Średnia ocena

3 oddane głosy

8,7 / 10

"Pochwała z Bejrutu" - projekcja filmu

Niezwykły film, niezwykłego człowieka.

Michał Bis, absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, podróżnik, dokumentalista, autor dokumentu „Pochwała z Bejrutu”. Film został poświęcony powstaniu, eksploatacji i eksportowi lokomotyw serii SP45 (późniejsza SU45) do Libanu. Lokomotywy ze względu na włoskie silniki spalinowe jakie w nich zamontowano nazywane były „Fiatami”, produkowano je w latach 1970-1976 w Zakładach Metalowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Prace nad filmem rozpoczęły się w 2012 roku. To losy trzech lokomotyw sprzedanych Kolejom Libańskim. Ich wyjątkowa wyprawa rozpoczęła się latem 1976 roku. Bohaterowie opowiadają przygody, jakie spotkały ich podczas miesięcznej podróży do ogarniętego wówczas wojną domową kraju. Trasa przebiegała przez ówczesną Czechosłowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję oraz Syrię. Ekipa przez dwa lata mieszkała ze swoimi rodzinami w Bejrucie – ich zadaniem było m.in. innymi przeszkolenie libańskich kolejarzy oraz serwisowanie przywiezionego taboru. Lokomotywy przetrwały wojnę domową w Libanie i pozostawały w użyciu aż do 1997 roku. Przez kolejne niemal 20 lat maszyny miały status zaginionych. Odnalazł je właśnie Michał Bis. W 2015 roku poleciał do stolicy Libanu, gdzie otrzymał zgodę na filmowanie lokomotyw. Obecnie maszyny znajdują się na terenie bazy wojskowej w Bejrucie. W filmie poznajemy losy maszyn od momentu ich transportu do Libanu, aż do czasów współczesnych. W dokumencie występują m.in. libańscy kolejarze, a także dawni pracownicy zakładów Cegielskiego, w tym uczestnicy konwoju z jego kierownikiem na czele.

10.04.2019 godz. 18:00

Projekcja oraz spotkanie z autorem odbędzie się w Sali Lustrzanej Stacji Muzeum.

Opinie naszych widzów (2)

  • 9,0/ 10

    To wstyd, że żadna z polskich spółek PKP nie sponsoruje tak zdolnego twórcy.

    ha.....@....pl / 11 kwietnia 2019

  • 9,0/ 10

    Bardzo podobał mi się film Pochwała z Bejrutu. Dodatkowym plusem było, że autor filmu opowiadał jak powstał dokument. Polecam obejrzenie filmu lub przyjście na spotkanie z autorem. Najciekawsze było to, jak autor poznał kolejarzy z Polski i Libanu. Interesujące, że producent lokomotyw Cegielski, ani PKP Cargo nie chciały mieć nic wspólnego z autorem dokumentu. Widać, że PKP Cargo nie interesuje historia polskiej kolei, a Cegielskiego dzieje lokomotyw, które wyprodukował

    ry.....@gm...il.com / 11 kwietnia 2019

Stacja Muzeum

Stacja Muzeum jest samorządową instytucją kultury, wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Została powołana wspólnie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Polskie Koleje Państwowe S.A. na podstawie warunkowej umowy z dnia 8 maja 2015 r. oraz aneksu nr 1 do umowy o utworzeniu i prowadzeniu samorządowej instytucji kultury pod nazwą „Stacja Muzeum” zawartej w trybie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej pomiędzy Województwem Mazowieckim, a Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.

Stacja Muzeum przejęła zbiory po zlikwidowanym z dniem 31 marca 2016 r. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Obecną siedzibą Stacji jest dawny dworzec Warszawa Główna Osobowa, znajdujący się przy ul. Towarowej 3, w pobliżu Placu Zawiszy, na styku trzech warszawskich dzielnic: Woli, Śródmieścia i Ochoty.

Stacja Muzeum gromadzi zabytki techniki kolejowej, takie jak tabor kolejowy, elementy infrastruktury kolejowej, a także pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce m.in.: mapy kolejowe, modele i makiety kolejowe, sztandary stowarzyszeń pracowników kolejowych z okresu międzywojennego, zegary i zegarki, lampy, telefony i mundury kolejowe, dokumenty, fotografie itp. Stacja prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową.

Adres i dojazd

ul. Towarowa 3
00-811 Warszawa

http://www.stacjamuzeum.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9,8
Średnia ocena

29.05 / 10:30-17:30

Gatunek: Dla dzieci
8,9
Średnia ocena
Wystawy są świetne,dużo informacji o każdej lokomotywie i pociągu, ciekawie i pięknie zrobione, jesteśmy oczarowani, wrócimy na pewno w przyszłym roku
- Anna

Dziś / 10:00

+ inne terminy

Gatunek: Wystawa
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.