Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie

Średnia ocena

66 oddanych głosów

8,4 / 10

Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe

Bilet kupiony na daną godzinę upoważnia do wstępu do muzeum od godziny, na którą został kupiony bilet do pół godziny przed zamknięciem muzeum.*

WYSTAWA STAŁA

Wystawa stała mieści się w trzech salach wystawowych oraz w skansenie na zewnątrz budynku Stacji.

W pierwszej sali znajduje się kolekcja pokazująca w układzie chronologicznym dzieje kolejnictwa na świecie i w Polsce – początki transportu kolejowego oraz kolejne etapy jego ciągłej modernizacji, następującej w wyniku postępu technicznego. Ekspozycja poświęcona kolejom w Polsce dokładnie przedstawia kolejne okresy związane z powstaniem transportu szynowego i jego rozbudową, począwszy od stworzenia pierwszych linii na ziemiach polskich, okupowanych przez trzech zaborców, ze szczególnym uwzględnieniem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej (otwartej w 1845 r.). Dalsze losy to: rozwój kolejnictwa w niepodległym państwie, funkcjonowanie kolei i skala zniszczeń w czasie II wojny światowej, odbudowa transportu kolejowego od 1945 r., elektryfikacja trakcji i transformacja do czasów współczesnych.

Ekspozycja jest kontynuowana w drugiej sali wystawowej. Bogatą część kolekcji w tej sali stanowią eksponaty pamiątkowo-historyczne (umundurowanie i akcesoria, szpady do mundurów paradnych, hełm kolejowej straży pożarnej, liczne odznaki, zegarki kolejarskie, piękne sztandary dawnych związków zawodowych i stowarzyszeń kolejarzy, pamiątkowe medale); archiwalia (np.: dokumenty osobiste kolejarzy, rozkłady jazdy, bilety kolejowe, patenty na maszynistę oraz listy frachtowe polskie i zagraniczne); urządzenia (np. nastawnia, semafory, aparaty telefoniczne i telegraficzne, dworcowe zegary, różnego typu lampy kolejowe oraz ręczne latarki sygnalizacyjne świecowe, karbidowe i naftowe).

W obu salach znajduje się wyjątkowy zbiór modeli taboru (ok. 200 egz.), w skład którego wchodzą: modele parowozów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych oraz wagonów pasażerskich i towarowych, a także kilka makiet zabytkowych dworców. Wszystkie zachwycają precyzją wykonania.

W trzeciej, najmniejszej sali wystawowej mieści się odwzorowany Salonik Recepcji Rządowej, otwarty na Dworcu Warszawa Główna w 1955 r. w związku ze Światowym Festiwalem Młodzieży w stolicy. Służył przez wiele lat do obsługi krajowych i zagranicznych delegacji rządowych.

Skansen Stacji Muzeum stanowi największy zbiór cennych pojazdów szynowych w Polsce zgromadzony w jednym miejscu. Liczy 50 jednostek, zbudowanych w różnych okresach historii kolejnictwa. Do ich prezentacji wykorzystany jest układ torowy. Na początku trasy zwiedzania godne podziwu są unikaty na skalę międzynarodową, tj.: Salonka Bieruta i pociąg pancerny. Na uwagę zasługują także: wagon motorowy SN52 (1955 r.), odrestaurowany w 2015 r. wagon bagażowo-pocztowy serii Fg (1908 r.), pług odśnieżny i wagon osobowy serii Bi (1928 r.), wykorzystywany na cele wystaw. W dalszej części skansenu największą grupę stanowią parowozy różnych typów, produkcji polskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Kolekcję uzupełniają: lokomotywy elektryczne, pojazdy trakcyjne spalinowe i tabor wagonowy.

WYSTAWA CZASOWA: Wystawa pt. „Koleje polskie 1918-1939” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dostępna od 12 października 2018 r.

WAŻNE INFORMACJE

*Muzeum czynne codziennie w godzinach 10:00 - 18:00.

Wstęp na ekspozycję możliwy jest najpóźniej na 30 minut przed zamknięciem muzeum.

Bilety ulgowe przysługują uczniom i nauczycielom, studentom do 25 roku życia i doktorantom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, osobom fizycznym odznaczonym odznaką "Za opiekę nad zabytkami", odznaką honorową "Zasłużony działacz kultury", odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", wyróżnionym tytułem honorowym "Zasłużony dla Kultury Narodowej", kombatantom, pozostałym osobom wymienionym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 2008 roku.

Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny.

W dniach, w których odbywa się giełda modelarska obowiązuje bilet ulgowy w cenie 6 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny. Giełda modelarska odbywa się w Stacji Muzeum w Sali Lustrzanej przy ul. Towarowej 3 w godz. 10:00 - 14:00. W tych dniach będzie obowiązywał ULGOWY bilet wstępu do Stacji Muzeum w cenie 6 zł. Dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny.

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, Stacja Muzeum zastrzega sobie prawo zamknięcia skansenu lokomotyw ze względów bezpieczeństwa.

Opinie naszych widzów (18)

 • 10,0/ 10

  Najbardziej podobał się symulator jazdy pociągiem. Dobrze, że był Pan, który wszystko objaśniał i do tego mówił różne ciekawostki.

  el.....@gm...il.com / 29 października 2020

 • 10,0/ 10

  szczególne podziękowania za możliwość przyjścia po standardowych godzinach jak i możliwość zorganizowania małego poczęstunku

  lu.....@ga...tx.eu / 29 stycznia 2020

 • 10,0/ 10

  Witam. Byłam z córką (nastolatką) i byłyśmy zachwycone! Państwa zaangażowanie było widoczne na każdym kroku i dzięki temu mogłyśmy cieszyć się ekspozycjami. Fascynujące było wejście do wagonów i przeniesienie się w odległe czasy. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy. Z pewnością będziemy polecać każdemu. Warto!

  em.....@tl...en.pl / 07 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjna wystawa. Modele pociągów i pojazdów szynowych są bardzo duże i odwzorowane z wielką dbałością o szczegóły. Wspaniałe makiety które można uruchomić są dodatkową atrakcją. Nasze dziecko było zachwycone.

  pi.....@gm...il.com / 12 sierpnia 2019

 • 10,0/ 10

  Fajne przeżycie być w tym stacja muzeum lokomotywy itp na 100%

  mi.....@....pl / 29 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Impreza jak najbardziej godna polecenia.

  pa.....@gm...il.com / 27 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Ciekawie przygotowana wystawa. Doprawdy nie wiedziałam, że mieliśmy przed II wojną kolej na tak wysokim poziomie techniki. Reklamuję moim znajomym, aby obejrzeli wystawę. Bardzo dziękuję.

  ja.....@gm...il.com / 26 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Polecam.

  ma.....@gm...il.com / 04 września 2018

 • 10,0/ 10

  Wystawy są świetne,dużo informacji o każdej lokomotywie i pociągu, ciekawe i pięknie zrobione,skansen lokomotyw, bogaty, wnuk 4,6 lat i ja, babcia 65 lat, jesteśmy oczarowani, wrócimy napewno w przyszłym roku, pozdrawiamy, Łódź.

  an.....@....pl / 02 września 2018

 • 9,0/ 10

  Fajne miejsce, oby przetrwało! Dla najmłodszych - totalna rewelka!

  mi.....@we...ny.pl / 16 maja 2019

 • 9,0/ 10

  Bardzo fajne muzeum i mile spędzony czas . obsługa miła pomocna. Tanie bilety, bardzo polecany odwiedzić to miejsce , 😊

  ps.....@gm...il.com / 25 marca 2019

 • 9,0/ 10

  Super muzeum, skansen jest ogromny i generalnie dobrze utrzymany. Szkoda za to, że nie można zwiedzać wnętrza pociągu pancernego

  km.....@gm...il.com / 03 listopada 2018

 • 8,0/ 10

  Przede wszystkim chciałem zobaczyć symulator EU07. Bardzo fajna ekspozycja i wielki szacun za oddanie klimatu poprzez oryginalny pulpit lokomotywy. Bardzo sympatyczny i pomocny instruktor (z wąsikiem).

  da.....@gm...il.com / 27 kwietnia 2019

 • 7,0/ 10

  Dzieciom sie podoba!

  ja.....@gm...il.com / 31 grudnia 2019

 • 6,0/ 10

  Wszystko w przebudowie, skansen mocno ograniczony, nie można oglądać lokomotyw w środku, jest to możliwe tylko w wybrane dni. Argument o "zadeptywaniu" nie przekonuje, w tym samym czasie "specjalni goście" mogli wejść i zwiedzać salonkę. Z pewnością takich "gości" jest więcej. Symulator lokomotywy czynny jest również w wybrane dni, sporo pracowników, nie wiem, dlaczego jeden nie może obsługiwać symulatora (mała liczba zwiedzających). Makiety z kolejkami działają po załadowaniu każdorazowo 5 zł, można byłoby podnieść cenę biletu i udostępnić te makiety w inny sposób. W kasie - porażka, dla części produktów nie wchodzą kody, robi się zamieszanie, zakupy przeciągają się w nieskończoność. Reasumując, ciekawie miejsce, piękne modele, otoczka słaba.

  ig.....@ho...il.com / 02 sierpnia 2019

 • 6,0/ 10

  Muzeum w starym stylu. Sporo eksponatów z początków XXw. Miejsce głównie dla pasjonatów kolejnictwa i pociągów. Szkoda że aż 3 z 4 makiet nie działały. Na +: uruchomiono wystawę nt. kolejnictwa z lat 1918-1939. Na wystawie przydałoby się więcej filmów.

  ew.....@gm...il.com / 20 listopada 2018

 • 5,0/ 10

  Zaniedbane eksponaty na zewnątrz i brak dostatecznej czystości w środku muzeum, stąd taka ocena.

  ma.....@....pl / 11 listopada 2019

 • 5,0/ 10

  Klimat starego muzeum zachowany jednak makiety niestety zakurzone, mało przyjemny zapach unoszący się w powietrzu i niemożliwość obejrzenia wagonów niestety spowodowała taką ocenę.

  a......@gm...il.com / 07 września 2019

Stacja Muzeum - Adres i dojazd

ul. Towarowa 3
00-811 Warszawa

http://www.stacjamuzeum.pl/