Last - zdjęcie Last - zdjęcie Last - zdjęcie

Średnia ocena

16 oddanych głosów

7,4 / 10

Last

LAST to performatywno-choreograficzna wystawa realizowana przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki. Tancerze, choreografowie, performerzy, kompozytorzy i artyści video pochodzący z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ekwadoru stworzyli razem złożony i wielopoziomowy portret najsłynniejszego tancerza wszech czasów. Punktem wyjścia tego projektu jest ostatni publiczny taniec Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku w hotelu Suvretta House w szwajcarskim kurorcie Sankt Moritz. Ostatni taniec Niżyńskiego to obraz protestu, krzyk sprzeciwu we wnętrzu europejskiego establishmentu i rozpadającego się europejskiego porządku, który był również dla samego tancerza symbolicznym końcem jego kariery.

W tytuł wystawy wpisana jest ostateczność, z jej wieloznacznością i zapętleniem. LAST daje możliwość widzom dokonywania osobistego montażu, reinterpretacji i reedycji słynnego "Dziennika" Wacława Niżyńskiego. Jest zaproszeniem do poruszania się po czterech równoległych przestrzeniach zakodowanych w tekście Niżyńskiego, po przestrzeni Negacji, Nieśmiertelności, Wojny i Dualizmu.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

Na scenie występują między innymi Ewelina Sobieraj, Wojciech Grudziński, Borys Jaźnicki, Piotr Polak, Maciej Tomaszewski, Michał Adam Góral.

Czas trwania: 130 minut

Realizacja

Koncepcja i reżyseria: Dawid Żakowski

Producent kreatywny: Zofia Urszula Komasa

Choreografia: Kat Rampackova (SK), Martin Talaga (CZ), Ewelina Sobieraj (PL)

Muzyka: Mary Komasa, Teoniki Rożynek, Balazs Varnai (HU), Kasai i Iliaster

Wideo: Luke Jascz (PL), Kristof Szabo (HU);

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobrze nagrany

  Pa.....@gm...il.com / 28 grudnia 2020

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl.

  bo.....@in...ia.pl / 28 grudnia 2020

 • 9,0/ 10

  Nietuzinkowy spektakl.

  Sz.....@....pl / 08 lipca 2021

Sztuka Nowa - Adres i dojazd

https://www.facebook.com/SztukaNowa/

Kup bilet