Monstera - zdjęcie

Monstera

MONSTERA Marty Ziółek wypływa z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek, które na czas pracy nad spektaklem stworzyły krąg wymiany doświadczeń i języków artystycznych. Zanurzona w kobiecych narracjach, polityce oddychania i somatyce MONSTERA podejmuje wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków oraz niestabilnych granic. Promieniuje od klatki piersiowej, serca i piersi – z terenu emocjonalnych i laktacyjnych upływów, polityczno-estetycznych negocjacji i nacisków.

MONSTERA feminizuje i łączy w sobie łacińskie słowa monstrare (pokazywać, demonstrować) i monere (ostrzegać, przepowiadać). To żeńska wersja męskiego potwora. Odwołując się do sposobów obrazowania kobiecego ciała i związanej z tym kategorii piękna, inicjuje grę z lękiem przed monstrualną kobiecością, historycznie łączoną z brakiem, niedomiarem i nadmiarem lub przemieszczeniem organów w głębinach ciała.

MONSTERA zaprasza do wnętrza kobiecego ciała, eksploruje układ oddechowy, jego powiązania z afektem, emocjonalnością, seksualnością. Rozbraja, rozwibrowuje i upłynnia to, co zastygłe, przyjmując formę transformacyjnej ceremonii oddechowej. Matronkami projektu są wężowłosa, petryfikująca spojrzeniem Meduza i mitologiczne Syreny o obezwładniającym, hipnotycznym głosie. Hybrydy piękne i zabójcze, niejednoznaczne jak monstera deliciosa – ozdobna roślina o trujących liściach.

MONSTERA to środkowa część trylogii, w której skład wejdą także: solowy performans Ustowanie oraz grupowa praca Vulva.

Ograniczenia: 18+

Czas trwania: 50 minut

Realizacja

KONCEPCJA, CHOREOGRAFIA, REŻYSERIA - Marta Ziółek

PERFORMERKI - Ramona Nagabczyńska, Katarzyna Sikora, Monika Świtaj, Marta Ziółek

TEKST, DRAMATURGIA - Anka Herbut

SCENOGRAFIA - Magdalena Łapińska-Rozenbaum

KOSTIUMY - Pat Guzik

MUZYKA - Zoi Michailova

REŻYSERIA ŚWIATŁA - Jacqueline Sobiszewski

WIDEO/MAKING-OF - Ania Gawlita

ASYSTENTKA CHOREOGRAFKI - Aleksandra Kostrzewa

PRODUKCJA - Fundacja Ciało/Umysł, STUDIO teatrgaleria

PRZY WSPARCIU - Fundacja Burdąg

KIEROWNICZKA PRODUKCJI - Monika Balińska

INSPICJENTKA - Zuzanna Prusińska

STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
00-901 Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Kup bilet