Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam - zdjęcie Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam - zdjęcie Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam - zdjęcie Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów
46 zainteresowanych osób

8,0 / 10

Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam

ORIANA FALLACI. Chwila, w której umarłam. Monodram Ewy Błaszczyk. Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju.

Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty Listu do nienarodzonego dziecka. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Tym razem osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła”, w momencie przejścia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także kobieta.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi Miłoszowi za pomoc w przygotowaniu projekcji multimedialnej.

Podziękowania dla Polskiej Agencji Prasowej za udostępnienie zdjęć.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czas trwania: 70 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Realizacja

Tekst: Remigiusz Grzela

Reżyseria: Ewa Błaszczyk

Autor koncepcji inscenizacji: Zbigniew Brzoza

Muzyka: Jacek Grudzień

Reżyseria światła: Dariusz Zabiegałowski

Projekcje: Anna Zuzanna Błaszczyk

Inspicjentka: Maria Lejman-Kasz

Kierowniczka produkcji: Justyna Pankiewicz

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Na spektaklu nie byłam, bilety kupiłam w prezencie

  te.....@gm...il.com / 05 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  Spektakl wspaniały, wzruszający. Ewa Błaszczyk - świetna.

  es.....@gm...il.com / 08 stycznia 2018

 • 8,0/ 10

  Tematyka ciągle aktualna, dardzo dobra rola Ewy Błaszczyk

  mi.....@....pl / 02 grudnia 2017

 • 8,0/ 10

  bardzo ciekawy, dobrze zagrany. Ewa Błaszczyk bardzo dobra w roli Oriany Fallaci.

  i_.....@....pl / 27 listopada 2017

 • 6,0/ 10

  Świetna gra Ewy Błaszczyk. Ciekawe rozwiązania scenograficzne. Scenariusz nudny, chaotyczny, pełen egzaltacji. Ponadto palenie papierosów na scenie uwazam za niedopuszczalne. Zbędny rekwizyt, a widzowie musieli to wdychać.

  ed.....@gm...il.com / 12 lutego 2018

STUDIO teatrgaleria

Teatr Studio to niezwykle ważne miejsce na teatralnej mapie Warszawy. Jego siedziba znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki.

Teatr Studio powstał w 1972 roku dzięki Józefowi Szajnie, wybitnemu reżyserowi, scenografowi, który w 1971 roku został dyrektorem Teatru Klasycznego. Józef Szajna w 1972 roku postanowił przekształcić Teatr Klasyczny w nieco bardziej eksperymentalny i otwarty na nowe rozwiązania formalne Teatr Studio. Teatr Studio od początku miał charakter autorski - zobaczyć w nim można było wiele spektakli, w których ograniczone było znaczenie słowa, zaś eksponowany były inne środki ekspresji. Dzięki Józefowi Szajnie w 1972 roku w strukturach teatru zaczęła również funkcjonować Galeria Sztuki STUDIO, w której zobaczyć można było wiele dzieł sztuki współczesnej, zaś w 1980 roku Józef Szajna doprowadził do zmiany nazwy teatru na Centrum Sztuki Studio - Teatr Galeria.

W 1985 roku patronem teatru został Stanisław Ignacy Witkiewicz - nazwa teatru ponownie została zmieniona, tym razem na Centrum Sztuki Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Obowiązywała ona do 2008 roku, kiedy to przywrócono dawną nazwę funkcjonującą do dziś - Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Funkcję dyrektora artystycznego teatru pełnili również: Jerzy Grzegorzewski, Zbigniew Brzoza, Bartosz Zaczykiewicz, Grzegorz Bral, a także Agnieszka Glińska. Obecnie dyrektorem artystycznym teatru jest Natalia Korczakowska.

W Teatrze Studio znaleźć możemy niezwykle bogaty repertuar. Spektakle grane w Teatrze Studio tworzone są na podstawie tekstów klasycznych interpretowanych na nowo oraz tekstów współczesnych. Oprócz niepowtarzalnych spektakli w Teatrze Studio zobaczyć można również liczne wystawy organizowane w Galerii Teatru Studio, a także wiele wyjątkowych projektów, takich jak The Met Opera HD, a także Scenę Tańca Studio. Teatr Studio zajmuje się również działalnością edukacyjną - organizuje lekcje teatralne, warsztaty charakteryzacji, zabawy teatralne i wiele innych.

Teatr Studio oddaje do dyspozycji swoim widzom Dużą Scenę oraz sceny nieco bardziej kameralne, do których należy Malarnia, Foyer, Modelatornia, a także Bar Studio, w którym odbywa się wiele ważnych wydarzeń kulturalnych.

Z Teatrem Studio związanych było wielu wybitnych aktorów, do których należeli m. in. Olga Bielska, Jolanta Hanisz, Leszek Herdege, Wiesława Niemyska, Mariusz Benoit, Stanisława Celińska, Bogusław Linda, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat i wielu innych. Również dziś z Teatrem Studio związanych jest wielu ważnych aktorów m. in. Stanisław Brudny, Irena Jun, Marcin Bosak, Ewa Błaszczyk, Dominika Ostałowska, Mirosław Zbrojewicz i wielu innych.

Bilety i wejściówki do Teatru Studio kupić można przez internet - za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej teatru, a także standardowo w kasie teatru, która czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do godz. 19.00 (z przerwą od godz. 15.00 do godz. 15.30) oraz w sobotę i w niedzielę od godz. 11.00 do godz. 19.00 (z przerw od godz. 15.00 do godz. 15.30).

Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
00-901 Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

7,5
Średnia ocena

17.03 / 18:30

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
9,7
Średnia ocena
Znakomity, poruszający spektakl o przemocy i obojętności
- Hanna

Dziś / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
-,-
Średnia ocena

01.03 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram

Inne wydarzenia w tej instytucji:

6,4
Średnia ocena
Różewicz "rozrzucony" i podopisywany, ale ma klimat, rytm i dobre aktorstwo
- Tomasz

13.03 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.