Dziewczynki - zdjęcie Dziewczynki - zdjęcie Dziewczynki - zdjęcie

Dziewczynki

Dziewczynkę zazwyczaj definiuje się poprzez to, co wolno i czego nie wolno. Niby może zrobić wszystko, ale tak naprawdę po prostu nie warto przekraczać pewnych granic. Stereotypy wytworzone wokół ciała dziewczynki, postrzeganego jako to „słabsze” często blokują eksploracje ich ciał i ich emocji. Bo czy dziewczynka może się złościć, krzyczeć i sięgać po swoje?

Marzenie o oglądaniu czystej i niewinnej istoty, która jest nadal wolna od odpowiedzialności, bezpieczna i ufna to nieśmiertelna utopia. Potrzeba utrzymania tej figury stała się filarem bezpieczeństwa. Lubimy na nie patrzeć, lubimy je podziwiać. Lubimy wtłaczać je we wzorzec prawdziwego piękna. Bez taryfy ulgowej. Scenariusz na przyszłość to tylko i wyłącznie „kobieta”. „Księżniczki” często definiują to, co nie jest chłopięce – zawsze w takim zestawieniu – po prostu piękne tło. Pomysł na bycie kimś innym wydaje się bardzo ryzykowny.

Zawsze ktoś patrzy. A jakie jest jej spojrzenie? Czy rzeczywiście wstydzi się być oglądana, czy może po prostu jest łaskawa dla obserwatora? Jak budują siłę i gdzie ją ulokowuje? Kiedy ona powie dość, to wywoła lęk. Kiedy ona zaczyna krzyczeć, wywołuje trwogę. Kiedy ona przestanie być nią, stanie się bestią. Ten kto patrzy, boi się wzroku dziewczynki. Na podstawie wywiadów przeprowadzonymi z kilkunastoma dziewczynkami oraz materiałów wypracowanych w procesie prób z pięcioma z nich, tworzymy fantazje o byciu “dziewczynką”. Dorosły wkracza do tego świata na własną odpowiedzialność. Ta opowieść jest opowieścią dla dorosłych. Świat dziewczynek otwiera się tylko na moment.

Na scenie występują między innymi Dominika Biernat, Ewelina Żak, Milena Klimczak, Wiktoria Kobiałka, Pola Pańczyk, Stefania Sural.

Czas trwania: 70 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Realizacja

Autorka: Weronika Mazurek

Reżyseria: Małgorzata Wdowik

Scenografia: Dominika Olszowy

Choreografia: Marta Ziółek

Dramaturgia: Joanna Ostrowska

Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński

Asystentka reżysera: Gabriela Stankiewicz

Kierownik produkcji: Justyna Pankiewicz

Inspicjentka: Maria Lejman-Kasz

Opinie naszych widzów (1)

  • 5,0/ 10

    Witam. Spodziewałem się więcej dialogów do przemyśleń a zwłaszcza Córka .która ma 12lat.

    mp.....@po...ta.onet.pl / 04 lutego 2018

STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
00-901 Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.