bazgroły na murach. 40-dniowa okupacja Sejmu. Miarka się przebrała. Osoby z niepełnosprawnościami mówią: „Basta!”.

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem "Rewolucja, której nie było" był protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w Sejmie 18 kwietnia i trwał do 27 maja 2018 roku.

"Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie i krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych" – mówi reżyserka, Justyna Sobczyk

Spektakl nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi. Na scenie zobaczymy charyzmatycznych i do bólu prawdziwych aktorów - tych z Teatru 21, którzy od lat z autoironią i odwagą tworzą swoje postaci oraz świetnych aktorów Biennale Warszawa. Muzykę na żywo zapewni zespołu Pokusa.

Protest, który wiosną obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Skorzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w Sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?

„Rewolucja, której nie było” to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr, który bada przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte.

Spektakl uhonorowany Nagrodą Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia 2019.

------------------------

RECENZJE:

"To poruszający i porywający spektakl, w którym na równych prawach i z równym talentem i charyzmą występują aktorzy z zespołem Downa i bez."

Aneta Kyzioł, "Polityka"

"Spektakl to z jednej strony streszczenie 40-dniowego protestu w Sejmie, z drugiej – własny głos aktorów Teatru 21 w walce o prawa osób z niepełnosprawnością."

Aneta Wawrzyńczak, WP.PL

"Spektakl Teatru 21 pokazuje narracje na temat niepełnosprawności, wyrywa niepełnosprawność z bezpiecznej prywatności i ostentacyjnie demonstruje praktyki dyskursywne, które w istocie ją wytwarzają."

Piotr Morawski, Dwutygodnik.com

"Ze spektaklu, rozmów z aktorami, protestu w Sejmie płynie jeden komunikat: osoby niepełnosprawne nie mają specjalnych potrzeb. Mają potrzeby podstawowe, właściwie każdemu człowiekowi."

Krzysztof Story, "Tygodnik Powszechny"

"Spektakle Teatru 21 są często synkretyczne formalnie i nierzadko mają bardzo wyrafinowane konstrukcje, to jednak tutaj wygrywa się właśnie swobodą i anarchistycznym nieuporządkowaniem."

Stanisław Godlewski, "Teatr"

"Twórcy i twórczynie z Teatru 21 udowadniają, że ciągle wyprzedzają rzeczywistość społeczną i bezbłędnie rozpoznają zadania, jakie stoją przed praktyką teatralną."

Kacper Ziemba, "Dialog"

Spektakl rekomendowany dla osób powyżej 16 roku życia.

Przedstawienie powstało w ramach Centrum Sztuki Włączającej: Downtown, programu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” zrealizowanego przez Teatr 21 i Biennale Warszawa, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Czas trwania: 120 minut

Zwiastuny

Obsada

Beata Bandurska

Teresa Foks

Daniel Krajewski

Maja Kowalczyk

Barbara Lityńska

Aleksander Orliński

Martyna Peszko

Maciej Pesta

Aleksandra Skotarek

Magdalena Świątkowska

Piotr Sakowski

Realizacja

Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich

Reżyseria: Justyna Sobczyk

Dramaturgia: Justyna Lipko Konieczna

Scenariusz: Justyna Lipko Konieczna, Justyna Sobczyk

Ruch sceniczny: Justyna Wielgus

Kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja

Asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk

Reżyser światła: Sebastian Klim

Muzyka na żywo: zespół Pokusa- Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter

Koordynacja produkcji: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Niesamowite doświadczenie... Gorąco polecam. Ważny temat, doskonały spektakl pod każdym względem.

  zu.....@ya...oo.com / 16 września 2019

 • 10,0/ 10

  Mocny&zabawny. Polecam.

  ja.....@gm...il.com / 28 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Przykład udanej integracji środowisk. Teatr 21 urzeka autentycznością i szczerością wypowiedzi. Temat aktualny i ważny dla nas wszystkich. Spektakl wzrusza i bawi. Polecam. Trzeba zobaczyć.

  ka.....@gm...il.com / 04 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Cudowny pomysł i świetna gra aktorska. Bardzo dziękuję za to co robicie😉

  ma.....@gm...il.com / 11 stycznia 2019

Teatr 21 - Adres i dojazd

https://teatr21.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.