URODZINY KOMPOZYTORÓW - Couperin - zdjęcie

URODZINY KOMPOZYTORÓW - Couperin

Koncert jest częścią cyklu poświęconego wybitnym postaciom europejskiej muzyki klasycznej.

Francois Couperin (1668 - 1733) był francuskim ekwiwalentem Jana Sebastiana Bacha. Obaj urodzili się w rodzinach o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych, obaj wykazywali zdolności muzyczne w wieku niemowlęcym, przez całe życie pracowali jako organiści w kościołach, a ich najlepiej znane dziś utwory powstały jako materiały dydaktyczne. Francois i Jan z resztą wymieniali się korespondencją i śledzili swoje publikacje (niemiec inspirował się francuzem, ale nie vice versa).

Po mimo paraleli w karierach ich style muzyczne różnią się od siebie znacznie. W twórczości Francois nie znajdziemy formalnej i strukturalnej potęgi Jana. Natomiast poezja jego i smakowanie życia stoi o kilka kresek wyżej niż u lipskiego kantora. To dość stereotypowe porównanie, ale w tym przypadku, myślę, dość adekwatne.

Koncert urodzinowy Couperina wyjątkowo rozszerzymy o jego wpływ na późniejsze pokolenia. Zaczynamy tradycyjnie od inspiracji: Le Parnasse ou L’Apotheose de Corelli to kompozycja Couperina poświęcona włoskiemu gigantowi, jego idolowi - Arcangelo Corellemu. W dalszej kolejności zagramy utwory z licznych wydawnictw Couperina, na różne konfiguracje instrumentalne. Następnie przeskoczymy o parę stuleci do roku 1914, kiedy Maurice Ravel napisał suitę ku pamięci Couperina Le Tombeau de Couperin. A zakończymy słynnym marszem tureckim Jean-Babtista Lully’ego, jednego z największych francuskich kompozytorów wczesnego baroku, nauczyciela Couperina, kapelmistrza na dworze Króla Słońce, pierwszej śmiertelnej ofiary zawodu dyrygenta (używano wtedy zamiast batuty dużej laski którą wystukiwano rytm na podłodze. Lully tak się wściekł gdy orkiestra nie trzymała tempa że z całej siły dźgnął się w stopę. Wdarło się zakażenie, dalej gangrena, niedługo potem zmarł)

Obsada

Marcin Masecki - fortepian, słowo

Karolina Gutowski - skrzypce

Krzysztof Karpeta - wiolonczela

Sasza Aleksandrowicz - obój

Adrian Janda – klarnet

STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
00-901 Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.