Ciało w ciało z Marilyn (audiodeskrypcja) / Online - zdjęcie Ciało w ciało z Marilyn (audiodeskrypcja) / Online - zdjęcie Ciało w ciało z Marilyn (audiodeskrypcja) / Online - zdjęcie Ciało w ciało z Marilyn (audiodeskrypcja) / Online - zdjęcie Ciało w ciało z Marilyn (audiodeskrypcja) / Online - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Ciało w ciało z Marilyn (audiodeskrypcja) / Online

Wideo dostępne jest on-line od 29 maja do 30 czerwca 2021. Dostęp można kupić w systemie “płacisz ile chcesz” (minimalna kwota 10 zł), a całość zebranych środków przeznaczona zostanie na remont Centrum Sztuki Włączającej i pierwszą siedzibę Teatru 21.

Wideo dostępne jest w wersjach:

z napisami w języku polskim: --> KLIKNIJ TUTAJ

z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM) --> KLIKNIJ TUTAJ

z audiodeskrypcją: --> KLIKNIJ TUTAJ

W wideoperformansie “Ciało w ciało z Marilyn” aktorki Teatru 21 Maja Kowalczyk i Aleksandra Skotarek wcielają się w postać Marilyn Monroe. Ta amerykańska ikona popkultury postrzegana jest do dzisiaj jako symbol kobiecości, wyzwolonej seksualności i jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych aktorek na świecie.

Lektura jej dzienników odkrywa przed nami obraz artystki bardzo świadomej, zgłębiającej techniki aktorskie, poetki i intelektualistki, co pozornie nie mieści się w wizerunku seksbomby. A czy w wizerunku tym jest miejsce na chorobę lub niepełnosprawność?

Gest sięgnięcia przez aktorki Teatru 21 po figurę Marilyn Monroe jest grą z wyobrażeniami i oczekiwaniami widzów związanych z postrzeganiem kobiecości, aktorstwa, seksualności osób z niepełnosprawnościami.

Artystki wchodzą w grę z postacią Monroe. W swojej pracy artystycznej badają w jaki sposób postrzegane jest ciało niepełnosprawne w społeczeństwie. Jakie są granice między normą i nienormatywnością, ludzkim i nie-ludzkim, męskością i kobiecością? Aktorki posługują się manifestami i środkami teatralnymi, aby zmierzyć się z tematami tabu dotyczącymi niepełnosprawności.

Dodatkowym kontekstem jest samotność, spowodowana izolacją. Tu nabiera ona dodatkowego znaczenia. Pokazuje jak społeczne wyobrażenia o tym, co dozwolone i niedozwolone wyznaczają życiowe możliwości osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Teatr, taniec, poezja stają się polem ekspresji ich artystycznych i osobistych potrzeb. Widzowie stają się powiernikami tego poruszającego świadectwa.

Performans "Ciało w ciało z Marilyn" powstał w ramach międzynarodowych wykładów performatywnych „DIS_Lecture” pod kuratorską opieką Sašy Asentićia. Cykl został przygotowany we współpracy z berlińską sceną Sophiensæle. Ten w założeniu przystępny format ma rozwijać kulturę krytyczną, w której tworzenie angażowani są twórcy z niepełnosprawnościami.

W ramach zoomowych webinarów Dalibor Šandor, Natalija Vladisavljević, Dennis Seidel, Maja Kowalczyk i Aleksandra Skotarek dzielili się swoimi praktykami artystycznymi, które rozwijają w dziedzinie współczesnych sztuk performatywnych. Artyści zastanowią się nad tańcem, niepełnosprawnością, polityką tekstu i ciała, a także sytuacjami wykluczenia, izolacji i oporu.

Jesienią w ramach programu Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 pokazane zostaną również prace artystów z Nowego Sadu i Hamburga, które były prezentowanie w ramach “DIS_Lecture”.

Spektakl został zamówiony przez Sašę Asentića w ramach projektu „DIS- is not included”. Wydarzenie ufundowano ze środków Departamentu Kultury i Europy Senatu Miasta Berlina. Miało ono swoją premierę w lutym 2021 r. w Sophiensæle w Berlinie.

Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Na scenie występuje Aleksandra Skotarek, Maja Kowalczyk.

Czas trwania: 97 minut

Realizacja

scenariusz: na podstawie tekstów Mai Kowalczyk i Aleksandry Skotarek inspirowanych dziennikiem Marilyn Monroe

realizatorki: Justyna Wielgus, Justyna Lipko-Konieczna

kostiumy: Wisła Nicieja

zdjęcia: Wojciech Kaniewski, Ania Chałdas

montaż, napisy: Wojciech Kaniewski

Teatr 21 - Adres i dojazd

https://teatr21.pl/

Kup bilet