TORDRE - 14. Festiwal Ciało/Umysł - zdjęcie

TORDRE - 14. Festiwal Ciało/Umysł

Festiwal Ciało/Umysł to organizowany od 1995 r festiwal współczesnej sztuki tańca. Każdego roku jesienią przez kilka dni pasjonaci tańca i sztuk performatywnych mają możliwość oglądania najnowszych prac zagranicznych choreografów i polskich artystów. Ideą festiwalu jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów i kierunków światowej sztuki tańca, konsekwentne prezentowanie nowych tendencji w choreografii oraz wspieranie kreatywności, progresywnych propozycji i nowej jakości. Ciało/Umysł wspiera również młodych choreografów, a także i promuje współpracę lokalną, tworząc warunki do aktywnego uczestnictwa i ujawnienia talentów mieszkańców Warszawy.

Analizując proste choreograficzne dylematy, Rachid Ouramdane – choreograf-dokumentalista – rozpoczyna poszukiwanie podstawowego gestu, który wprowadza ciało tancerza w ruch. Dlaczego tańczę w taki sposób, w jaki to robię? O czym myślę, kiedy decyduję się wykonać taki, a nie inny gest? Prywatne historie tancerek, które próbują dociec istoty swoich ruchów tworzą archiwum, z którego wyłania się subtelna choreografia.

Poszukiwanie przyczyny i sensu ruchu na scenie składa się w dwa niezwykłe portrety, w których materiałem są wspomnienia i charakterystyczne cechy tańca od lat współpracujących z chore-ografem Lory Juodkaite i Annie Hanauer. Tancerki dekodują wybory, które składają się na ich taneczne interpretacje. Śledząc własne nawyki przenoszą widza w świat osobistych doświadczeń. Praca z pamięcią sprawia, że spotkanie tancerek na scenie staje się niemożliwe, ale ich wyeksponowana samot¬ność paradoksalnie staje się kluczem magicznej opowieść o wzajemności.

Ouramdane proponuje spojrzeć na taniec przez pryzmat historii tancerza – z jednej strony unikatowej, ale z drugiej zawsze pozostającej formą praktyki społecznej. Pytając o to, w jakim stopniu ruch jest rolą, a w jakim ekspresją osobowości, proponuje widzowi intymny wgląd w przestrzeń mentalną dwóch kobiet. Tym samym daje sygnał, że każda historia toczy się między jednostką a światem, między podświadomością, a ciałem. TORDRE to opowieść o tym, czego nie widać, ale co składa się na rzeczywistość – wyłaniającą się spod powierzchni znaków i gestów.

Czas trwania: 75 minut

Obsada

Lora Juodkaite

Annie Hanaue

Realizacja

Reżyseria: Rachid Ouramdane

STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
00-901 Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.