Szkarłatny płatek i biały - zdjęcie Szkarłatny płatek i biały - zdjęcie Szkarłatny płatek i biały - zdjęcie Szkarłatny płatek i biały - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów
30 zainteresowanych osób

6,1 / 10

Szkarłatny płatek i biały

Bohaterem "Szkarłatnego płatka" Michela Fabera jest XIX wiek, przedsionek nowoczesności, w którym tematy takie jak prawa kobiet, religia i nauka, stosunek do seksualności czy modele kobiecości i męskości są definiowane na nowo — powoli wyłania się z nich nasz współczesny świat.

Dziewiętnastowieczny Londyn Fabera raz wydaje nam się bezpiecznym przez swój dystans historycznym światem, żeby po chwili okazać się gorzką karykaturą naszej współczesności. Pięć postaci, których losy śledzi nasz spektakl, reprezentuje dylematy czasów przełomu: przemysłowiec rozdarty pomiędzy młodzieńczymi ideałami a kapitalistycznym światem; niedoszły pastor zmagający się z potrzebami ciała; głęboko wierząca działaczka społeczna, którą brak poszanowania konwenansów skazuje na wykluczenie; eteryczna i niewinna dama skazana na bycie kochanką z krwi i kości, żoną i matką; wreszcie prostytutka, która pokonuje kolejne szczeble drabiny społecznej i przekonuje się, że wyższy status wcale nie oznacza większej wolności. To właśnie pragnienie wolności, szeroko rozumianej emancypacji, wydaje się być wspólnym mianownikiem dla dążeń bohaterów Szkarłatnego płatka, którzy wypatrują nadchodzącego XX wieku z nadzieją, ale i z lękiem. Czy rzeczywiście nowoczesność przyniosła nam wolność i spełnienie? I czy faktycznie już nadeszła?

Na scenie występują między innymi Mirosław Zbrojewicz , Katarzyna Herman, Monika Krzywkowska, Łukasz Lewandowski, Wojciech Żołądkowicz, Miron Jagniewski.

Czas trwania: 180 minut

Zwiastuny

Realizacja

AUTOR: Michel Faber

PRZEKŁAD: Maciej Świerkocki

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Kuba Kowalski

ADAPTACJA I DRAMATURGIA: Julia Holewińska

SCENOGRAFIA: Katarzyna Stochalska

MUZYKA: Radek Duda

RUCH SCENICZNY: Katarzyna Chmielewska

REŻYSERIA ŚWIATŁA: Damian Pawella

INSPICJENTKA: Olga Karoń

PRZEKŁAD: Maciej Świerkocki

Opinie naszych widzów (5)

 • 9,0/ 10

  Ponad 180 pełnych napięcia i klimatycznej muzyki minut i kilkanaście intrygujących postaci w dziewiętnastowiecznych kostiumach na symbolicznej, zastawionej pomostami i pochylniami, zalanej płytszą i głęboką wodą, scenie. Mentalnie i emocjonalnie wciąż tkwimy w wiktoriańskim Londynie. Ciągle robimy wszystko, żeby spróbować wszystkiego, ale dlaczego świat ma nas traktować lepiej niż innych? Tylko dla bardzo dorosłych.

  pa.....@gm...il.com / 18 maja 2016

 • 9,0/ 10

  Rewelacja. Dużo się działo. 3 godziny minęły momentalnie.

  se.....@gm...il.com / 17 maja 2016

 • 9,0/ 10

  bardzo ciekawa realizacja, scenografia, gra aktorska. mimo 3h spektakl się nie dluzyl. gdyby nie przeslanie końcowe - po 3h swietnego spektaktu ze po prostu trzeba się j.. poki na to czas - spektakt dostalby10/10.

  al.....@me...fe.pl / 16 maja 2016

 • 7,0/ 10

  Spektakl w pewnym momencie wydalawal sie przydlugi. Wszystko zostalo juz powiedziane a przedstawienie trwalo i ostatecznie koncowka bardzo mi sie rozmyla...

  Ma.....@gm...il.com / 27 maja 2016

 • 4,0/ 10

  Sztuka zinterpretowana ciekawie, gra aktorów poprawna, 2gi akt zdecydowanie lepszy. Niestety nowoczesna sceneria nie oddała atmosfery XIX wiecznego Londynu, relacje między bohaterami nie były widocznie zarysowane. Książka czytana lata temu mnie urzekła, sztuka była tylko poprawna - stąd lekkie rozczarowanie.

  kw.....@dr...ra.pl / 08 czerwca 2016

STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Kup bilet