Sinfonia Varsovia na Grochowskiej | Szkice miejskie - zdjęcie

Średnia ocena

17 oddanych głosów

9,6 / 10

Sinfonia Varsovia na Grochowskiej | Szkice miejskie

06.09 piątek g. 19:30, Pawilon Koncertowy

Młodość, ekstrawagancja i bezkompromisowość – takie słowa najczęściej pojawiają się przy opisie koncertów Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” – solisty wrześniowego koncertu z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Nie sposób przypisać charyzmatycznego pianisty do jednej kategorii muzyków, bo w swoich interpretacjach i twórczości łączy odległe światy muzyki – od inspiracji barokiem, lirycznymi frazami po jazzowe harmonie i polirytmie. Koncert, jak sam tytuł sugeruje, będzie zawierał muzyczne obrazy miast, które kryją się w programie. Wieczór rozpoczną „Three Dance Episodes” z musicalu „On The Town” Leonarda Bernsteina. Fabuła spektaklu przedstawia losy trzech marynarzy, którzy podczas 24-godzinej przepustki przeżywają niezapomnianie przygody w Nowym Jorku. Doskonała muzyka Bernsteina wywindowała musical do najczęściej grywanych – w pierwszych dwóch latach wystawiono go niemal 500 razy, a po pięciu latach od premiery sztuka trafiła na duży ekran z udziałem takich gwiazd jak Frank Sinatra, Ann Miller czy Gene Kelly.

Gdyby zebrać wszystkie charakterystyczne cechy muzyki amerykańskiej, to z pewnością główny mianownik znalazłby się w partyturach Aarona Coplanda. „Quiet City” pierwotnie było napisane dla sztuki o tym samym tytule, jednak sam dramat nie przypadł do gustu publiczności, a reżyser szybko porzucił chęć jej grania. Po zdjęciu spektaklu, kompozytor zaczął pracować nad rozbudowaną wersją, dodając instrumenty smyczkowe. Po premierze orkiestrowej wersji w 1941 roku, w „New York Timesie” ukazała się recenzja z opisem: „Aaron Copland zamknął w swojej kompozycji melancholię cichych miast i piękno pochodzące z samotności”.

Henryk Mikołaj Górecki po dekadzie komponowania utworów wokalno-instrumentalnych i chóralnych przyjął zamówienie na dzieło wyłącznie instrumentalne. Oryginalnie „Koncert na klawesyn (fortepian) i orkiestrę smyczkową” był napisany z myślą o klawesynistce Elżbiecie Chojnackiej i właśnie wersja klawesynowa jest najbardziej znana wśród słuchaczy. Podczas wieczoru z Sinfonią Varsovią publiczność pozna brzmienie tego dwuczęściowego utworu w wersji na Rhodes piano. Koncert, pełen motoryki niegasnącej energii, porywa już od samego początku – partia solowa wchodzi z pierwszym taktem głośną dynamiką i gęstą fakturą.

„Szkice Miejskie” to trzyczęściowy cykl Henryka Warsa – kompozytora, który stał się legendą polskich piosenek i muzyki filmowej lat 30. Utwory, które zabrzmią tego dnia powstały jednak podczas pobytu kompozytora w Ameryce. W Polsce jego piosenki śpiewały osobowości kina – Mieczysław Fogg, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, a później, za oceanem twórczość Warsa sławiły największe gwiazdy Hollywood, takie jak Bing Crosby, Doris Day czy Brenda Lee. „Wieżowce”, „Blues Śródmiejski” i „Autostradowe Scherzo” to krótkie fantazje muzyczne na tematy miejskie. Na zakończenie publiczność wysłucha błyskotliwego jednoczęściowego koncertu na fortepian i orkiestrę tegoż kompozytora. Liryczne tematy partii solowej i brzmienie instrumentów smyczkowych nasuwają skojarzenia z muzyką filmową i trudno oprzeć się takiemu wrażeniu.

Wykonawcy:

Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – fortepian / Rhodes piano

Sinfonia Varsovia

Mariusz Smolij – dyrygent

Magda Miśka – prowadzenie

Program:

Leonard Bernstein: Three Dance Episodes z musicalu „On the Town”

Aaron Copland: Quiet City

Henryk Mikołaj Górecki: Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 / kadencja Piotr Orzechowski „Pianohooligan”

Henryk Wars: Szkice miejskie

Henryk Wars: Koncert na fortepian i orkiestrę / kadencja Piotr Orzechowski „Pianohooligan”

___________________________________________

Podczas czterech koncertów symfonicznych o godzinie 19:30 muzycy orkiestry wraz z uznanymi solistami zaprezentują rozległy repertuar – od arii operowych, przez twórczość kompozytorów polskich, po muzykę rosyjską czy amerykańską. Na rozpoczęcie koncert Arie o zmierzchu (17.05), a podczas niego zaprezentowane będą najpiękniejsze fragmenty z oper Moniuszki, Czajkowskiego i Pucciniego w wykonaniu orkiestry i śpiewaków – Kariny Skrzeszewskiej (sopran) i Rafała Bartmińskiego (tenor) – pod batutą Gaetano d'Espinosy. W Święto Muzyki (21.06) odbędzie się drugi koncert, podczas którego zabrzmi uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki i utwory rosyjskich kompozytorów (Czajkowski, Rachmaninow). W roli solisty wystąpi utalentowany pianista Andrei Korobeinikov, a całością zadyryguje Alexander Vedernikov. W sierpniowej odsłonie muzyka przybierze bardziej taneczny charakter – w programie Wieczornego farniente (30.08) znajdą się utwory legendarnego Astora Piazzollii i Aleksandra Tansmana. Razem z muzykami orkiestry wystąpi wirtuoz gitary Krzysztof Meisinger. Serię zakończy koncert z utytułowanym pianistą młodego pokolenia – Piotrem Orzechowskim „Pianohooliganem”. Podczas ostatniego koncertu Szkice miejskie (06.09) zabrzmi muzyka polska i amerykańska pod batutą Mariusza Smolija.

INFORMACJE O BILETACH:

- Bilet ulgowy 15zł (dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów oraz osób powyżej 60. roku życia).

- Bilet normalny 25zł

Regulamin sprzedaży dostępny TUTAJ

Czas trwania: 120 minut

Opinie naszych widzów (8)

 • 10,0/ 10

  Cóż dodać Marka sama wsobie. Genialny koncert.

  pa.....@....pl / 08 września 2019

 • 10,0/ 10

  Koncert wspaniały, mimo zimna (namiot Nautilus) atmosfera Na Sali Gorąca .Wszyscy towarzyszący imprezie na najwyższym poziomie.

  wi.....@gm...il.com / 08 września 2019

 • 10,0/ 10

  Dobranie utrworów i opowiadanie o nich trafiło w mój nastrój tamtego dnia.

  d......@po...ta.onet.eu / 08 września 2019

 • 10,0/ 10

  Super. Byłam stałym widzem i jestem na TAK. Więcej takich wydarzeń w mieście.

  Ma.....@....pl / 08 września 2019

 • 10,0/ 10

  bardzo interesujaca interpretacja Piotra Orzechowskiego koncertu klawesynowego Henryka Góreckiego. Począkowo w myśli porównywałem z niedoścignioną interpretacją Elżbiety Chojnowskiej, dla której Górecki przeznaczył tę kompozycję, ale skarciłem się w duchu za to, bo ten pomysł Pianohooligana jest zupełnie inny i wyzwala inne emocje. Bardzo ciekawe. Świetny pomysł z odkryciem dla nas muzyki symfonicznej Henryka Warsa - brawo maestro Smolij, brawo Piotr Orzechowski i brawo nasza kochana orkiestra S V!

  Fo.....@gm...il.com / 07 września 2019

 • 10,0/ 10

  Świetny koncert, prezentujący rzadko wykonywane, lub wręcz zapomniane utwory wyjątkowej urody. Jak zwykle świetna orkiestra pod dyrekcją Maestro Mariusza Smolija i zaskakujący pianista Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, swobodnie mieszający muzykę klasyczną z jazzem. Oby więcej takich koncertów pozwalających odkryć zapomniane dzieła (osobiście jestem poszukiwaczem dzieł polskich, zapomnianych często kompozytorów). Jedyną niedogodnością było sztuczne nagłośnienie, które zmieniało brzmienie orkiestry i chwilami zaburzało balans między grupami instrumentów (były chwile, kiedy "blacha" zagłuszała sekcję smyczkową), chociaż rozumiem, że ze względu na warunki (koncert odbywał się w namiocie) bez nagłośnienia mogłoby być ciężko.

  zg.....@qu...as.biz.pl / 07 września 2019

 • 9,0/ 10

  Koncert świetny trochę przeszkadzał chłodny wieczór ale muzyka to wynagradzała.

  id.....@....pl / 09 września 2019

 • 8,0/ 10

  Najbardziej podobał mi się utwór Góreckiego.

  al.....@....pl / 09 września 2019

Sinfonia Varsovia - Adres i dojazd

ul. Grochowska 272

http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.