Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie

Średnia ocena

125 oddanych głosów

8,8 / 10

Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe

Bilet kupiony na dany dzień upoważnia do wstępu na ten dzień w dowolnej godzinie, kiedy muzeum jest otwarte, do pół godziny przed zamknięciem muzeum.*

UWAGA! BILET POKAZUJEMY NA TELEFONIE LUB W WERSJI WYDRUKOWANEJ KASJEROWI LUB OBSŁUSZE EKSPOZYCJI BEZPOŚREDNIO PRZED WEJŚCIEM NA SALĘ.

W DNI KIEDY ODBYWAJĄ SIĘ GIEŁDY MODELARSKIE OSOBY, KTÓRYM PRZYSŁUGUJE BILET WSTĘPU NORMALNY WCHODZĄ NA PODSTAWIE BILETU WSTĘPU ULGOWEGO.

WYSTAWA STAŁA

Wystawa stała mieści się w trzech salach wystawowych oraz w skansenie na zewnątrz budynku Stacji.

W pierwszej sali znajduje się kolekcja pokazująca w układzie chronologicznym dzieje kolejnictwa na świecie i w Polsce – początki transportu kolejowego oraz kolejne etapy jego ciągłej modernizacji, następującej w wyniku postępu technicznego. Ekspozycja poświęcona kolejom w Polsce dokładnie przedstawia kolejne okresy związane z powstaniem transportu szynowego i jego rozbudową, począwszy od stworzenia pierwszych linii na ziemiach polskich, okupowanych przez trzech zaborców, ze szczególnym uwzględnieniem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej (otwartej w 1845 r.). Dalsze losy to: rozwój kolejnictwa w niepodległym państwie, funkcjonowanie kolei i skala zniszczeń w czasie II wojny światowej, odbudowa transportu kolejowego od 1945 r., elektryfikacja trakcji i transformacja do czasów współczesnych.

Ekspozycja jest kontynuowana w drugiej sali wystawowej. Bogatą część kolekcji w tej sali stanowią eksponaty pamiątkowo-historyczne (umundurowanie i akcesoria, szpady do mundurów paradnych, hełm kolejowej straży pożarnej, liczne odznaki, zegarki kolejarskie, piękne sztandary dawnych związków zawodowych i stowarzyszeń kolejarzy, pamiątkowe medale); archiwalia (np.: dokumenty osobiste kolejarzy, rozkłady jazdy, bilety kolejowe, patenty na maszynistę oraz listy frachtowe polskie i zagraniczne); urządzenia (np. nastawnia, semafory, aparaty telefoniczne i telegraficzne, dworcowe zegary, różnego typu lampy kolejowe oraz ręczne latarki sygnalizacyjne świecowe, karbidowe i naftowe).

W obu salach znajduje się wyjątkowy zbiór modeli taboru (ok. 200 egz.), w skład którego wchodzą: modele parowozów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych oraz wagonów pasażerskich i towarowych, a także kilka makiet zabytkowych dworców. Wszystkie zachwycają precyzją wykonania.

W trzeciej, najmniejszej sali wystawowej mieści się odwzorowany Salonik Recepcji Rządowej, otwarty na Dworcu Warszawa Główna w 1955 r. w związku ze Światowym Festiwalem Młodzieży w stolicy. Służył przez wiele lat do obsługi krajowych i zagranicznych delegacji rządowych.

Skansen Stacji Muzeum stanowi największy zbiór cennych pojazdów szynowych w Polsce zgromadzony w jednym miejscu. Liczy 50 jednostek, zbudowanych w różnych okresach historii kolejnictwa. Do ich prezentacji wykorzystany jest układ torowy. Na początku trasy zwiedzania godne podziwu są unikaty na skalę międzynarodową, tj.: Salonka Bieruta i pociąg pancerny. Na uwagę zasługują także: wagon motorowy SN52 (1955 r.), odrestaurowany w 2015 r. wagon bagażowo-pocztowy serii Fg (1908 r.), pług odśnieżny i wagon osobowy serii Bi (1928 r.), wykorzystywany na cele wystaw. W dalszej części skansenu największą grupę stanowią parowozy różnych typów, produkcji polskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Kolekcję uzupełniają: lokomotywy elektryczne, pojazdy trakcyjne spalinowe i tabor wagonowy.

WAŻNE INFORMACJE

*Muzeum czynne codziennie w godzinach 09:00 - 17:00.

Wstęp na ekspozycję możliwy jest najpóźniej na 30 minut przed zamknięciem muzeum.

Bilety ulgowe przysługują uczniom i nauczycielom, studentom do 25 roku życia i doktorantom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, osobom fizycznym odznaczonym odznaką "Za opiekę nad zabytkami", odznaką honorową "Zasłużony działacz kultury", odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", wyróżnionym tytułem honorowym "Zasłużony dla Kultury Narodowej", kombatantom, pozostałym osobom wymienionym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 2008 roku.

Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny.

W dniach, w których odbywa się giełda modelarska obowiązuje bilet ulgowy w cenie 7 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny. Giełda modelarska odbywa się w Stacji Muzeum w Sali Lustrzanej przy ul. Towarowej 3 w godz. 10:00 - 14:00. W tych dniach będzie obowiązywał ULGOWY bilet wstępu do Stacji Muzeum w cenie 7 zł. Dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny.

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, Stacja Muzeum zastrzega sobie prawo zamknięcia skansenu lokomotyw ze względów bezpieczeństwa.

Opinie naszych widzów (37)

 • 10,0/ 10

  Świetna wystawa, na pewno wrócimy :)

  A......@....pl / 25 października 2021

 • 10,0/ 10

  B. piękne modele. Sale zaniedbane ale miejsce ma potencjał

  an.....@....pl / 21 października 2021

 • 10,0/ 10

  Ciekawe miejsce. Bardzo ładne makiety. Prawdziwe lokomotywy robią wrażenie. Dziecko zachwycone.

  pw.....@gm...il.com / 02 września 2021

 • 10,0/ 10

  świetne miejsce, dzieci zachwycone

  ew.....@gm...il.com / 01 września 2021

 • 10,0/ 10

  Byłam mile zaskoczona ciekawą ekspozycją, wnuczek zachwycony. Szkoda, że nie udało się nam skorzystać z symulatora lokomotywy. Ale nie tracimy nadziei, że może następnym razem....

  ol.....@....pl / 20 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Świetna ekspozycja zarówno dla małych dzieci, młodzieży i dorosłych 😊

  re.....@....pl / 04 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Wystawa bardzo ciekawa.

  s......@gm...il.com / 18 lipca 2021

 • 10,0/ 10

  Świetne muzeum, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Bogata ekspozycja wewnątrz muzeum oraz duża ilość zabytkowych pociągów na zewnątrz. U mojego 3 letniego syna hitem okazały się płatne kolejki elektryczne umieszczone na pięknych makietach. Jest ich kilka. I jeśli mam być szczery, to mnie również urzekły.

  ma.....@gm...il.com / 04 lipca 2021

 • 10,0/ 10

  Super zabawa dla calej rodziny.

  bw.....@gm...il.com / 13 czerwca 2021

 • 10,0/ 10

  Bsrdzo ciekawa wystawa i eksponaty - zarówno we wnętrzu muzeum jak i same pociągi w skansenie na powietrzu. Polecam

  an.....@gm...il.com / 24 maja 2021

 • 10,0/ 10

  Wszystko super. Uwielbiamy tam wracać!

  pg.....@po...ta.onet.pl / 23 maja 2021

 • 10,0/ 10

  Świetne muzeum - kameralne, z klimatem i bardzo ciekawą wystawą.

  ka.....@gm...il.com / 28 lutego 2021

 • 10,0/ 10

  Najbardziej podobał się symulator jazdy pociągiem. Dobrze, że był Pan, który wszystko objaśniał i do tego mówił różne ciekawostki.

  el.....@gm...il.com / 29 października 2020

 • 10,0/ 10

  szczególne podziękowania za możliwość przyjścia po standardowych godzinach jak i możliwość zorganizowania małego poczęstunku

  lu.....@ga...tx.eu / 29 stycznia 2020

 • 10,0/ 10

  Witam. Byłam z córką (nastolatką) i byłyśmy zachwycone! Państwa zaangażowanie było widoczne na każdym kroku i dzięki temu mogłyśmy cieszyć się ekspozycjami. Fascynujące było wejście do wagonów i przeniesienie się w odległe czasy. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy. Z pewnością będziemy polecać każdemu. Warto!

  em.....@tl...en.pl / 07 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjna wystawa. Modele pociągów i pojazdów szynowych są bardzo duże i odwzorowane z wielką dbałością o szczegóły. Wspaniałe makiety które można uruchomić są dodatkową atrakcją. Nasze dziecko było zachwycone.

  pi.....@gm...il.com / 12 sierpnia 2019

 • 10,0/ 10

  Fajne przeżycie być w tym stacja muzeum lokomotywy itp na 100%

  mi.....@....pl / 29 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Impreza jak najbardziej godna polecenia.

  pa.....@gm...il.com / 27 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Ciekawie przygotowana wystawa. Doprawdy nie wiedziałam, że mieliśmy przed II wojną kolej na tak wysokim poziomie techniki. Reklamuję moim znajomym, aby obejrzeli wystawę. Bardzo dziękuję.

  ja.....@gm...il.com / 26 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  Polecam.

  ma.....@gm...il.com / 04 września 2018

 • 10,0/ 10

  Wystawy są świetne,dużo informacji o każdej lokomotywie i pociągu, ciekawe i pięknie zrobione,skansen lokomotyw, bogaty, wnuk 4,6 lat i ja, babcia 65 lat, jesteśmy oczarowani, wrócimy napewno w przyszłym roku, pozdrawiamy, Łódź.

  an.....@....pl / 02 września 2018

 • 9,0/ 10

  Symulator EU07 i pan prowadzący są super. Polecam w szczególności.

  fl.....@gm...il.com / 16 września 2021

 • 9,0/ 10

  Fajne miejsce, oby przetrwało! Dla najmłodszych - totalna rewelka!

  mi.....@we...ny.pl / 16 maja 2019

 • 9,0/ 10

  Bardzo fajne muzeum i mile spędzony czas . obsługa miła pomocna. Tanie bilety, bardzo polecany odwiedzić to miejsce , 😊

  ps.....@gm...il.com / 25 marca 2019

 • 9,0/ 10

  Super muzeum, skansen jest ogromny i generalnie dobrze utrzymany. Szkoda za to, że nie można zwiedzać wnętrza pociągu pancernego

  km.....@gm...il.com / 03 listopada 2018

Stacja Muzeum - Adres i dojazd

ul. Towarowa 3
00-811 Warszawa

http://www.stacjamuzeum.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na: