Betlejem Polskie - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów

9,3 / 10

Betlejem Polskie

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, w roku dwóch jubileuszy: 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 70. rocznicy powstania Zespołu, przystępuje do realizacji niezwykłego widowiska opartego na dramacie Lucjana Rydla – „Betlejem Polskie”. Weźmie w nim udział 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry.

Rydlowskie „Betlejem…” dzieje się jednocześnie w trzech planach czasowych – w polskiej współczesności, w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych. Jest wpisane w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną – ożywia przeszłość. Jezus rodzi się tu wśród polskiej zimy, a Betlejem leży w Polsce – może gdzieś w Małopolsce, a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.

Twórcy spektaklu zachowując równowagę między akcentami sakralnymi i uniwersalnymi, prowadząc swą inscenizację - tak jak każe tradycja teatralna - nieco poza scenariusz, pragną nawiązać do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w 2018 roku, Powstania Warszawskiego 1944 roku oraz do dramatycznych wydarzeń Grudnia 1970 roku, zwiastujących powtórny niepodległościowy zryw Polaków lat 80 – tych.

Nawiązując do najwspanialszych kart naszej historii pragniemy stworzyć nie tylko barwny, patriotyczny fresk narodowych losów, lecz przede wszystkim rozśpiewane i roztańczone widowisko pełne humoru i ognistego tańca: z chórami Aniołów, Świętą Rodziną, pełne najpiękniejszych kolęd, pastorałek.

Premiera wieńcząca niezwykły, jubileuszowy 2018 rok zaplanowana została na dzień 7 grudnia.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

Reżyseria i adaptacja: Zbigniew Kułagowski

Kierownictwo Muzyczne: Jacek Boniecki

Muzyka i aranżacja: Krystian Segda

Choreografia: Wioletta Milczuk

Kierownictwo Wokalne: Mirosław Ziomek

Współpraca choreograficzna: Zbigniew Czapski-Kłoda

Kostiumy: Zofia de Ines, Mira Zimińska-Sygietyńska, Rafał Orłowski

Charakteryzacja: Serghei Staruhin

Scenografia: Tadeusz Smolicki

Oprawa wizualna: Dawid Kozłowski

Reżyseria świateł: Łukasz Różewicz

Reżyseria dźwięku: Piotr Mastalerski

Asystent scenografa: Małgorzata Haberska

Asystent reżysera: Piotr Borek

Asystent kierownika muzycznego: Wojciech Gwiszcz

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Punkt pierwszy: od kiedy jestem "na ty" z jakimś personelem eee....wejściówki?! Mało te eee.....wejściówki eleganckie. Proszę się do mnie zwracać per Pan. Punkt drugi: Spektakl "Betlejem Polskie" obejrzany 21 bm zrobił znakomite wrażenie. Wytknąłbym tylko jedno potknięcie reżyserskie na początku wystawienia. Po jakie licho zaczyna się od pijanych parobków, rozkraczonych nóg itd. Tego chyba adaptator nie przewidział. Więc pewnie reżyser. Punkt trzeci: Po pierwszych minutach, dalej to już arcydzieło. Piękne głosy, imponujący kunszt tańca, bardzo interesująca scenografia. Rozbrajająco piękne role dzieciaczków. Orkiestra o jędrnym brzmieniu. No wszystko w tempie, bez dłużyzn. W każdej prawie scenie widać światowy poziom „Mazowsza” i dlaczego Zespół zbiera tak gorące oklaski. Odczytanie i rozwinięcie myśli Lucjana Rydla – to też musi imponować. Na koniec o biznesie. Proszę Państwa rozbudujcie Zespół „Mazowsze”, niech nowi kontynuują tradycyjny repertuar a wykonawcy „Betlejem Polskiego” niech grają w kraju i za granicą. Widzowie gdziekolwiek Państwo wystąpicie będą zachwyceni. Jan Forowicz www.forowicz.pl

  ja.....@tl...en.pl / 21 stycznia 2019

 • 10,0/ 10

  Piękny spektakl dla rodzin. Dzieci od około 8 roku życia.

  lu.....@wy...ej.pl / 21 stycznia 2019

 • 10,0/ 10

  Polecam. Miejscami bardzo wzruszający - zwłaszcza kiedy mała dziewczynka śpiewa kolędę.

  da.....@gm...il.com / 21 stycznia 2019

 • 8,0/ 10

  Wszystko było ok. Przy okazji ukazana historia Polski.

  ar.....@ga...ta.pl / 08 grudnia 2019

 • 7,0/ 10

  Spodziewałem się więcej, za dużo znanych kolęd, a za mało nowych, pastorałek ... poza tym zbyt mocno kościelny charakter przedstawienia, za mało uniwersalny.

  ja.....@sg...gw.pl / 17 grudnia 2018

Sala Widowiskowa Zespołu „Mazowsze” - Adres i dojazd

ul. Świerkowa 2
05-805 Otrębusy

http://mazowsze.waw.pl/

Kup bilet