Ćwiczenia stylistyczne - zdjęcie Ćwiczenia stylistyczne - zdjęcie Ćwiczenia stylistyczne - zdjęcie Ćwiczenia stylistyczne - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów
24 zainteresowanych osób

6,9 / 10

Ćwiczenia stylistyczne

W Ćwiczeniach stylistycznych Raymond Queneau przedstawia opis błahego zdarzenia między dwoma mężczyznami w paryskim autobusie linii S na 99 sposobów. Twórcy przywołują klimat miasta wraz z jego pięknem, brzydotą, artystycznymi ambicjami i absurdem codziennego życia ulicy. Zabawa tekstem, formą i konwencją staje się dla nich pretekstem do manifestowania czystej radości tworzenia.

Raymond Queneau – autor między innymi kultowej powieści Zazie dans le metro – uczynił miasto najważniejszą postacią swoich utworów. W Ćwiczeniach stylistycznych opowiada Paryż na 100 sposobów, przetwarzając opis przypadkowo zaobserwowanego zdarzenia. Około południa w autobusie linii S młody mężczyzna krzyczy na współpasażera, zarzucając mu umyślne potrącenie. Dwie godziny później ten sam mężczyzna spotyka się z przyjacielem przed dworcem Saint-Lazare. Prosta historia zostaje poddana stylistycznej obróbce. Autor posługując się różnymi konwencjami pozwala nam spojrzeć na zdarzenie z nieskończonej liczby perspektyw.

Utwór francuskiego pisarza staje się pretekstem do formalnych poszukiwań - teatralnej zabawy, w której wyobraźnia przekracza granice prawdopodobieństwa. Podążając za Queneau spróbujemy przywołać klimat Paryża lat czterdziestych dwudziestego wieku wraz z jego pięknem, brzydotą, artystycznymi ambicjami i absurdem codziennego życia ulicy.

Koprodukcja z Teatrem Malabar Hotel

Spektakl realizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa

Spektakl realizowany w ramach Stypendium Młoda Polska przyznanego Marii Żynel

Na scenie występuje Marcin Bartnikowski , Marcin Bikowski , Łukasz Lewandowski.

Czas trwania: 100 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Realizacja

PRZEKŁAD: Jan Gondowicz

REŻYSERIA: Maria Żynel, Marcin Bikowski

LALKI: Marcin Bikowski

MUZYKA: Rafał Rozmus

WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA: Marcin Bartnikowski

KONSULTACJA CHOROGRAFICZNA: Anna Godowska

PRODUKCJA: Aleksandra Wiśniewska

INSPICJENTKA: Maria Lejman-Kasz

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Genialna zabawa słowem i rekwizytem.

  sa.....@po...ta.onet.pl / 07 czerwca 2016

 • 10,0/ 10

  majstersztyk!

  do.....@in...ia.pl / 14 września 2015

 • 8,0/ 10

  Bardzo ciekawy spektakl, chóć wolałabym, żeby aktorzy bardziej skupili się na ekspresji werbalnej, a mniej na efektach specjalnych ...

  mo.....@....pl / 04 listopada 2018

 • 8,0/ 10

  Mega szacun dla aktorów, to chyba wyjątkowo trudna sztuka do zagrania

  pa.....@gm...il.com / 10 grudnia 2015

 • 8,0/ 10

  To teatralna jazda bez trzymanki. Gdy widz na początku wciągnie się w konwencję, z zaciekawieniem czeka na to, czym za chwilę zaskoczą go aktorzy, a zaskakują co chwilę. Sztuka przypomina impro czy warsztaty. Doskonale zagrane. Daje do myślenia - jak wiele sposobów komunikacji mamy do dyspozycji!

  ma.....@in...ia.pl / 20 października 2015

 • 2,0/ 10

  Totalne nieporozumienie! Wybrałam się na ten spektakl, by zobaczyć jak w rozmaity sposób można bawić się językiem i na x sposobów opowiedzieć to samo zdarzenie. Srodze się zawiodłam. Zagadką są dla mnie dziwne rekwizyty, którymi aktorzy zawalają scenę. Odradzam - to strata pieniędzy.

  iw.....@in...ia.pl / 19 września 2016

STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Kup bilet