PRAWDA - zdjęcie PRAWDA - zdjęcie PRAWDA - zdjęcie PRAWDA - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów

6,9 / 10

PRAWDA

Zrobiliśmy spektakl „Prawda”, bazując na oryginalnych tekstach soborów powszechnych, Ewangelii, a także na tekście Wielkiego Inkwizytora z „Braci Karamazow” Dostojewskiego. Chcieliśmy dociec prawdy o nas, o naszej tradycji i nawykach kulturowych. Jesteśmy przekonani, że kultura chrześcijańska była i jest dla Polski i Europy zasadniczym motorem w kształtowaniu osobowości, charakteru. A także chcemy sie przyjrzeć czemuś, co trudno nazwać, a co jest ważną cechą tej kultury, która przyjmuje to, co nierzeczywiste, zakłamane i pełne niemożliwych obietnic za rzeczywiste, prawdziwe i absolutnie możliwe do spełnienia.

Zrobiliśmy to przedstawienie w trosce o przyszłość, gdy coraz częściej słyszy się głosy polityków mówiących o potrzebie powstania europejskiej nieliberalnej demokracji chrześcijańskiej, o Europie zagrożonej imigracją ludów z południa czy wschodu, innym słowem innych. Chcieliśmy także przyjrzeć się mechanizmowi powstania władzy która zagarnęła duchowość Europy od najwcześniejszych czasów.

"Artyści odrzucają strach przed oceną, subiektywne uprzedzenia oraz lęk, aby mierzyć się z odczuciami i kulturowymi nawykami, z sacrum i tajemnicą. Próbują być obiektywni, ale czy to możliwe? Przecież nikt nie ma monopolu na prawdę. Przewrotnie pokazują, iż w poszukiwaniu prawdy tkwi jakaś tajemnica, by za chwilę dowodzić, że to zwykłe, przyziemne pragnienie zwykłego zjadacza chleba. Ich spektakl, podobnie jak inne realizacje tej niezwykle prężnej grupy teatralnej, czerpie z tradycji polskiej awangardy, teatru tańca, wykorzystuje różne środki ekspresji, ale głównie opiera się na słowie. Subiektywny wybór tekstów dokonany przez Piotra Borowskiego nadaje całości dość konkretny charakter. To kontrowersyjna inscenizacja, obrazoburcza, naznaczona silnym rysem osobistym". Anna Czajkowska, Teatr dla wszystkich - 21/11/2018.

Spektakl realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m.st. Warszawy w ramach projektu Centrum Artystyczne Lubelska 30/32

Sponsor: ALTMASTER

Czas trwania: 80 minut
Źródło zdjęcia: PatMic

Obsada

Magda Czarny

Michał Lorent

Gianna Benvenuto

Realizacja

Reżyseria: Piotr Borowski

Scenografia i kostiumy: Marta Kuliga

Ścieżka dźwiękowa: Arek Waś

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    oznaczenie teatru / sceny bardzo słabe - nie mogłem trafić pomiędzy labiryntem podwórek, klatek schodowych, remontów, korytarzy; zmęczony krążeniem po okolicy wróciłem do domu rezygnując ze spektaklu

    ad.....@gm...il.com / 13 czerwca 2019

Studium Teatralne - Adres i dojazd

ul. Lubelska 30/32 (II podwórko, I klatka w lewo, I piętro)
Warszawa (Praga Południe)

http://www.studiumteatralne.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.