Szkarłatny płatek i biały - zdjęcie Szkarłatny płatek i biały - zdjęcie Szkarłatny płatek i biały - zdjęcie Szkarłatny płatek i biały - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów
30 zainteresowanych osób

6.1 / 10

Szkarłatny płatek i biały

Bohaterem "Szkarłatnego płatka" Michela Fabera jest XIX wiek, przedsionek nowoczesności, w którym tematy takie jak prawa kobiet, religia i nauka, stosunek do seksualności czy modele kobiecości i męskości są definiowane na nowo — powoli wyłania się z nich nasz współczesny świat.

Dziewiętnastowieczny Londyn Fabera raz wydaje nam się bezpiecznym przez swój dystans historycznym światem, żeby po chwili okazać się gorzką karykaturą naszej współczesności. Pięć postaci, których losy śledzi nasz spektakl, reprezentuje dylematy czasów przełomu: przemysłowiec rozdarty pomiędzy młodzieńczymi ideałami a kapitalistycznym światem; niedoszły pastor zmagający się z potrzebami ciała; głęboko wierząca działaczka społeczna, którą brak poszanowania konwenansów skazuje na wykluczenie; eteryczna i niewinna dama skazana na bycie kochanką z krwi i kości, żoną i matką; wreszcie prostytutka, która pokonuje kolejne szczeble drabiny społecznej i przekonuje się, że wyższy status wcale nie oznacza większej wolności. To właśnie pragnienie wolności, szeroko rozumianej emancypacji, wydaje się być wspólnym mianownikiem dla dążeń bohaterów Szkarłatnego płatka, którzy wypatrują nadchodzącego XX wieku z nadzieją, ale i z lękiem. Czy rzeczywiście nowoczesność przyniosła nam wolność i spełnienie? I czy faktycznie już nadeszła?

Czas trwania: 180 minut

Realizacja

AUTOR: Michel Faber

PRZEKŁAD: Maciej Świerkocki

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Kuba Kowalski

ADAPTACJA I DRAMATURGIA: Julia Holewińska

SCENOGRAFIA: Katarzyna Stochalska

MUZYKA: Radek Duda

RUCH SCENICZNY: Katarzyna Chmielewska

REŻYSERIA ŚWIATŁA: Damian Pawella

INSPICJENTKA: Olga Karoń

PRZEKŁAD: Maciej Świerkocki

Opinie naszych widzów (5)

 • 9.0/ 10

  Ponad 180 pełnych napięcia i klimatycznej muzyki minut i kilkanaście intrygujących postaci w dziewiętnastowiecznych kostiumach na symbolicznej, zastawionej pomostami i pochylniami, zalanej płytszą i głęboką wodą, scenie. Mentalnie i emocjonalnie wciąż tkwimy w wiktoriańskim Londynie. Ciągle robimy wszystko, żeby spróbować wszystkiego, ale dlaczego świat ma nas traktować lepiej niż innych? Tylko dla bardzo dorosłych.

  pa.....@gm...il.com / 18 May 2016

 • 9.0/ 10

  Rewelacja. Dużo się działo. 3 godziny minęły momentalnie.

  se.....@gm...il.com / 17 May 2016

 • 9.0/ 10

  bardzo ciekawa realizacja, scenografia, gra aktorska. mimo 3h spektakl się nie dluzyl. gdyby nie przeslanie końcowe - po 3h swietnego spektaktu ze po prostu trzeba się j.. poki na to czas - spektakt dostalby10/10.

  al.....@me...fe.pl / 16 May 2016

 • 7.0/ 10

  Spektakl w pewnym momencie wydalawal sie przydlugi. Wszystko zostalo juz powiedziane a przedstawienie trwalo i ostatecznie koncowka bardzo mi sie rozmyla...

  Ma.....@gm...il.com / 27 May 2016

 • 4.0/ 10

  Sztuka zinterpretowana ciekawie, gra aktorów poprawna, 2gi akt zdecydowanie lepszy. Niestety nowoczesna sceneria nie oddała atmosfery XIX wiecznego Londynu, relacje między bohaterami nie były widocznie zarysowane. Książka czytana lata temu mnie urzekła, sztuka była tylko poprawna - stąd lekkie rozczarowanie.

  kw.....@dr...ra.pl / 08 June 2016

STUDIO teatrgaleria

Teatr Studio to niezwykle ważne miejsce na teatralnej mapie Warszawy. Jego siedziba znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki.

Teatr Studio powstał w 1972 roku dzięki Józefowi Szajnie, wybitnemu reżyserowi, scenografowi, który w 1971 roku został dyrektorem Teatru Klasycznego. Józef Szajna w 1972 roku postanowił przekształcić Teatr Klasyczny w nieco bardziej eksperymentalny i otwarty na nowe rozwiązania formalne Teatr Studio. Teatr Studio od początku miał charakter autorski - zobaczyć w nim można było wiele spektakli, w których ograniczone było znaczenie słowa, zaś eksponowany były inne środki ekspresji. Dzięki Józefowi Szajnie w 1972 roku w strukturach teatru zaczęła również funkcjonować Galeria Sztuki STUDIO, w której zobaczyć można było wiele dzieł sztuki współczesnej, zaś w 1980 roku Józef Szajna doprowadził do zmiany nazwy teatru na Centrum Sztuki Studio - Teatr Galeria.

W 1985 roku patronem teatru został Stanisław Ignacy Witkiewicz - nazwa teatru ponownie została zmieniona, tym razem na Centrum Sztuki Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Obowiązywała ona do 2008 roku, kiedy to przywrócono dawną nazwę funkcjonującą do dziś - Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Funkcję dyrektora artystycznego teatru pełnili również: Jerzy Grzegorzewski, Zbigniew Brzoza, Bartosz Zaczykiewicz, Grzegorz Bral, a także Agnieszka Glińska. Obecnie dyrektorem artystycznym teatru jest Natalia Korczakowska.

W Teatrze Studio znaleźć możemy niezwykle bogaty repertuar. Spektakle grane w Teatrze Studio tworzone są na podstawie tekstów klasycznych interpretowanych na nowo oraz tekstów współczesnych. Oprócz niepowtarzalnych spektakli w Teatrze Studio zobaczyć można również liczne wystawy organizowane w Galerii Teatru Studio, a także wiele wyjątkowych projektów, takich jak The Met Opera HD, a także Scenę Tańca Studio. Teatr Studio zajmuje się również działalnością edukacyjną - organizuje lekcje teatralne, warsztaty charakteryzacji, zabawy teatralne i wiele innych.

Teatr Studio oddaje do dyspozycji swoim widzom Dużą Scenę oraz sceny nieco bardziej kameralne, do których należy Malarnia, Foyer, Modelatornia, a także Bar Studio, w którym odbywa się wiele ważnych wydarzeń kulturalnych.

Z Teatrem Studio związanych było wielu wybitnych aktorów, do których należeli m. in. Olga Bielska, Jolanta Hanisz, Leszek Herdege, Wiesława Niemyska, Mariusz Benoit, Stanisława Celińska, Bogusław Linda, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat i wielu innych. Również dziś z Teatrem Studio związanych jest wielu ważnych aktorów m. in. Stanisław Brudny, Irena Jun, Marcin Bosak, Ewa Błaszczyk, Dominika Ostałowska, Mirosław Zbrojewicz i wielu innych.

Bilety i wejściówki do Teatru Studio kupić można przez internet - za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru, a także standardowo w kasie teatru, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do godz. 19.00 (z przerwą od godz. 15.00 do godz. 15.30) oraz w sobotę i w niedzielę od godz. 11.00 do godz. 19.00 (z przerw od godz. 15.00 do godz. 15.30).

Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
00-901 Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.4
Średnia ocena

30.09 / 18:00

21.10 / 18:00

Gatunek: Dramat
9.5
Średnia ocena
Świetny spektakl! Polecam!
-

21.10 / 19:00

22.10 / 17:00

Gatunek: Dramat

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

26.09 / 19:00

27.09 / 19:00

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Monodram
6.7
Średnia ocena
Świetna gra aktorska. Pasja, zaangażowanie i kontakt z publicznością.
- Ewa

Jutro / 19:00

21.09 / 19:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Monodram
6.6
Średnia ocena

23.09 / 19:00

24.09 / 19:30

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet