W Ćwiczeniach stylistycznych Raymond Queneau przedstawia opis błahego zdarzenia między dwoma mężczyznami w paryskim autobusie linii S na 99 sposobów. Twórcy przywołują klimat miasta wraz z jego pięknem, brzydotą, artystycznymi ambicjami i absurdem codziennego życia ulicy. Zabawa tekstem, formą i konwencją staje się dla nich pretekstem do manifestowania czystej radości tworzenia.
Raymond Queneau – autor między innymi kultowej powieści Zazie dans le metro – uczynił miasto najważniejszą postacią swoich utworów. W Ćwiczeniach stylistycznych opowiada Paryż na 100 sposobów, przetwarzając opis przypadkowo zaobserwowanego zdarzenia. Około południa w autobusie linii S młody mężczyzna krzyczy na współpasażera, zarzucając mu umyślne potrącenie. Dwie godziny później ten sam mężczyzna spotyka się z przyjacielem przed dworcem Saint-Lazare. Prosta historia zostaje poddana stylistycznej obróbce. Autor posługując się różnymi konwencjami pozwala nam spojrzeć na zdarzenie z nieskończonej liczby perspektyw.
Utwór francuskiego pisarza staje się pretekstem do formalnych poszukiwań - teatralnej zabawy, w której wyobraźnia przekracza granice prawdopodobieństwa. Podążając za Queneau spróbujemy przywołać klimat Paryża lat czterdziestych dwudziestego wieku wraz z jego pięknem, brzydotą, artystycznymi ambicjami i absurdem codziennego życia ulicy.
Koprodukcja z Teatrem Malabar Hotel
Spektakl realizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa
Spektakl realizowany w ramach Stypendium Młoda Polska przyznanego Marii Żynel
W spektaklu występuje
Marcin Bartnikowski ,
Marcin Bikowski ,
Łukasz Lewandowski.
Czas trwania: 100 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha
Bardzo ciekawy spektakl, chóć wolałabym, żeby aktorzy bardziej skupili się na ekspresji werbalnej, a mniej na efektach specjalnych ...
mo.....@....pl / 04 listopada 2018
8,0/ 10
Mega szacun dla aktorów, to chyba wyjątkowo trudna sztuka do zagrania
pa.....@gm...il.com / 10 grudnia 2015
8,0/ 10
To teatralna jazda bez trzymanki. Gdy widz na początku wciągnie się w konwencję, z zaciekawieniem czeka na to, czym za chwilę zaskoczą go aktorzy, a zaskakują co chwilę. Sztuka przypomina impro czy warsztaty. Doskonale zagrane. Daje do myślenia - jak wiele sposobów komunikacji mamy do dyspozycji!
ma.....@in...ia.pl / 20 października 2015
2,0/ 10
Totalne nieporozumienie! Wybrałam się na ten spektakl, by zobaczyć jak w rozmaity sposób można bawić się językiem i na x sposobów opowiedzieć to samo zdarzenie. Srodze się zawiodłam. Zagadką są dla mnie dziwne rekwizyty, którymi aktorzy zawalają scenę. Odradzam - to strata pieniędzy.
iw.....@in...ia.pl / 19 września 2016
STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd
pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
00-901 Warszawa
W tym momencie wyszukujemy najbliższe Ciebie miasto w którym prowadzimy sprzedaż wejściówek i
biletów. W
celu zwiększenia dokładności zaakceptuj prosbę o udostępnienie lokalizacji w Twojej
przeglądarce.