Carlos Gardel: klasyka tanga w nowej odsłonie - zdjęcie

Średnia ocena

25 oddanych głosów

9,4 / 10

Carlos Gardel: klasyka tanga w nowej odsłonie

Carlos Gardel (1890-1935) – argentyński śpiewak francuskiego pochodzenia jest tym, który wprowadził lirykę do wcześniej czysto instrumentalnego tanga argentyńskiego, stając się ojcem piosenki tanga. 100 lat temu, w roku 1917, dokonał on nagrania pierwszego zaśpiewanego przez siebie tanga, Mi noche triste, do tekstu Pascuala Contursiego i melodii tanga Lita Samuela Castriota. Piosenka ta stała się na początku 1918 roku jednym z najpopularniejszych tang w Argentynie, zaś rok 1918 uznany został za czas narodzin tanga jako utworu śpiewanego, nie zaś wyłącznie instrumentalnego.

Dr Alina Mleczko – saksofonistka. W 1994 zagrała brawurowo swój recital dyplomowy w Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina. W 1995 zadebiutowała w Filharmonii Narodowej.

Już w październiku 1996 amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w numerze poświęconym najwybitniejszym saksofonistkom świata .

Pierwsza kobieta, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera. Pierwszą solową płytę Wiatr od Morza nagrała jeszcze podczas studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Znalazły się na niej utwory napisane specjalnie dla niej przez polskich kompozytorów młodego pokolenia ( Paweł Mykietyn, Jacek Grudzień, Maciej Zieliński,Michał Kulenty) Kolejne – Sjesta (2003) i Fiesta (2005) były nominowane do polskiej nagrody fonograficznej Fryderyk, otrzymywały znakomite recenzje i nagrody (Sjesta – nagroda pisma Classica we Francji).

Jako solistka koncertuje z orkiestrami m.in. Capella Istropolitana z Bratysławy, Narodowa Orkiestra Ukrainy, Sinfonia Varsovia, Duńska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach i wiele orkiestr filharmonii w Polsce. Współpracowała z dyrygentami: Jacek Kaspszyk, Volker Schmidt Gertenbach, Vodimir Sirenko, Aleksjej Didura, Roman Kofman, Victoria Zhadko ,Marcin Nałęcz-Niesiołowski ,Krzysztof Słowiński,Anna Duczmal-Mróz, Paweł Kotla, Łukasz Borowicz, Jose Maria Florencio, Nikola Didura wykonując znane utwory na saksofon i orkiestrę ( Aleksander Głazunow,Jacques Ibert, Heitor Villa-Lobos,Claude Debussy) jak i utwory skomponowane współcześnie (Osvaldos Balakauskas, Paweł Szymański, Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońka- Nawratil, Edward Sielicki, Jacek Grudzień, Krystyna Sikora, Marta Ptaszyńska Hanna Kulenty, Dariusz Przybylski i wielu innych). Koncertuje w wielu krajach Europy i USA. Grała m.in. na festiwalach: Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego, Two days &Two nights w Odessie, Musica Polonica Nova, Vratislavia Cantans,Festiwal Muzyki Elektronicznej w Pradze, Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej.

Angażuje się w niecodzienne projekty muzyczne, jak np. Adam Jarzębski – Muzyka Polskiego Baroku gdzie gra partie solowe we własnym opracowaniu na saksofonie sopranowym wraz z instrumentami z epoki.

Współpracowała z Włodkiem Pawlikiem (zdobywca Grammy) grając wspólne koncerty zatytułowane – Druga strona medalu-jazz i muzyka klasyczna.

Współpracowała z Teatrem Dramatycznym i Teatrem Studio w Warszawie. Brała udział w licznych spektaklach w reżyserii m.in. Krzysztofa Warlikowskiego z muzyką Pawła Mykietyna.

Bierze udział w spektaklach teatralnych wykonując własną muzykę. Współpracowała m.in. z aktorami Wojciechem Siemionem, Mariuszem Bonaszewskim czy Olgierdem Łukaszewiczem.

W 2010 roku odbyła turnee z Orkiestrą Sinfonia Varsovia w Niemczech jako solistka w koncercie na saksofon i orkiestrę smyczkową Aleksandra Głazunowa.

Płyta ,,Alina Mleczko-saxophone” wydana w 2010 roku, podobnie jak poprzednie nakładem wydawnictwa DUX, zawiera sonaty na saksofon i fortepian- Phila Woodsa, Takashi Yoshimatsu, Paula Crestona, Paula Hindemitha. Dzieła Paula Hindemitha i Takashi Yoshimatsu to premierowe polskie nagranie.

Najnowsza płyta „Sonatina fur Alina” nagrana wraz z Baltic Neopolis Orchestra zawiera utwory polskich kompozytorów na saksofon i orkiestrę smyczkową, dedykowane lub pisane dla solistki jako pierwszej wykonawczyni.

Prowadzi klasę saksofonu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2011 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych i stanowisko adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym im Fryderyka Chopina w Warszawie, wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku.

Tango Attack – zespół nowoczesnego tanga, czerpiący inspirację zarówno z tradycji jak i awangardy tanga argentyńskiego na świecie. Sprawnie poruszając się we wszystkich nurtach związanych z tangiem sprawiają, że każdy ich koncert jest sugestywnym i pełnym poezji, tańca i muzyki spotkaniem z archetypami dobra i zła, życia i śmierci, okraszonym brawurowymi popisami instrumentalnymi.

W skład zespołu wchodzą wirtuozi w swoich dziedzinach: Grzegorz Bożewicz – bandoneon i akordeon, Piotr Malicki – gitara akustyczna i elektryczna, oraz Hadrian Filip Tabęcki – fortepian i aranżacje.

Repertuar wyznaczony jest jedynie granicami wyobraźni – od klasycznego tanga w nowych aranżacjach po tangowe remake’i utworów popularnych i specjalne autorskie kompozycje. Zespół na stałe współpracuje z najlepszymi w Polsce tancerzami tanga argentyńskiego (para mistrzowska Anna Iberszer i Piotr Woźniak) a także z wybitnymi postaciami piosenki z całego świata (Andres Martorell – Urugwaj, Olga Avigail – Izrael, Chris Schittulli – Francja, Katarzyna Jamróz, Olga Szomańska – Polska).

Założony w 2015 roku zespół na stałe współpracuje z orkiestrami w całej Polsce (AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Elbląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra NFM we Wrocławiu, Sądecka Orkiestra Kameralna, Sinfonietta Cracovia i Śląska Orkiestra Kameralna) wykonując wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, dokonując licznych rejestracji audio.

W maju 2017 zespół Tango Attack dokonał z Olgą Avigail rejestracji koncertu w Jerozolimie pod tytułem „Yiddish Tango – Live in Jerusalem” (płyta CD ukazała się jesienią 2017 roku w Izraelu). W październiku 2017 zarejestrowany został program przygotowany we współpracy z Sądecką Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego – „Tango Attack – Live in Cieszyn” (planowana premiera płyty styczeń 2018 trasa koncertowa– marzec 2018 premiera sklepowa)

Obsada

Alina Mleczko - saksofon sopranowy i altowy

Tango Attack:

Hadrian Tabęcki – fortepian, Grzegorz Bożewicz - bandoneon

Piotr Malicki – gitara

Opinie naszych widzów (13)

 • 10,0/ 10

  Fantastyczny koncert, świetni muzycy i repertuar. Bardzo klimatyczne miejsce na Pradze. Było super !!!

  di.....@....pl / 06 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjny koncert, wielka uczta posłuchać tak świetnych muzyków i saksofonistke

  ma.....@gm...il.com / 05 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniały koncert, muzyka zagarnia duszę i ciało, trudno się z nią potem rozstać. Z tęsknotą czekam na kolejne spotkanie z cudownie zgranymi Solistką i Zespołem oraz wierzę, że niedługo powstanie płyta DVD utrwalająca ulotne dźwięki i nastroje tego oryginalnego projektu.

  am.....@tl...en.pl / 26 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Gratuluję wspaniałym muzykom nadzwyczajnego wyczucia klimatu i profesjonalizmu. Dzięki za tak piękne melodie. Teraz to już nie tylko Buenos Aires ale i Buenos Promaires

  ch.....@gm...il.com / 25 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Świetna gra wszystkich muzyków

  Ma.....@gm...il.com / 25 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Super wykonawcy i wspaniała atmosfera

  ma.....@....pl / 25 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  To uczta dla uszu odbierac na żywo tak zmysłową interpretację tanga w wykonaniu polskich muzyków

  ag.....@gm...il.com / 25 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Wykonawcy i repertuar znakomity. Proszę o więcej takich spektakli. Pozdrawiam Elżbieta

  el.....@gm...il.com / 17 czerwca 2017

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobra muzykai świetni wykonawcy

  wa.....@ne...da.pl / 01 grudnia 2019

 • 9,0/ 10

  Spektakl cudowny...z resztą za każdym razem tak oceniam Tango Attack. Chciało się tańczyć. Nie był to teatr a więc trudno wymagać znakomitego nagłośnienia.

  nm.....@on...et.pl / 25 listopada 2019

 • 9,0/ 10

  Wspaniała muzyka, wspaniali muzycy. Bardzo miły wieczór

  an.....@po...ka.pl / 25 listopada 2019

 • 8,0/ 10

  koncert świetny jedynie trochę brakowało mi śpiewu (jakiś ciepły głos byłby wskazany) Ale to nie zmienia faktu że grali kapitanie

  rk.....@....pl / 11 grudnia 2019

 • 8,0/ 10

  brak partii improwizowanych poszczególnych instrumentów w tym bandoneonu

  ry.....@....pl / 25 listopada 2019

PROM Kultury Saska Kępa - Adres i dojazd

ul. Brukselska 23
03-973 Warszawa

http://promkultury.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.